de strijd om zeeland in de lage landen aan de noordzee van de 11 e tot de 14e eeuw 26 van Borselen, moest Floris V het ambt van baljuw toekennen. Graaf Gwijde van Vlaanderen noch de Zeeuwse edelen mochten echter ver wachten, dat Floris zijn toezeggingen gestand zou doen. Van de nieuwe keur trok hij zich niets aan, evenmin van de verplichting tot leenhulde en betaling van oorlogsvergoeding. In 1 291 nam hij uitdagend de titel „graaf van Holland en Zeeland, heer van Friesland" aan. De ja ren die nu volgden vertonen een beeld dat weinig doorzichtig is, maar wel is duidelijk dat Floris weigert in de pas te lopen van de anti-Franse coalitie (Enge- land-Vlaanderen-Brabant). Hij kiest welbewust, maar onder aandrang van Jan van Avesnes, voor de Franse koning Filips de Schone. Een ommezwaai van 1 80 graden. De tegenpartij beraamt een plan a la Biervliet van 1 290: weglokken en gevangen nemen, maar het leidde tot de moord op FlorisV doorGijsbrechtvan Amstel, Herman van Woerden en Gerard van Velzen op 27 juni 1296. Met de dood van Floris V werd een periode af gesloten waarin Holland sterker naar voren kwam mede door een doelbewu ste economische politiek en belangrijke waterstaatkundige werken. Intussen kwam degraaf van Vlaanderen, Gwijde van Dampierre, steeds meer in de klem van de Franse koning, Filips de Schone, die kon steunen op goede raad gevers, zeer geslepen legisten. Deze buitten de binnenlandse moeilijkheden in Vlaanderen uit, o.a. met de stad Gent. Het doel was Vlaanderen bij het Frans kroondomein in te lijven. De rol die En geland in het diplomatieke spel van die tijd speelde was op haar minst twijfel achtig. In feite zocht Eduard I naar een goed bruggenhoofd voor een invasie in Frankrijk, te weten Vlaanderen. In janua ri 1 297 sloot Gwijde een verbond met Engeland en nog in dezelfde maand zeg de hij zijn leentrouw aan de Franse ko ning op. De uitkomst was catastrofaal voor de graaf van Vlaanderen. Tussen ja nuari en mei 1300 werd Vlaanderen door de Franse leenheer volledig bezet. Vlaanderen werd bij het kroondomein gevoegd. Twee partijen tekenden zich nu in Vlaanderen scherp af, die óf naar het wapen van de koning „Leliaarts" of naar het wapen van de graaf „Liebaarts of Klauwaards" werden genoemd In die twee jaren die volgden hadden de raadsheren en Filips de Schone echter geen rekening gehouden met brede la gen van het Vlaamse volk, de grote mas sa van de minder gegoeden. Daarbij kwam nog de benoeming van een gou verneur voor het nieuwe kroondomein, die met alle standsvooroordelen van de Franse adel was behept. De gebeurte nissen volgden elkaar snel op. In Brugge kwam het tot opstootjes en een opstand: het volk zette zich in bewe ging geleid door mannenalsJan Breidel, maar vooral door een figuur als Pieter de Conine, die een grote kracht uitstraalde. De Franse koning zon op wraak. Op 1 1 juli 1 302 vond een beslissend treffen bij Kortrijk plaats, dat de Guldensporenslag Gwijde van Dampierre, graaf vne kanderen. S in 1 304. wordt genoemd. Het Franse ridderleger werd in de pan gehakt dooreen leger dat was samengesteld uit Brugse am bachtslieden, boeren uit de kuststreek. Oostvlamingen en enkele tientallen rid ders waaionder de Zeeuw Jan van Re- nesse. Het onmogelijke was mogelijk gebleken: een ridderleger wasverslagen door de „gewone" man. Het spreekt bij na vanzelf dat in Vlaanderen het verloren gegane zelfvertrouwen was terugge keerd. Nu er voor de Vlamingen ruimte was ge komen om adem te halen, lag het voor Ie hand dat zij hun aandacht weer op ieland zouden richten. De oude graaf vijde van Dampierre had in 1 299 zijn ^hten op Zeeland overgedaan aan zijn n Robrecht, die op zijn beurt de rech- n zijn stiefbroeder Gwijde van Na- afgestaan. Zoals wij zullen zien ■>mars van de Vlamingen in Zee- gevolg dat in 1 303 geheel Zee- - erikzee na, in hun handen viel. een der grootste zeeslagen d om Zeeland bij Zierikzee en daar Rainier Grimaldi, van Monaco, admiraal van de vloot, een grote rol speelde, ■;3deelte van de strijd om Zee- en Schelde speciaal belicht. Zierikzee oorde in 't begin van de n, met Middelburg, tot de steden van het gewest en in de Lage Landen aan de Nederlanden. Ontstaan nederzetting aan een zij- Gouwe, het water dat het en van het eiland Duive- groeide deze nederzet- en 1 2de eeuw uit tot een ats naast een kasteel dat, schrijver Melis Stoke ons ouwd was door de graaf raven toonden veel inte- ,<zee. Graaf Willem I van •an van de Duitse Keizer, srechten aan Zierikzee elburg (1 21 7) hetzelfde gevallen. Willems zoon, breidde de grafelijke .langrijk uit. De burgers ;adje waren aktief op het nandel tot ver buiten de

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 32