de strijd om zeeland in de lage landen aan de noordzee van de 11e tot de 14e eeuw 28 Zierikzee 1 3e-1 6e eeuw (P. A. Henderikx, De oudste bedelordekloosters in het graafschap Holland en Zeeland, 1977, p. 73). Sodat sie met groten hopen Recht toe in den watre lopen Ghlike of het scape waren (Zodat zij met grote aantallen rechtuit in het water liepen alsof het schapen waren) Kort daarop sloot Gwijde van Namen een wapenstilstand met de uit Henegou wen naar Holland teruggekeerde graaf Jan II. De laatste stond hem alle eilanden tot aan de rivier de Maas af met uitzon dering van Zierikzee, dat echter niet ver der versterkt mocht worden. Het tweede beleg (1304) In het voorjaar van 1 304 zeiden de Vla mingen het bestand op, terwijl graaf Jan II ziek lag, in Henegouwen. Aan zijn zoon Willem werd de verdediging van Hol land en Zierikzee weer toevertrouwd. Zierikzee zette na het beëindigen van de wapenstilstand de aanval in. Doelwit was het ten westen van de stad gelegen kasteel Blodenburg, dat het jaar tevoren een steunpunt was geweest voor de Vla mingen. De bewoners van het kasteel werden verslagen en de Zierikzeese krijgslieden konden ongeschonden te rugkeren. Dadelijk zond men boden naar Willem, die met zijn gevolg naar Zierikzee afreis de. Daar werd hij met 47 andere edelen waaronder Willem van Haamstede (de bastaardzoon van Floris V, vader van graaf Jan II), tot ridder geslagen. De Vlaamse schepen waren inmiddels vanuit het zuiden gearriveerd en de Vlaamse troepen kozen positie op de ei landen Schouwen en Duiveland. Voor Willem kwam versterking in de vorm van een vloot bemand met Friezen en Kenne- mers. Ook Willems oom, Gwijde van Avesnes, bisschop van Utrecht, schoot te hulp. Uit het noorden kwamen ze de Gouwe afzakken. In strijd met de af spraak sprong een strijdlustige vech tersbaas van de vloot met bisschop Gwijde uit een van de schepen, met als gevolg dat alle troepen zich ontscheep ten. Ook de troepen in Zierikzee wilden niet toezien en openden de poorten voor de aanval. De troepen van Willem en van bisschop Gwijde werden verslagen door de geoe fende Vlamingen. De Vlaamse suprema tie was volledig; op alle fronten verloren de Hollanders. De Vlamingen, onder lei ding van deZeeuwse edelman Florisvan Borselen, joegen hen terug naar de schepen. Velen van de Hollanders wer den gedood en bisschop Gwijde werd gevangen genomen. Willem wist zich met moeite veilig te stellen achter de Zierikzeese muren waar de poorters hem bemoedigden. Tijdens een kortstondig beleg vierden de Vlamingen luidruchtig feest na deze klinkende overwinning. Men sach se dansen ende springhen (Men zag ze dansen en springen) Zonder verdere pogingen te doen om het lastige Zierikzee in te nemen trokken de Vlamingen noordwaarts. Holland in. Het derde beleg (1304) In Holland hield alleen Dordrecht stand. Jan van Renesse voerde de Vlaamse troepen die Utrecht bezetten aan. Inmiddels had Witte van Haamstede Zierikzee verlaten en wist de Hollandse steden, die zich zonder slag of stoot aan de Vlaamse Gwijde van Namen hadden onderworpen, weer aan de zijde van de Hollandse graaf te brengen. Als gevolg daarvan trokken de Vlamingen zich uit Holland terug. Met een nieuwe Vlaamse belegering voor ogen namen de Zierikzeeënaars voorzorgsmaatregelen. Het ten westen van de stad gelegen kasteel Blodenburg werd platgebrand en met de grond ge lijkgemaakt. Willem besloot naar Holland te gaan, dat weer zijn zijde had gekozen. Hij belastte Boudewijn van Yerseke met het bevel over Zierikzee, bijgestaan door een an dere Zeeuwse edel man, Jan van Kruinin- gen. Nauwelijks was Willem in Dordrecht aangekomen of Gwijde van Namen met zijn Vlaamse troepen verscheen op nieuw voor Zierikzee en scheen ditmaal vastbesloten de stad in te nemen om in ieder geval Zeeland te behouden. Een groot leger werd aan wal gezet om met geweld de stad tot overgavete dwingen. DeZierikzeeënaars bleven echter op hun post. De porters setten hem ter were Als goede ghetrouwe liede (De burgers bereidden de verdediging voor, als goede, getrouwe lieden) merkt kroniekschrijver Stoke waarde rend op. Gwijde van Namen zette met energie de aanval in. De haven werd volgestort met

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 34