de strijd om zeeland in de lage landen aan de noordzee van de 11e tot de 14e eeuw 30 met schepen zette de vloot vanuit Schie dam koers naarZierikzee met Willem als opvarende. Door het slechte weer ont stond vertraging, maar tenslotte kon de Frans-Hollandse vloot de Grevelingen opzeilen. Vuurbakens in de masten wer den ontstoken als teken voorde benarde stad. De Zierikzeeënaars ontstaken hun bakens als antwoord. Wegens windstilte kon de vloot nauwe lijks vooruit en tergend langzaam voeren zede Gouwe op. De voorhoede-gevech ten begonnen. De met Vlaanderen ver bonden Zeeuwse schepen wisten een kogge te veroveren, die levensmiddelen voor Willem aan boord had: 95 vaten bier en gezouten zalm en vlees. Admiraal Grimaldi liet zijn schepen posi tie kiezen door de vorming van vier li nies. De eerste, uit vijftien schepen be staande, werd bemand door onder an dere Paiedroghe en Willem. De tweede linie werd door eveneens vijftien sche pen gevormd, de derde door veertien schepen en de laatste linie door de elf galeien. De schattingen over de krachts verhoudingen lopen uiteen. De Holland se kroniekschrijver houdt het op 1 0 te gen 1 ten gunste van de Vlamingen, de Vlaamse schrijver op 4 tegen 1 en een Franse bron meldt 2 tegen 1In ieder ge val zijn allen het er over eens dat het to taal aantal Vlaamse schepen dat van de Frans-Hollandse vloot overtrof. De Fran sen hadden meer grote schepen, de Vla mingen overtroffen hun tegenstanders echter in het aantal kleine schepen. De lokatie voor de zeeslag was weinig gunstig. De Gouwe was gedeeltelijk ver zand en bood weinig mogelijkheden om snel te kunnen manouvreren. Voor ad miraal Grimaldi was het een moeilijke opgave. Op Sint Laurensdag (10 augustus) ont brandde de strijd in volle hevigheid. De Frans-Hollandse vloot wachtte op de vloed en voer in de richting van hun Vlaamse tegenstanders. Voorop voeren vier aan elkaar verbonden schepen on der commando van Jehan Paiedroghe. Zijn schepen liepen echter vast op een zandbank even ten noorden van de ha venmonding van Zierikzee. Dit bood de Vlamingen de gelegenheid vanaf het land de schepen aan te vallen. De Vlamingen, verzekerd van hun suc ces en eigen kunnen, vulden één of twee koggen met stro en pek, staken die in brand en stuurden ze af op de vijandelij- Portret van Rainier Grimaldi, amiral de France.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 36