de strijd om zeeland in de lage landen aan de noordzee van de 1 1e tot de 14e eeuw 32 schepen met stevige ijzeren kettingen verbonden. Degaleien, dieadmiraal Gri- maldi in de achterhoede had gehouden, kwamen nu in aktie. Admiraal Grimaldi voerde hen persoonlijk aan in een galei bewapend met 40 boogschutters. Zij braken de laatste resten van de Vlaamse tegenstand. Een groot deel van de Vlaamse vloot trachtte te vluchten met behulp van de kleinere schepen. Een an der deel zette de vaartuigen aan land en zocht aan wal een heenkomen. De trotse Gwijde van Namen wilde van geen vluchten weten en sloeg alle wel gemeende adviezen in de wind en wilde ondanks de grote overmacht van zijn te genstanders niet terugtrekken. Admi raal Grimaldi bond persoonlijk de strijd met hem aan en het iszeer waarschijnlijk aan admiraal Grimaldi zelf dat Gwijde zich moest overgeven. De fiere Vlaamse veld- en vlootheer moest in de Genuees Grimaldi, Seigneur van Monaco, zijn meerdere erkennen. Gwijde werd door Grimaldi naar Parijs overgebracht en la ter uitgewisseld tegen Gwijde van Aves nes, de Utrechtse bisschop. Het beleg door de Vlamingen werd op gebroken en Willem kon zegevierend zijn intocht in Zierikzee houden. De Hol landse kroniekschrijver wilde de beste van de strijders niet noemen. Zonder twijfel is het echter admiraal Grimaldi aan wie die eer toekomt. De onervaren Willem vervulde in de beslissende zee slag slechts een bescheiden rol. De grote ervaring van de Genuese admiraal ge paard aan een groot tactisch inzicht en bekwaamheid, hebben de doorslag ge geven. Het restant van de Vlaamse troepen, nu zonder bekwame aanvoerders, vluchtte naar het duingebied in Schouwen. Een deel kon per schip worden geëvacueerd. De rest gaf zich zonder slag of stoot over en werd gevangen genomen en naarZie- rikzee gevoerd: Ghelike dat men drivet vee (zoals men vee drijft) Daar werden ze in kloosters en kerken opgesloten. Het totaal aantal gevange nen bedroeg 5000. In Zierikzee bereikte Willem het bericht van het overlijden van zijn vader, graaf Jan II, in Henegouwen. De 18-jarige Willem werd zijn opvolger in Holland, Zeeland en Henegouwen als graaf Wil lem III. Door de klinkende overwinning werd het gebied van Zeeland bewesten Schelde onder de invloed van de Hollandse graaf gebracht. In 1 323 werd het bij verdrag definitief aan Willem III afgestaan. Zierikzee werd beloond voor de heldhaf tige steun en de dapper doorstane bele geringen. Graaf Willem III schonk de stad belangrijke handelsmonopolies. Mede daardoor ging Zierikzee de be langrijkste periode in haar geschiedenis tegemoet. De stad bereikte in de verdere 14e eeuw een onbetwist hoogtepunt. De Franse koning beloonde de verdien sten van Grimaldi met een jaarlijkse toe lage van 1 000 livre, en met een benoe ming tot „grand amiral de France". Toen graaf Willem III in 1 305 in het huwelijk trad met Jeanne de Valois, nicht van de franse koning, was Rainier één van de genen die borg stond voorde bruidschat en het huwelijkskontrakt voorzag van zijn zegel. Epiloog De Guldensporenslag van 1302 en de slag bij Zierikzee van 1 304 hebben ver strekkende gevolgen gehad voor de la tere ontwikkeling vandelagelandenaan de Noordzee. De Belgische historicus Verbruggen rekent de zeeslag tot een belangrijke gebeurtenis in de wereldge schiedenis. Rainier Grimaldis naam haalde met deze overwinning alle be langrijke geschiedwerken waarin de middeleeuwen beschreven staan. Aan de ene zijde werd Vlaanderen zich be wust van zijn eigen kracht. Het volk kon het opnemen tegen belangrijke potenta ten. Aan de andere kant was de slag bij Zierikzee van 1304 de inleiding tot de volledige bijvoeging van Zeeland aan Holland. De band met Vlaanderen werd definitief losgelaten. Pas later zullen de ze gewesten weer samengaan in een ge meenschappelijk verband. Hierover zegt Huizinga in zijn studie over de voorge schiedenis van ons nationaal besef: „De klokken van Gent, die in januari 1386 Philips den Stoute van Bourgondiè en zijn gemalin Margareta van Vlaanderen verwellekoomden, hebben meer be- galmd dan een bezegelden vrede en een nieuwen heer. Zij hebben het geboor teuur van een natie ingeluid, van een tweelingnatie liever: België en Neder land. Na zes jaren van verbitterende strijd was de Bourgondische hertog in het zeker bezit van het rijke Vlaamse erf deel. Van nu af was de weg afgebakend, die hem en zijn huis van Frankrijk verwij derde en naar het Noorden leidde". Bronnen en literatuur Archives du Palais de Monaco. Huwelijkskontrakt van Willem III met Jeanne de Valois, 16 mei 1 305. A. 246, p. 5-7. Algemene Geschiedenis der Nederlanders, Deel II, Utrecht, 1 950. Dekker, C., 1971. Zuid-Beveland. De historische geografie van de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen. Assen. Empel, E. M. van H. Pieters, 1959.Zeelanddoorde eeuwen heen, deel II, Middelburg. Geyl, P., 1948. Geschiedenis van de Nederlandse Stam, deel I, Amsterdam-Antwerpen. Gosses, J. H. I. H. Gosses, 1 974. Handboek tot de staatkundige geschiedenis der Nederlanden, deel I, 's-Gravenhage. Huizinga, J1 91 2. Uit de voorgeschiedenis van ons nationaal besef. De Gids, 76 (3). Huizinga, J., 1935. Burg en kerspel in Walcheren, Meded. Kon. Ned. Akad. v. Wetensch., afd. Lett., 80, serie B (2). Huizinga, J., 1 937 Scaldemariland. Meded. Kon. Ned. Akad. v. Wetensch., afd. Lett., 84, serie B (2). Roncière, Ch. de la, 1 899. Histoire de la marinefran- caise, tome I, Les orgines, Paris, 369-375. Saige.G., 1 897. Monaco ses origines et son histoire, Monaco. Saige, G., 1905. Documents historiques antérieurs au quinzième siècle relatif a la seigneurie de Monaco et a la maison de Grimaldi, tome I, Mo naco, p. 1 02 et 1 03. Smet, J. J. de, 1 843. Mémoire sur la guerre deZélan- de (1303-1305), in: Nouveaux mémoires de l'Académie Royale de Bruxelles, Tome XVIII. Stoke, M., 1885. Rijmkroniek, Werken van het Hi storisch Genootschap, Nw. Serie, 40, Utrecht. Westendorp Boerma, J. J., 1 937. Het beleg van Zie rikzee in 1 304. Historia, Maandschrift voor ge schiedenis en kunstgeschiedenis, 3, (4), 105- 109. Westendorp Boerma, J. J. C. A. van Swigchem, 1 972. Zierikzee vroeger en nu, Bussum. Dankwoord Onze dank gaat uit naar de heren F. Bianchiri (Archi ves du Palais Princier, Monaco) en dr. E. K. Duursma (directeur Delta Instituut, Yerseke, Nederland).

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 38