OVER BOEKEN KERHERRRD IE SlUIS E. J. van den Broecke-de Man en J. A. van Gilst, Dialect op Zuid-Beveland; uitgave van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, Vlissingen 1 985 (druk Van der Peyl, Kruiningen). Prijs f 38,-. Dialect op Zuid-Beveland is het vijfde deel in de reeks regioboeken samenge steld door de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Eerder zijn ver schenen: Dialect in West Zeeuwsch- Vlaanderen, Dialect in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, Dialect in het Land van Axel en Dialect op Noord-Beveland. Het vijf de deel is weer een mooie uitgave ge worden, met duidelijke letter gedrukt op papier van goede kwaliteit. De indeling van het 247 bladzijden tellende boek is overzichtelijk. Er wordt eerst een nood zakelijke verantwoording gegeven van de toegepaste schrijfwijze, waarin - om het specifieke van het Zuidbevelands tot zijn recht te laten komen - op sommige punten bewust is afgeweken van de spelling in het Woordenboek der Zeeuwse dialecten. In de Inleiding (schrijfwijze) worden bovendien onre gelmatige werkwoorden die veel voor komen vervoegd. In het hoofdstuk „merkwaardig woordgebruik" zijn in al fabetische volgorde verscheidene op vallende (merkwaardige) woorden on der de loupe genomen die door de au teurs waarschijnlijk elders moeilijk wa ren onder te brengen in hoofdrubrieken als mens en medemens, kleding, eten en drinken, wonen, werken, landbouw, het weer, kerk en geloof enz. Door het zo veel mogelijk overzichtelijk bij elkaar brengen van dialectwoorden en uitdruk kingen onder één kopje, afgewisseld met stukjes in dialect waarin meestal verteld wordt over verschillende oude beroepen, is het bijeengebrachte niet al leen gemakkelijk leesbaar, maar ook zeer lezenswaardig voor iedereen die belangstelling heeft voor het „taalge bruik" in al zijn rijke schakeringen en ra ke uitdrukkingen. Doordat bepaalde ge zegden vanzelfsprekend onder verschil lende kopjes zijn onderte brengen, is het niet altijd eenvoudig datgene op te zoe ken wat men graag zo snel mogelijk zou willen weten. Er is hier en daar zeker eni ge „feeling" voor de streektaal nodig. Zo bijv. op blz. 33 („mannen en vrouwen"): „is - ie van dóu(w)te van Kee" (even oud o R J. van den Broecke-de Man en J. A. van Gilst als Kee) heeft gevoelsmatig wellicht meer betrekking op volwassenen, „man nen en vrouwen", dan op „kinderen". „Verletten" werk verzuimen) zouden we eerder onder de rubriek „werken" zoeken dan bij „tijdsduur", en vervol gens „verdievendaosie" tijdverdrijf) eerder bij „spel en sport". Al met al is Dialect op Zuid-Beveland (het voorzetsel „op" in relatie tot het oor spronkelijke eiland!) een heel plezierig boek om in te lezen en te studeren, voor al voor diegenen die met het Zuidbeve- landse dialect in zijn talrijke klanknuan ces vertrouwd zijn. De prijs van het boek is f 38,-; te bestellen bij de administra tie „Nehalennia", Vroonlandseweg 3B, 4421 GJ Kapelle en in de boekhandel. T.B. NEDER DUIIS GEREFORMEERDE CEMEENIE IE SlUIS 1578-1587 Bewerkt door A. Bauwens S D. van der Bauwhede Uit de aankondiging: „Van de 1 6e eeuwse kerkeraadsacta der Nederduits Gereformeerde Gemeenten in de Zuidelijke Nederlanden, zijn deze van Sluis de enige die ons bewaard zijn gebleven. Bovendien is het één van de oudste van de gehele Nederlanden. Door de integrale uitgave van deze ker keraadsacta wordt ons in de eerste plaats een inzicht verschaft in de interne gang van zaken, hoe de hervorming ter plaatse gestalte heeft gekregen. We lezen er hoe de kerkeraad vanaf 14 oktober 1578 leiding gaf aan de ge meente en toezicht hield op de geloofs opvattingen (vnl. in verband met weder- doperij) en de levenswandel van haar le den (huwelijkszaken, veroordeling van dronkenschap, scheldpartijen en on tucht). Dit blijkt eveneens uit preken die opgenomen zijn in het actaboek. Andere zaken die behandeld werden be troffen de Avondmaalsvieringen, de ge wone kerkdiensten en de verkiezing van kerkeraadsleden en beroeping van pre dikanten".

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 39