„non luctor et submergo" 53 het „oude" wat goed functioneerde zo nodig moet worden vervangen door het „nieuwe" met de pretentie van het „be tere". Het „nieuwe" waarvan echter niet bij voorbaat vaststaat dat dit beter zal blij ken te zijn dan het „oude" wat zo nodig moest verdwijnen. Vernieuwingsdrift kan, zoals iedere drift, riskant zijn. Ris kant ook voor de intra-murale psychia trie. Ook die vorm van psychiatrie kan betrokken raken in het proces van al die nieuwe ontwikkelingen. Denkend aan de feitelijke intramurale psychiatrische behoefte kan de vrees ontstaan dat de „planning" vervreemd kan raken van de realiteit. Anders gezegd: dan zijn de plannen niet meer afgestemd op de fei telijke aantoonbare behoefte en dit lijkt vooral te gelden voor de toekomstplan ning van een deel van de intra-murale capaciteit, bijvoorbeeld die van de zie kenhuis, c.q. de PAAZ-psychiatrie. Toekomst voor de PAAZ-psychiatrie in Zeeland? Uitgaande van de voor Zeeland nu gel dende plannen voor de ziekenhuiscapa citeit in de nabije toekomst kan wat tot nu toe isvermeld wat .verder worden ge concretiseerd. In Zeeland zullen zich op betrekkelijk korte termijn, d.w.z. binnen 10 jaar, duidelijke wijzigingen voordoen op het gebied van de ziekenhuisconcen tratie, c.q. nieuwbouw. Dit vooral in de regio's Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren. In die plannen heeft ook de bedoel de nieuwe planning van de GGZ al min of meer vorm gekregen en dit vooral wat betreft de PAAZ-capaciteit. Gezien deze nieuwe plannen is het namelijk duidelijk dat het aantal PAAZ-bedden in Zeeuws- Vlaanderen en in Walcheren teruggaat van 1 06 tot 48. Dit betekent dus een re ductie van de PAAZ-capaciteit tot 45% van de huidige capaciteit. Ook dan ont staat de vraag, is dit in overeenstem ming met de werkelijke behoefte waar van kan worden aangenomen dat die in de nabije en verdere toekomst zal blijven bestaan. Daarbij isookvan betekenis dat die wer kelijke behoefte aan psychiatrische bed den ook kan samenhangen met bijvoor beeld een al vele jaren bestaande hogere incidentie van bepaalde psychiatrische ziektebeelden in de betreffende regio. Dit geldt in de regio Zeeland met name voor het vóórkomen van de zgn. affec tieve psychose, meestal in de vorm van ernstige depressies. Het opnameper centage van deze aandoening is lande lijk ruim 11 in Zeeland, in 1 983 ruim 13% waarbij met name in de PAAZ-af- delingen op Walcheren dit percentage nog hoger is, ruim 18%. In die afdelin gen werden in 1 983 95 van die patiën ten opgenomen bij een totaal aantal op nemingen van: 504. Aldus gaat het hier nu om de volgende vraag: wat zijn de consequenties vooral voor de acute geïndiceerde psychiatrische opnemin gen in de Zeeuwse regio van een reduc tievan de PAAZ-capaciteit van 1 06 bed den naar 48 bedden? Belangrijk is met het oog op deze vraag dat er dan in het bijzonder gelet wordt op die categorieën van psychiatrische patiënten bij wie een dikwijls acute opname èn geïndiceerd èn onvermijdelijk is door de ernst van de aandoening. Dikwijls zijn dit ook patiën ten die adequaat in een PAAZ kunnen worden behandeld. Het zijn namelijk pa tiënten die baat kunnen hebben van een betrekkelijk kortdurende klinische be handeling. Een en ander geldt vooral voor een aantal patiënten die in Zeeland betrekkelijk frequent voorkomen. Wat betreft de diagnose van deze patiënten wordt bij de registratie gebruik gemaakt van het WHO classificatiesysteem, de ICD-9. Bij deze patiënten gaat het om de cate gorieën: 295, 296, 297 en 298. Het ge tal 295 heeft betrekking op de schizo frene stoornissen, het getal 296 op de affectieve psychose waarvan de meer derheid wordt gevormd door de ernstige depressies die veelvuldig optreden in Zeeland, de getallen 297 en 298 hebben betrekking op de overige niet-organi- sche psychosen waartoe ook de psycho gene psychosen worden gerekend. Al met al gaat het hierbij om patiënten die zodanig psychisch gestoord zijn dat een verder verblijf in hun gewone leefmilieu niet meer mogelijk is, of door de psycho tische gedragsstoornis of door de ernsti ge depressiviteit die dikwijls gepaard gaat met een duidelijk suiciderisico. Kortom patiënten die in innerlijke onvrij heid zijn overgeleverd aan de ziekma kende belevingen, een typisch kenmerk van de echte psychiatrische patiënt. In 1983 werden in de Zeeuwse PAAZ'en 274 van de tot de drie genoemde cate gorieën behorende patiënten opgeno men bij een totaal aantal opnemingen van 994. Uit het voorafgaande kan wor den afgeleid dat het niet te verwachten is dat in de komende jaren dit aantal pa tiënten duidelijk zal verminderen. Voorts kan dit onder meer worden opgemaakt uit de betreffende cijfers van de PAAZ van het Gasthuis in Middelburg (zie ta bel I.). Terzijde kan nog worden opgemerkt dat TABEL 1. GEGEVENS PAAZ „GASTHUIS", MIDDELBURG. (28 bedden 4 separeers) 1981 1982 1983 1984 Totaal aantal opnames 233 230 243 226 Diagnose volgens I.C.D. 9 Aantel Perc. van totaal Aantal Perc. van totaal Aantal Perc. van totaal Aantal Perc. van totaal 295 22 9,4 24 10,4 16 6,6 16 7,0 296 49 21,0 58 25,2 66 27,1 74 32,7 297 298 39 16,7 23 10,0 30 12,3 21 9,3 Totaal 110 47,1 105 45,6 112 46,0 111 49,0

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 19