mededelingen 75 UITGAVE PANORAMA VLISSINGEN Verschillende leden hebben reeds tijdens de tentoonstelling rondom het Middel burgse panorama gevraagd of nu ook dat van Vlissingen zou worden uitgegeven. Het Bestuur en de Commissie voor de Zelandia Illustrata geven gaarne gevolg aan dit verzoek. Besloten is de zomerten- toonstelling uit de Zelandia Illustrata ge heel aan Vlissingen te wijden en bij die gelegenheid het Panorama van Vlissin gen uit te geven. De tentoonstelling wordt georganiseerd als samenwerkings project tussen Genootschap, Rijksar chief en Stedelijk Museum te Vlissingen en zal geheel gewijd zijn aan het panora ma van Vlissingen en gezichten in en om deze stad. In het volgend nummer zullen de data en openingstijden nader worden vermeld. Het Vlissingse panorama is als zeegezicht nog boeiender dan dat van Middelburg. Het is ook méér dan een panorama om dat het naast het gezicht op de stad een belangrijke historische gebeurtenis uit beeldt: de aankomst op 8 mei 1613 van Frederik V van de Palts met zijn echtge note Elisabeth Stuart de dochter van de Engelse koningjacobus I. Het huwelijk was in april 1613 te London voltrokken en bij die gelegenheid was ook Prins Maurits onderscheiden met de Orde van de Kouseband. Frederik V was een zoon van LouiseJuliana van Nassau, een zuster van Prins Maurits en Frederik Hendrik. Vandaar dat deze naaste familieleden van de Oranjes een uitbundig onthaal ten deel viel in de Republiek. Het panorama geeft de ontvangst te Vlissingen weer. Men ziet de Engelse schepen, het jacht van Prins Maurits en de met fluweel ver sierde barken die het hoge gezelschap naar de haven brengen, waar zij worden opgewacht door de Staten van Zeeland en de magistraat van Vlissingen. Met de afbeeldingen van de Engelse en Neder landse schepen is het panorama tevens een uniek zeegezicht met veel maritiem kijkgenot. Het werd oorspronkelijk uit gegeven in l6l8 doorjan Pietersz. van de Venne, waarschijnlijk naar tekeningen van diens broer Adriaan van de Venne. Het panorama bestaat uit vier bladen van 42 x 56 cm, gemonteerd 42 x 224 cm. Het wordt gedrukt op gevergeerd Hollands luxe druk in een dito map. In een katern in oblong-formaat wordt het panorama met het gebeuren er om heen toegelicht door drs. R. L. Koops, Rijksarchivaris in Zeeland. De prijs zal f 49,50 bedragen. Leden van het Genootschap genieten een korting van 10%. Wij verzoeken de leden en be langstellenden zoveel mogelijk bij voor intekening te willen bestellen, teneinde zo goed mogelijk de oplage te kunnen bepalen. Bestellingen kunnen worden gedaan bij de administratie van het Genootschap, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, tel. 01180-30347.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 41