het vergruisde beeld: het graf van rooms-koning willem II 42 Grafsteen van Siegfried von Eppstein, bisschop van Mainz, overleden 1 249. Links van hem Willem II. vorst en vorstin. Heer Willem, koning der Romeinen en van Germanië, graaf van Holland, Zeeland en Friesland, die, op de leeftijd van nauwelijks twintig jaar door alle keurvorsten eenstemmig aanvaard als koning der Romeinen en van Germa nië, door de heilige apostolische Stoel bevestigd, in oorlog en vrede overwin naar, schitterende daden heeft verricht, en die ten slotte voortijdig gestorven en op een onbekende plaats begraven, na 27 jaar gevonden, door de piëteit van zijn zoon Floris en zijn dochter Richarda, in dit klooster, door hem gesticht, be graven, door een toevallige brand uit de herinnering der mensen verdwenen, en voor Elisabeth, dochter van Otto I, her tog van Brunswijk en Lünenburg, konin gin der Romeinen en van Germanië, de liefdevolle echtgenoten, heeft abt Floris van Schoonhoven, voor de beschermers van het vaderland, dit monument ge sticht. Dezeer doorluchtige koning stierf in het jaar des Heren 1 255 1 256) op 28 januari bij Hoogwoud. Hij heeft 9 jaar over het Roomse rijk geheerst, over Hol land 21 jaar, hij heeft 29 jaar geleefd". Na deze renaissancistisch-weelderige omschrijving volgt hier de korte biogra fie: Willem II volgde in 1234 als knaap van zes jaar zijn vader Floris IV op als graaf van Holland en Zeeland en heer van Friesland. Nauwelijks twintig werd hij in 1247 door toedoen van zijn oom Hendrik II, hertog van Brabant, tot rooms-koning gekozen en in 1248 te Aken gekroond. In 1252 werd hij voor de tweede maal gekozen en in 1 254 bij na algemeen erkend. Ten tijde van de voorbereiding tot de kroning als keizer werd hij in januari 1256 nabij Hoog woud (West-Friesland) gedood. De be spreking van de iconografie van Willem II is boeiend. In de loop der eeuwen zijn nog al afbeeldingen van hem gemaakt. Literair wordt Willem omschreven als schoon van lichaam, zonder baard, wit van huid, zwart van haar, stoutmoedig, van een milde rechtvaardigheid en wars van gemeenheid. Een prototype van de middeleeuwse ridder. In de tijd van zijn verkiezing tot rooms-koning komt het beeld van de indrukwekkende ruiter van Bamberg tot stand. Een aantrekkelijke gedachte om hierin de figuur van Willem II te zien. Willem komt ook voor op de grafsteen van Siegfried von Eppstein, aartsbisschop van Mainz, die in 1249 overleed. Van de afbeeldingen uit de 1 6e eeuw staat keizer Karei model voor portretten van Willem met baard en snor. Jammer genoeg weten we niet hoe hij er op het grafmonument van ca. 1545 te Middelburg heeft uitgezien. In talrijke publicaties van de 16e en 17e eeuw vinden we portretten van hem. Mevrouw Dhanens uit het sterke ver moeden dat de figuur van Willem II op het grafmonument te Middelburg de fy sionomie van keizer Karei vertoonde met baard en snor. Geschiedenis van de grafmonumen ten „De geschiedenis van de materiële ge denktekenen van Willems graf moet ook in parallel met de bouwgeschiedenis van de abdijkerk te Middelburg worden ge zien. Men neemt aan dat de begunstiging Vijf graven van Holland met in het midden Willem II, houtsnede c. 1 554.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 4