monument voor een verwoeste stad en een verwoest eiland middelburg 1940, Walcheren 1944 83 De Schelde krijgt gebrek aan opdrach ten. De Marine dreigt uit Vlissingen te vertrekken evenals de Maatschappij Zeeland. Bij gebrek aan arbeidskrachten - een algemene klacht, ook in de land bouw - komt de vliegtuigfabriek niet naar Vlissingen. De Vitrite in Middelburg is zijn afzet kwijt en heeft te weinig brandstof. De Zeeuwse Confectiefabriek kan geen meisjes krijgen en kondigt zijn vertrek aan. De regering wil zijn mede werking verlenen ontmantelde Duitse industrieën naar Zeeland over te bren gen. De beurtschippers, de haringvis sers en de vlassers - een exportverbod kunnen geen zaken doen. Van Melle in Breskens - 400 werkne mers - zal naar Rotterdam vertrekken. De klompenmakers hebben vervoer op België en kunnen geen iepen krijgen of ze hebben iepen en beschikken niet over vervoer. Later vertelt de voorzitter van de ktom- penmakerspatroonsvereniging in Ciinge tegen Prins Bernhard dat hij er vergeefs wei tien bordelen voor heeft afgelopen. Na de bevrijding wordt Rotterdam ge teisterd door stakingen, georganiseerd door de communistische Eenheidsvak centrale, maar in Zeeland slaat dit niet aan. Premier Schermerhorn dreigt het leger in te schakelen. Er wordt overwo gen een arbeidsplicht in te stellen voor werknemers en werkgevers (sic!). De ZLM - altijd haantje de voorste - organi seert in het voorjaar van 1 946 al weerde eerste landbouwdagen, signaal van her stel toch. De landbouwmechanisatie gaat in versneldetred door. Door lage lo nen en slechte kleding zien de boeren hun landarbeiders naar de droogmaking uitwijken. Ook andere gevaren dreigen. In april 1945 vindt de 12-jarige Louis Maljers in een dakgoot in de Station straat in Middelburg een coloradokever; hij moet nu 53 jaar zijn, Louis bedoel ik. Walcheren krijgt de primeur van een grootscheepse herverkaveling, gevat in een speciale wet. Pas later komt bij ruil verkavelingen elders in Zeeland het mi- lieuverzet hiertegen. Bij de eerste teke nen hiervan hoor ik Commissaris De Ca- sembroot zeggen: de ruilverkaveling bij Axel kan, denk ik, niet doorgaan; er schijnt een bever te zitten. Cultureel is er enige opleving. De Zeeuwse Volksuniversiteit wordt opge richt en richt zich met lezingen vooral op de volksopvoeding. In Middelburg speelt de film „In de tuin van Allah" met Dietrich en Boyer. Kinderen beneden de achttien worden in die tuin niet toegela ten. Geallieerde soldaten krijgen een Li berty Variety Show aangeboden. Ik lees in de krant terug dat ik de master of cere monies ben geweest. DeTribunalen ver oordelen de veelal kleine politieke delin quenten. Over de toekomst wordt diep nage dacht. De Stichting Herstel Zeeland wordt opgericht, voorloper van het Eco nomisch Technologisch Instituut. Ze houdt zich onder meer bezig met de toe wijzing van autobanden en de miezerige schadevergoedingen. De Stichting Her bouw Walcheren en het Streekbureau Walcheren zetten zich in voor een plan matige opbouw. Het zelfde doet de Snelcommissie Walcheren met een baanbrekende planologische studie. En niet te vergeten de internationale actie „Plant een boom op Walcheren". Begin 1946 verschijnt de brochure „Er op of er onder" van de ingenieurs De Vink en De Ranitz. Zij geselt de apathi sche instelling en geeft lijnen aan voor een vernieuwing van de economie. Op vallend is het al eerder gedane voorstel de Bevelanden en Walcheren - het late re Drie-eilandenplan - met elkaar te ver binden. Ook wordt de strijd tegen het sterke geografische particularisme aangebon den: het land van Hulst tegen Hulst, Hulst tegen Terneuzen en Temeuzen te gen de „regenten van Middelburg". Daar zijn we nog niet ver in gevorderd. Uitbreidingsplannen komen tot stand voor Middelburg - met een nieuwe brug over het kanaal en een rondweg ter hoogte van de begraafplaats! -, voor Vlissingen en - door metselaar Roelse - voor Westkapelle. In 1947 neemt de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het initiatief tot een groot congres over de Toekomst van Zeeland, dat velen heeft geïnspireerd. Wie op deze geschiedenis terugblikt doet dat met de vertedering die zich vandaag manifesteert. De misère is ver geten. Niemand rekent meer op de terugkeer van althans deze dingen. Dit was een chaotisch verhaal over een chaotische tijd. Zeeland werd langzaam wakker. Maar het zou tot de schok van 1 953 du ren voor het voorgoed zou ontwaken. Omtrent 1960 wordt het eindelijk be trokken bij het regionale industrie- en recreatiebeleid. Het aloude economi sche Schelde-landschap herstelt zich. Het bestuur is dan tot het inzicht geko men dat alle structuren moeten worden aangepast. Ook in de concentratie van gemeenten, polders en waterschappen. Verdienen de jaren 1 940-1 970 niet uit voeriger te worden geboekstaafd? Ik meen van wel, maar dan geldt dit uit drukkelijk ook voor de gehele sociaal- economische geschiedenis van onze provincie. Daarvoor is tot nu toe te weinig belang stelling geweest. Stof en talent genoeg. En het provinciaal bestuur van onze da gen zou wel voor de inzet kunnen zorg dragen. Maar het minste zou toch zijn een monu ment voor een verwoeste stad en een verwoest eiland. Met een burgemeester beeldhouwer moet dit kunnen.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 5