terugblik op de droogmaking van Walcheren 86 Door de stormramp van 1953 is „Wal cheren" immers in een breder licht ko men te staan. Zonder dat die tweede ramp zo vlak daarna plaats vond zou het herstelwerk op Walcheren wel in de ver getelheid zijn geraakt evenals zovele heldhaftige herstelwerkzaamheden in het verleden. De „droogmakers" zouden er niet meer zijn met hun praktische ervaring die ze op Walcheren hadden opgedaan, de caissons vergeten en wat er van over was zou wellicht een andere bestem ming hebben gevonden. Maar nu, na slechts iets meer dan acht jaar waren de meeste droogmakers nog paraat en ge reed om in 1 953 nogmaals hun krachten aan het dijkherstel te geven. De strijd om dedijken op Walcheren bleek opeensde generale repetitie te zijn geweest voor het dijkherstel in 1953. Zonder die „vooroefening" zou het bij voorbeeld ondenkbaar zijn geweest dat men in 1 953 reeds kort na de storm er toe overging om een groot aantal een- heidscaissons te laten mekane waarmee men vele stroomgaten kon dichten; zij redden het ranpherstel dat anders on getwijfeld veel langer zou heben ge duurd. Er is, tenslotte, nog een andere belan grijke reden waarom de storm van 1 953 de inundatie van Walcheren in een bre der licht heeft geplaatst. De dijkring om het eiland kwam na het herstel sterker terug dan zij voor de bombardementen was geweest. Men had namelijk de her stelde dijkgedeelten een hogere kruin gegeven, in die tijd al wel wetende dat de meeste dijken in ons land eigenlijk te laag waren. Aan die verhogingen is het te danken geweest, dat Walcheren in 1 953 het lot bespaard bleef dat toen zo vele andere polders heeft getroffen. Fasen in de dichtmaking van de gaten in de dijken bij Veere en Rammekens, 1 945. Aquarellen van Waalko J. Dingemans jr.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 8