25 jaar veerse meer; enkele economische aspecten 130 te zijn verminderd, maar heeft zich ver plaatst. Inkomens: De inkomens van de belas tingplichtigen in de gemeenten rond het Veerse Meer lagen in 1960 gemiddeld 1 '/2% lager dan het provinciale gemid delde. In 1 982 was deze achterstand te ruggebracht tot 0,2%. In die periode zijn de gemiddelden per gemeente wat dich ter bij elkaar komen te liggen, minder spreiding dus. Toekomst We hebben gezien dat de prognoses van destijds niet of niet geheel klopten. Pro gnoses komen inderdaad hoogst zelden uit, bij toeval. Volgens Cees Nooteboom is de toekomst dan ook een hond die gaat liggen waar hij wil. Proberen we toch iets over de toekomst te zeggen, dan gaan we af op de scena rio's van het Centraal Planbureau voor de lange termijn (het woord prognose durft men niet te gebruiken). Het reëel beschikbaar looninkomen van de ge middelde werknemer zou in de periode 1 985-2000toenemen met 1 0%of 35 of 50%. Voor de periode tot 1 990 is de raming nog maar 1 tot 1 Vb per jaar. In ieder geval een stijging. Volgens de eco nomen Van Soest en Kooreman nemen bij een stijging van het inkomen met 1 de uitgaven van binnenlandse vakantie gangers toe met 0,9%. Omdat er dan echter meer mensen naar het buitenland gaan, nemen de totale binnenlandse va kantiebestedingen slechts toe met 0,8%. Voor de komende vier jaar zou dus niet op een forse groei van de bin nenlandse vakantiebestedingen moeten worden gerekend. Veel zal natuurlijk ook afhangen van de concurrentieposi tie van Zeeland en het Veerse Meerge bied. Ook de vrije tijd zal toenemen, zij het misschien niet zo snel als sommigen wil len. Meer vrije tijd betekent echter nog niet: meer toerisme. Moet uit het feit van de toenemende vergrijzing van de be volking worden geconcludeerd dat het surfen - en in mindere mate het zeilen - zijn grootste groei al weer achter zich heeft? Een exponentiële groei wordt al tijd afgeremd, door welke oorzaken dan ook. De interdepartementale projectgroep „Vrije tijd" verwacht een toenemende behoefte aan goedkopere en eenvoudi gere toeristische voorzieningen en ac commodaties en aan goedkopere vor men van openluchtrecreatie. Hierop zou moeten worden ingespeeld. Ook zou volgens deze projectgroep een hogere bezettingsgraad en een betere vakan tiespreiding moeten worden nage streefd, een origineel voorstel. Hoe verder? Het Veerse Meer is naar mijn mening in derdaad een „juweel in het Deltage Over juwelen gesproken. bied", wat dan ook terecht het opschrift is van een kleurigefoldervan het recrea tieschap. De verdere ontwikkeling moet dan ook zorgvuldig plaats vinden. Hier bij moet ook indien mogelijk rekening worden gehouden met de kritische op merkingen van degenen die opkomen voor natuur, landschap en milieu. Zij breken een lans voor een waterpeil dat alleen door natuurlijke oorzaken zal schommelen, waarbij de voorkeur uit gaat naar een zout bekken. Volgens hen is het recreatieschap aan de uitvoering van een deel van zijn doelstellingen -

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 12