Liter atuur wij zer de stoelendans om de wethouderszetels 135 dig bereikte compromissen (soms het gevolg van een ruil), die ter wille van het voortbestaan van de coalitie niet zomaar ter zijde zullen worden geschoven (de „coalitie-gebondenheid" is overigens ook een landelijke trend: het is nu al 20 jaar geleden dat, in de Nacht van Schmelzer, een Nederlands kabinet door toedoen van het parlement naar huis werd gestuurd). Zo kunnen er in de ge meenten, misschien volstrekt onbe doeld, oppositiebewegingen ontstaan, wanneer de niet in het college vertegen woordigde partijen merken dat ze steeds moeten opboksen tegen het gesloten front van de coalitiepartijen, dat ze nau welijks kunnen discussiëren over de „grote lijnen" omdat die al vastliggen in het beleidsprogramma en dat er voor hen vaak niet veel meer overblijft dan het meebeslissen over „incidenten" en min der belangrijke zaken, waarover binnen de coalitie bijvoorbeeld geen afspraken zijn gemaakt. Met name in de kleine ge meenten, waar een gewenste afspiege ling, door slechts twee wethouders, niet optimaal kan zijn, kan dat tot heel wat tumult leiden. De stoelendans om de wethouderszetels is in de Zeeuwse gemeenten, over het geheel bezien, gewonnen door de PvdA. Dat kwam vooral door de toename van het aantal PvdA-WD-colleges. Voor zo ver daarbij „strategie" en „tactiek" een rol hebben gespeeld, heeft dat nauwe lijks geleid tot de formatie van pure meerderheidscolleges, die de raad min der zouden afspiegelen dan andere combinaties. Kennelijk is de PvdA, an ders dan in de landelijke politiek van dit moment, zowel voor de CDA als VVD een partij waarmee doeltreffend tot beleids- overeenstemming gekomen kan wor den. Of deze beleidsprogrammatische aanpak een blijvend sterke positie voor de PvdA tot gevolg zal hebben, blijkt in 1990. NOTEN: 1. Zie voor deze uitspraken: PZC 18 april 1986 (CDA-gedeputeerde Ventevogel hekelt college vorming Vlissingen); PZC 22 april 1 986 (Vlis- singse CDA-voorzitter Dourleijn: „PvdA heeft grenzen van fatsoen overschreden"); PZC 30 april 1 986 (Kritiek burgemeesterValkenisse op PvdA). 2. Lijphart, Arend: „Verzuiling, pacificatie en ken tering in de Nederlandse politiek", tweede druk. Amsterdam, J. H. de Bussy, 1 976, blz. 11 3. Tops, P. W.: „De bestendigheid van het afspie gelingscollege" in: Dölle, A. H. M. (e.a.); Colle gevorming, no. 3 Publicatiereeks Samenwer kingsverband Bestuurswetenschappen Noor den des Lands, Rijksuniversiteit Groningen, 1986, blz. 5. 4. PZC 30 april 1986 (Vlissingse raad hakt „col- legeknoop" door). Valentin Vermeersch: Brugge duizend jaar kunst. Van Karolingisch tot Neogo tisch 874-1875. Mercatorfonds Ant werpen. (Een schitterend boek, belang rijk ook voor de culturele geschiedenis van Zeeland. Van dit boek, dat in 1 981 verscheen, thans een tweede druk. De prijs is hoog, f 245,-, maar niet te duur gezien de uitstekende reproducties in kleur). H. Gysels e.a.: Fietsen en Wandelen in het Krekengebied van Noord- en Zeeuws- Vlaanderen. Met open oog langs Spaan se forten en Staatse schansen. Lannoo, Tielt. 1986. f 24,50. Kunstreisboek Zuid-Holland. Samenge steld door drs. Peter Don. P. N. van Kam pen &Zoon, Weesp. 1 985. f 39,50. (Be treft ook het zo nauw aan Zeeland ver wante Goeree-Overflakkee). H. G. Wesselink: Geschiedenis der tram wegen in Zeeuwsch-V/aanderen 1887- 1949. J. Duerinck-Krachten bv, Kloos- terzande. 1 985. f 58,50. Dagboek van een Waterbouwer 1944- 1986. Tekst: L. Becu, K. Cijsouw en A. J. Snel. Fotografie: Wim Riemens. Den Boer, Middelburg. 1 986. f 29,75. Middeleeuwen. Tussen Erasmus en he den. Onder redactie van H. B. Teunis en L. van Tongerloo. De Bataafsche Leeuw, Amsterdam/Dieren. 1986. f 45,-. (Be vat ook Zeeuwse gegevens). Millicent V. Hay: The Life of Robert Sid ney, Earl of Leicester (1 563-1 626). Fol- ger Books, Washington, London and To ronto. 1 984. ca. f 1 30,-. (Een boek dat in Nederland weinig aandacht heeft gekre gen en uitvoerig zijn verblijf in Vlissingen behandelt als gouverneur van deze stad). Hans Warren van de schaduw in het licht. Het Oog in 't Zeil, april 1986. f 7,90. (Tweemaandelijks tijdschrift geheel ge wijd aan Hans Warren). in de vijfde aflevering van het Zeeuws Tijdschrift zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de kunsthistoricus L. J. Bol. In dat nummer verschijnt ook een artikel over Philip en Robert Sidney.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 17