SARIKA GÓTH, EEN PORTRET Francisca van Houtum-van Vloten Achtergrond, internationaal en kunstzinnig Sari Góth werd op 29 maart 1900 in Wenen geboren. Haar ouders, Maurice Góth en Ada Góth-Lowith, waren beiden kunstschilders; vooral Sari's vader had als impressionistisch schilder in en bui ten zijn vaderland Hongarije naam ge maakt en dat stelde het echtpaar in staat studiereizen door Europa te maken. Sari verbleef het grootste deel van het jaar op kostscholen, maar de vakanties bracht zij bij haar ouders door. Zo leerde ze al jong vele kanten van Eu ropa kennen, in het bijzonder de kunst centra en musea. In de zomer van 1914 bevond zij zich met haar ouders in De Panne, België. Bij het uitbreken van de eerste wereldoor log nam het gezin de wijk naar (het neu trale) Nederland. Bij toeval ontmoetten zij Jan Toorop in Middelburg en diens enthousiaste ver halen brachten hen naar Domburg. Daar zouden zij tot 1928 blijven, al spoedig opgenomen in de kring rond Toorop en bevriend met onder meer van Schendel, Viruly en van Schagen. Hoewel Sari in deze tijd houten doosjes met Hongaarse motieven beschilderde (die in de winkel van de vader van van Als jong schilderes aan het Domburgse strand. Op de voorgrond Sarika Góth met ,Sarika Góth, een Schagen werden verkocht), wilde zij schrijfster worden. Haar vader, van Schendel en ook Toorop wisten haar er van te overtuigen dat schilderen haar richting was. Maurice Góth, houtskool, 1944. portret', 3 mei 1 986. Leerschool Sari Góth was 1 6, toen zij haar .officiële' leerschool begon. In 1916/1917 bij Jo Koster in Hattem (het accent op strenge technische discipline, scherp waarne- Mvl h T-^or

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 18