sarika góth, een portret 137 St\0f» CyJTH ■*ï<l Stilleven, olie op linnen, 1959. men en het weergeven van details); en kele maanden in Ellecom bij pottenbak ster Jo (Enno) van Gelder (een oriëntatie op het terrein van de toegepaste kun sten) en tijdens de wintermaanden 1917/1918 een schilderperiode in Artis (daartoe aangezet door de ontwerper A. J. Nieuwenhuis om zich te oefenen in het tekenen van bewegende modellen). In deze jaren ging Sari's voorkeur uit naar schilders als Holbein, Dürer en Bot ticelli. Van haar 1 8e tot haar 20e volgde zij een opleiding aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. Haar voorkeur voor lijn en kleur - op het belang daarvan wees Toorop haar al - bracht haar regelmatig in botsing met haar leermeesters, die de lijn als verbeel ding, licht en schaduw als de enige reali teit zagen. Vandaar haar volgende uit spraak; „Ik geloof niet dat er in één land een Academie is waar je iets leert of waar je iets zinnigs hoort Hierin staat zij niet alleen; ook Cézanne, voor wie zij grote bewondering koestert, was die mening toegedaan: het enige waar je iets van leert is het Louvre, op de Academies leer je niets. In 1921/1922 tekende ze een paar maanden met haarvader in de Karpaten; in dat laatste jaar bezocht ze ook de schildersschool van Hans Hofmann in München. Hij leerde haar een kernthe ma: alles wat je wilt tekenen of schilde ren heeft een eigen beweging; een goed schilderij heeft rythme - het rythme van je onderwerp. Daarna volgde een periode van drie maanden in Londen: een opleiding aan de .School for Art and Crafts' en kinder portretten in opdracht van mw Kessler. In 1 924 nam Sari in Parijs lessen bij An- dré Lhote. Kernthema daar was de kubis tische begrenzing van vlakken in hun on derling verband en het harmonisch vullen van het vlak van het schilderij ais geheel, waarbij ,de voorstelling' ondergeschikt was aan die harmonie. Dit sloot aan bij Sari's vroege liefde voor Italiaanse fres co's en zou haar tot een lossere manier van werken brengen. Het volgende jaar, 1 925, bracht een ex positie in het Stedelijk Museum in Am sterdam. Haar Londense kinderportret ten trokken daar sterk de aandacht, het geen leiddetot een reeks opdrachten die haar naam zou vestigen. Kinderportretten Hoewel zij zich ook met vrij werk bezig hield, vormden kinderportretten het grootste deel van haar werk in de jaren 1925-1953. De zomers tot 1 938 zou Sari veelal in Italië doorbrengen, de winters in Am sterdam of Veere, waar haar vader zich in 1 928 in ,De Goutsbloeme' had geves tigd. In 1 934 werd zij lid van Arti et Amicitiae. Sindsdien nam ze regelmatig deel aan de leden-exposities in Amsterdam; in 1 941 sloot Arti et Amicitiae zich aan bij de Kultuurkamer en bedankte Sari voor het lidmaatschap. In 1 944 stierf Maurice Góth; Sari maak te een houtskooltekening die tot één van haar mooiste behoort. Ada Góth over leed zes jaar later, toen haar dochter voor een opdracht in Londen was. Vanaf dat jaar en nu nog woont Sari wis selend in Amsterdam en in Veere. Het in opdracht schilderen van kinder portretten maakte vanaf 1 953 geleide-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 19