sarika góth, een portret 138 Olie op linnen, 1 968. lijk plaats voor vrij werken; om die over gang eenvoudiger te maken begon Sari een antiekzaak in ,De Goutsbloeme'. Experimenten Het werk van Sarika Góth is zeer veelzij dig. Als je wilt, kun je er haarvele les- en levenservaringen in zien en je verbazen over het feit, dat zij zich steeds weer weet te vernieuwen. „Je leeft vandaag en morgen, niet in wat is geweest", is een van haar uitspraken. Dat moge voor haar gelden, voor mij als beschouwer van haar werk geldt dat niet: naast haarvermogen tot .nieuw be ginnen' schuilt haar grote kracht vol gens mij in de harmonische verwerking van wat er voor haar is geweest; de weerslag van een rijk, cosmopolitisch Europees leven. Niet voor niets zijn velen de mening toe gedaan, dat haar werken van de laatste jaren haar grootste zijn. Aan het begin van de jaren zestig begon Sari te experimenteren met monotypes, druksels en collages. Ze mengde de technieken en kwam tot werken die enerzijds aan middeleeuwse fresco's en miniaturen, anderzijds aan abstractere vormen als kubisme deden denken. Haar bewondering voor kunstenaars als Klee, Miro en Schwitters nam toe. In 1985 trad ze naar buiten met een reeks monotypes en collages, waarin het abstracte de boventoon voerde. Veere 1986 Op 3 mei van ditjaar werd in ,De Schotse Huizen' te Veere detentoonstelling ,Uni- cadrukken van J. C. van Schagen' ge opend. Bij die gelegenheid werden twee boeken ten doop gehouden: ,lk doe niet meer mee', deel II van het Archief van Schagen (De Prom, Baarn) en .Sarika Góth, een portret' (Bosch Keuning nv, Baarn). .Sarika Góth, een portret' is een zeer ver zorgd boek, prachtig uitgevoerd en een genot om te bekijken. Het telt 80 bladzijden, bevat een voor woord van de heer J. P. Glerum, direc teur van Sotheby's Amsterdam, een ge schreven portret van drs K. Laansma, meer dan 60 uitstekende reproducties van Sarika Góths werk, voortreffelijke biografische notities en een overzicht van haar tentoonstellingen. In zijn voorwoord zegt Glerum over Sari Góths werk: „Hollands.met toch iets internationaals. Ook in Sari zeif denk ik soms die tegenstelling te ontdekken: ogenschijnlijk extrovert, altijd klaar voor een gezellig praatje, altijd luisterend ook, en een en al uitstraling, doch achter de in tens levendige ogen zitten duidelijk privé domeinen, die vermoedelijk hoogst zel den naar buiten komen en die wij in haar werken soms kunnen ontdekken. Dat lijkt me een hele rake omschrijving. Laansma geeft een zeer informatief overzicht van Sari Góths levensloop en haar instelling ten opzichte van de schil derkunst. Sari .schilderes van de dingen'. „Alles heeft zijn eigen schoonheid Dingen zijn niet mooi of lelijk. Het is maar net wat je er mee doet, wat je er in ziet. Ook Laansma wijst op het verborgene in haar werk: „Het is, ondanks de schijn van het gewone en alledaagse van de onder werpen, misschien minder toegankelijk dan we op het eerste gezicht zouden den ken; met meer afstandelijkheid en ver borgenheid, meer abstracte elementen Monotype, 1 957.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 20