sarika góth, een portret 139 ook dan een oppervlakkige kennismaking die te zeer aanhet onderwerp' hecht, zou doen vermoeden. Jaren geleden zei Sari: „De menschen Gemengde techniek, 1982. Collage, 1 985. moeten leeren dat ze zich veel te lang blind gestaard hebben op het onder werp'dat ze verleerd hebben het schilde rij eenvoudig te ondergaan En zo kom ik dan op het belangrijkste onderdeel van dit boek: de reproducties van Sari's werk door de jaren heen. Sari's werken In haar werk is duidelijk een lijn te her kennen: het zich langzaam vrij maken van verworvenheden, of liever gezegd - het steeds vrijer toepassen van alle ver worvenheden. Zelf zegt Sari dat het haar pas op haar tachtigste is gelukt afstand te nemen van de .dwingende' elementen in haar opleiding en achtergrond. Inderdaad, Sari's werken brengen een ontroering teweeg die je .gewoon moet ondergaan'. Chagalls motto is ook het hare: Dans mes tableaux j'ai caché mon amour en wie daar gevoelig voor is, zal dat in de hier samengebrachte werken herken nen. Hier plaats ik dan meteen mijn enige kanttekening bij dit voortreffelijke boek: Laansma stelt in zijn inleiding dat wij geen ontmoeting kunnen hebben met kunst zonder daarin de kunstenaar te ontmoeten. De bedoeling van dit boek, zegt hij, is in de eerste plaats: vreugde te schenken aan wie het ziet, en over haar leest. En daarbij ook de persoon achter het werk, Sarika Góth, te ontmoeten en beter te leren kennen. Welnu, de reproducties (ruwweg te ver delen in houtskooltekeningen, olie op linnen, monotypes, gemengde technie ken en collages) en hun volgorde roepen bij mij het verlangen op méér te weten over deze werken. Waarom heeft Séri ze gemaakt? Wat geven ze voor haar weer? Hoe moeten wij ze in een kunsthistorisch perspectief plaatsen? Een persoonlijke toelichting bij eik werk had volgens mij het beste inzicht in de kunstenares en de mens Sarika Góth gegeven. Maar dat ter zijde: voor mij ligt een boek dat zeer waardevol is voor iedereen die belangstelling heeft voor de schilder kunst van deze eeuw en onmisbaarvoor de liefhebbers van Sarika Góth! Het boek werd samengesteld door Sarika Góth, Veere en Klaas LaansmaDen Haag. Bosch Er Keuning NV, Baarn. Prijs f 49,50.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 21