waterstaat: de staat van het water 144 \ÏJSS/KuHEN '1 v -<v.- N"1V- N>\-. Project-Vierling om de stroom van de oever te houden (Verhandeling over de aanleg van hoofden). ren. Voor het eerst was er sprake van het storten van beton. Voor het eerst zien we in Zeeland gebruikmaken van kipkarren en locomotiefjes, bij de sluiswerken wordt voor het heien gebruik van stoom machines gemaakt. Water, vijand en vriend. Om te eindigen met enkele strofen uit het „Het Sterre- schip" van Ida Gerhardt: Aan de watergang geboren, aan de grote stroom getogen, met verholen het vermogen om zijn tijdingen te horen, om de maningen van zijn gronden na te stamelen bij monde, blijf ik het verbond bewaren. Bij de wereld in gebreke blijf ik naar het water aarden: mag ik met het water spreken, ademen zijn ademhalen, zijn voorzeggingen vertalen. Verantwoording M. P. de Bruin. Abraham Ca/and. Waterbouwkundig tijdschrift OTAR, juli 1951, p. 281-290. Indertijd waren de brieven van Caland aan zijn zoon Pieter, waaruit hier is geciteerd, in handen van ir. P. Kemper te Amersfoort. Het citaat over het aantal meters zee dijk, dat onder het bewind van Caland verbeterd is, heeft voor de duidelijkheid een kleine verandering ondergaan. Andries Vierlingh. Tractaet van dyckagie, uitgegeven door dr. J. de Hullu en ir. A. G. Verhoeven, 's-Graven- hage, 1 920. (Rijks Geschiedkundige Publicatiën, kl. serie, nr. 20). Opnieuw uitgegeven door de Neder landse Vereniging kust- en oeverwerken in 1973. Over Vierling heeft nog geschreven dr. ir. C. Baars in PT/Civiele Techniek 37 (1 982), nr. 2, p. 1 5-1 9. M. P. de Bruin. Vierling en de aanleg van hoofden. Tijdschrift OTAR, maart 1 958, p. 231 -234. H. Pieters en M. P. de Bruin. Andries Vierling en zijn voorstellen tot landaanwinning in het geïnundeerde deel van Z u id-Bevelan t/. T ij dschriftvanh et Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, deel LXXII, 2, 1955, p. 106-117. Waterstaat: de staat van het water dat nooit te vertrouwen is. Het zijn mensen die zich teweerstellen, met thans nau welijks te beschrijven mogelijkheden op het gebied van de techniek. Vroeger was alles op menselijke maat, een man per meter dijk. Voor de aanleg van een dijk van drie kilometer drieduizend man, pol derjongens met hun eigen regels en ge woonten. Bruid en bruidegom sprongen over de puthaak en het huwelijk was gesloten. Een eigen woord voor staken, lavei steken, lang voordat in andere branches van staking sprake was. Ca land stierf in 1 869 ten tijde van de ka naal- en spoorwegwerken op Walche-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 26