OVER BOEKEN Nederland in kaarten. Verandering van stad en land in vier eeuwen car tografie, door prof. dr. M. W. Heslinga, drs. A. P. de Klerk, drs. H. Schmal, drs. T. Stol, drs. A. J. Thurkow. Zomer Keu- ning, Ede/Antwerpen, 1985. Prijs f 125,-. Kaarten en cartografie mogen zich in een bijzondere belangstelling verheu gen. We hoeven maar enkele uitgaven te noemen: Zeeland in oude kaarten, Vlaanderen in oude kaarten, Holland in kaart en prent enz. Het voor ons liggende boek Nederland in kaarten verschilt van deze voorgangers zoals blijkt uit de on dertitel: Verandering van stad en land in vier eeuwen cartografie. De auteurs hebben hun sporen op dit terrein ver diend. Aan de hand van 50 fraai gekleurde ou de en nieuwe kaarten en met behulp van wat moderne wetenschappen als histo rische cartografie en historische geo grafie ons hebben geleerd, wordt een overzicht gegeven van de wordingsge schiedenis van het Nederlandse land schap. De flaptekst vermeldt dat het niet de bedoeling is geweest een compleet, encyclopedisch overzicht te geven. „Het zijn vijftig mijlpalen, gekozen uit vier eeuwen geschiedenis en uit alle steden van ons land, die samen, naar auteurs en uitgever hopen, een verantwoord en sa menhangend beeld geven van ons verle den." De man achter deze onderneming is de heer A. Teunis te Middelburg, die jaren lang zijn beste krachten aan de Encyclo pedie van Zeeland heeft gegeven. Zelf zegt hij van deze uitgave: „Om de ver schillende facetten van de wordingsge schiedenis (vervening, ontginning, in poldering, drooglegging, wegennet, vervoer, industrialisatie enz.) goed tot hun recht te laten komen, is Nederland opgedeeld in 50 „voorbeeldgebieden", die voor elk facet typerend zijn. Een voorbeeldgebied voor vervening geldt dus mutatis mutandis voor de andere gebieden. Wil men het volle profijt van de kaarten trekken dan verdient het aan beveling iedere „oude" kaart te leggen naast een recente kaart uit een atlas of een topografische kaart 1 25.000 of 1 50.000." Chauvenistisch als wij zijn, hebben wij eerst naar het deel Het landschap van de Delta gekeken met de hoofdstukken: Landwinst en landverlies in de Delta, dorpen in Zeeland (bewoningsvormen), ringen en lijnen (ontwikkeling Middel burg), buitenplaatsen op Walcheren, de haven van Vlissingen in de loop der eeuwen, vesting en forten in Oost- Zeeuws-Vlaanderen met als slot van dit deel de ontwikkeling van het duingebied in de Kop van Schouwen. Behalve het hoofdstuk over de ontwikkeling van Middelburg, geschreven door T. Stol, zijn de andere capita van de hand van A. P. de Klerk. Het deed ons deugd in het hoofdstuk over landaanwinning en landverlies de zelfde afbeeldingen terug te vinden, die wij gebruikten voor onze studie over de ondergang en gedeeltelijke herwinning van Noord-Beveland in de 1 6e en begin 1 7e eeuw, die eind 1 952 verscheen, een maand voor de ramp van 1 953. In kleur is thans op groot formaat de kaart van Noord-Beveland van de Inderveldes van 1620, gekopieerd door de Hattingas, gereproduceerd, waarop de pas bedijkte polders Oud- en Nieuw-Noordbeveland worden weergegeven. Het hoofdstuk over de landaanwinning eindigt met de vorming van het Veerse Meer 1960- 1961 door de Zandkreek- en Veerse dam. Hetzelfde procédé is toegepast voor de landaanwinning (en verlies) langs de Groningse kust met een fraaie kaart van de provincie Groningen en een gedeelte van Drente met de veengebie den. Het Boertangefort vindt men in „een groote moraszige heyde". Het eerste deel behandelt het Holland- Utrechtse polderlandschap, op dezelfde wijze als het hierboven genoemde twee de deel over het landschap van de Delta. Dan volgen het landschap van Noord- Nederland, het rivierenlandschap en het landschap in Hoog-Nederland. Besloten wordt met het Zuidlimburgse heuvel land met als 50e hoofdstuk de mijn bouw. Het belangrijke van deze concep tie is dat de geschiedenis al kijkend en lezend wordt geconsumeerd met vaak het gevoel door het platteland en steden te wandelen óf zoals prof. Koeman in het woord vooraf zegt: „Voor de eerste keer „wandelen we door Nederland" (zou Craandijk zeggen) met deskundigen uit verschillende sectoren van de histori sche geografie als gids, de wandelaars voorzien van even doelmatige als fraaie kaarten, toegelicht door een historisch- cartografe." Kaarten zijn fascinerend en worden graag als wandversiering gekocht. Om deze reden vinden de atlassen met hi storische kaarten grif hun weg omdat men op de hoogte wil zijn van hetgeen aan de wand prijkt. Met „Nederland in kaarten" worden we niet alleen binnen geleid in de wondere wereld van de car tografie maar evenzeer in de ontwikke ling van stad en land. Vandaar een ge lukwens voor deze onderneming met als volgend project een Amsterdam-boek volgens dezelfde principes. M.P.d.B.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 27