over boeken 146 „Ik doe niet meer mee". Tweede deel van het archief J. C. van Schagen. Prozateksten, geselecteerd door Berend Wineke en een fotobiografie. Uitgege ven bij uitgeverij De Prom, Baarn, 1 986. Prijs f Op zaterdag 3 mei 1986 werd in de Schotse Huizen in Veere het tweede deel van de reeks „Archief Van Schagen", te weten de prozabundel en een fotobio grafie „Ik doe niet meer mee", aan zijn weduwe aangeboden. Ook de direkteur van de Zeeuwse Bibliotheek kreeg dit boek cadeau; zijn recensie ervan is géén „voor wat hoort wat", maar is op te vat ten als een hommage aan een schrijver, die poëtisch proza produceerde. Als „voorwoord" van „Ik doe niet meer mee" is de in 1 971 aan de intekenaars op zijn „Domburgse Cahiers" geschre ven „afscheidsbrief" met de titel „Voort gaan in verwondering" opgenomen. Een titel die verwijst naar Annie Romeins „Omzien in verwondering", waarin de sociologe/historika/letterkundige op de laatste bladzijde van haar autobiografie het heeft over het woordje „nog" dat met veel oudere mensen in verband wordt gebracht: zij kan nog dit, en hij doet nog dat. Van Schagen, die als jonge man positie had gekozen met „Ik ga maar en ben", komt in 1971 tot „een aanvaarding van alle ding" en tot „een bevrijding van alle binding", hetgeen resulteert in het ada gium: „Ik doe niet meer mee". En sinds april 1 985 is dat ook letterlijk zo. Eerst wat associaties: het was die mei-zaterdag in Veere prachtig weer. En toen ik wat bladerde in het boek en Annie Romeins naam zag, moest ik denken aan haar historische ro man „Vaderland in de verte", waarin zij Veere (Ter Veer) beschrijft, de geboor testad van Maria van Reigersberch, de vrouw van Hugo de Groot. Midden op de eerste bladzijde van het hoofdstuk over Veere staat: „Het was een warme achtermiddag in de zomer van 1 595". Tegelijk met de aanbieding van „Ik doe niet meer mee" was er in de Schotse Huizen een tentoonstelling van het werk van Jan Heyse, de beeldend kunstenaar die nauw met Van Schagen heeft sa mengewerkt. En natuurlijk was het daar door ook één en al Veere wat de klok sloeg, want zoals Van Schagen over Jan Heyse schrijft: „Geen ander heeft de Veerse sfeer zó begrepen, zó uitgespro ken, géén heeft Veere zó diep gepeild. Als Veere niet had bestaan, dan had Jan Heyse het uitgevonden". Met het citeren van deze zinnen uit het laatste „verhaal" van de bundel ben ik bij de eigenlijke boekbespreking gekomen. De samensteller. Berend Wineke, heeft het veelal niet gepubliceerde werk van Van Schagen onder vier „tussenkopjes" bij elkaar gezocht: Niet kennen maar bennen, proza van le vensbeschouwelijke aard, Brieven zonder adres, dag- en nacht boekfragmenten, Verhalen, eindeloos, over zichzelf, ou ders en voorouders, en Niet gezocht, maar gevonden, over litera tuur en beeldende kunst. Het knappe van Wineke is dat hij, de chronologie van het proza loslatend, met een bepaald „trefwoord" twee of meer proza-stukken bij elkaar zet en op elkaar laat aansluiten; het trefwoord „dood" verbindt twee van de ontroe rendste verhalen van deze bundel: „De grote zoon" en „Willy's dood", respek- tievelijk handelend over de dood van zijn ouders en over de dood van zijn vrouw. Beide stukken werden tot nu toe niet ge publiceerd, wat jammer is, want zij stel len ander - gepubliceerd - werk in de schaduw. Met de verzameltitel „Niet kennen maar bennen" is de levenshouding van Van Schagen getypeerd. Je zou het ook „niet weten maar wezen" of „niet leren maar leven" kunnen noemen, of het nog an ders uitdrukken al dan niet met binnen rijm of allitteratie. Hij pleit voor de weg van het hart, van het leven, van de irra tionaliteit bóven de weg van het weten, want „alle weten, alle kennis, is splinte ring, afsplijting, irrealisatie, dood". In „Brieven zonder adres" trof me, het al eerder in hetZeeuwsTijdschrift gepubli ceerde, stuk over Jacques Bloem. Een opkijken tegen de erudiete dichter van het verlangen, een zich klein voelen bij zijn aristocratische familie, het zegt J. C. van Schagen met de drukproeven van: Wat dit blijfsel overbleef.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 28