over boeken 147 meer mee" als treinliteratuur bij mij, ge troffen werd door het prachtige stads gezichtvan Deventer aan de IJssel, de ri vier waar Chris en Jo van Schagen op uit keken in hun voorlaatste woning? In 1985 werd het eerste deel uitgegeven: een poëzieselectie onder de titel Wat dit blijfsel overbleef". In 1987 volgt derde en laatste deel van het archief Van Schagen, waarin corres pondentie, een bibliografie en een keuze uit Van Schagens beeldend werk bijeen gebracht zullen worden. A. J. de V. Het huis Trouvaille te Domburg, tot aan zijn dood het zomerverblijf van Chris en Jo van Schagen. meer over Van Schagen dan het infor matie over Bloem geeft. Maar een aardi ge zelf-analyse is het wel. Dat opkijken tegen grotere geesten in zijn vak doet Van Schagen vaker: „Hoezeer ik ook mezelf als auteur waar deer, Ida Gerhardt staat als dichteres een stuk hoger. Even ver als zij boven mij staat, staat Vasalis weer boven haar - waar zit dat in?" Waarom vind ik de verhalen over vroe ger, over de familie, over mensen en din gen die Van Schagen heeft gekend, be ter dan bijvoorbeeld de meeste aforis men of de verhandelingen over kleuren, over letters, over versvormen? Het ant woord lees ik bij Hans Warren (PZC 31 mei 1 986), die zegt: „In het vastleggen van die herinneringsbeelden is hij opzijn best - dan ging het in zijn voordeel wer ken dat hij teveel een dichterlijke ziel was om prozaschrijver te kunnen zijn". Van Schagen, een schrijver van poëtisch proza, dat stemmingen opwekt en herin neringen doet beleven. Een dichter en schrijver, die terecht geëerd wordt met eigen archief, dat volgend jaar volledig is. Het motto van dit deel II luidt: „Als ik dood ben, niemand zal me missen. Maar ik zal mezelf zo missen". Dat de eerste regel van dit aforisme niet waar is, weet u inmiddels. Voor de fotobiografie heeft Van Scha gen, samen met uitgever Wim Hazeu, de foto's uitgezocht en van onderschriften voorzien. De eerste foto laat grootvader Van Scha gen zien met z'n tweede vrouw Kaatje in Oostkapelle; de laatste is een plaatje van Van Schagen, Hazeu en Wineke op het terras van het Badpaviljoen in Domburg, augustus 1 984. De fotografe is Van Schagens tweede vrouw, Jo. Afgezien van die twee plaatsen, die nu één gemeente vormen, staan in de foto onderschriften andere plaatsnamen ver meld, in en buiten Zeeland, die levensfa sen van de familie Van Schagen en later van Van Schagen en zijn eerste en twee de echtgenote markeren: Vlissingen, Middelburg, Den Haag, Vier houten, Rotterdam, Maarssen, Leerdam en Deventer. Was het toeval, dat ik, tijdens een lange treinreis naar Zwolle, met „Ik doe niet

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 35