het veerse meer; een drieluik voor de inrichting 123 sentatieve varianten te produceren waarin alle relevante ideeën van de pro jectgroep zijn terug te vinden. Alleen de besluiten die dat doel dienen kunnen in de projectgroep worden genomen. Wanneer daaraan goed de hand wordt gehouden wordt de koers van de pro jectgroep niet bepaald door de leden met de grootste mond, de lankmoedigen behoeven het hoofd niet in de schoot te leggen. Er kan in een ontspannen sfeer worden gewerkt en dat is van groot be lang voor het genereren van de vele aan vullende ideeën waaraan in de uitwer kingsfase behoefte bestaat. De ervaring leert dat deze aanvullende ideeën dan vrij gemakkelijk ontstaan wanneer de eerste aanzet eenmaal is gegeven en dat dit creatieve proces zelfs gebaat is bij de nodige druk op de ketel. Ook duidelijk onbruikbare ideeën blijken vaakvan gro te waarde omdat de weerlegging daar van de aanzet kan vormen voor een nieu we ideeënstroom. Uit dit hele verhaal over de besluitvor ming blijkt wel dat het een goede zaak is wanneer de besluitvorming ten aanzien van de inrichting van een recreatie- en natuurgebied zich afspeelt op het niveau van de gemeente of van een samenwer kingsorgaan. Een ander punt in de besluitvorming waarop ik zou willen ingaan is de kwestie die ik daarnet al even noemde, die van de inspraak. De inspraak is in feite een fru strerende zaak zowel voor de plannen makers als voor de insprekers. Na enkele jaren van plannen maken mogen de geïnteresseerde burgers hun zegje doen. Het ontwerpwerk komt een lange tijd op een laag pitje te staan, terwijl de insprekers de vaste overtuiging hebben dat de pap allang gestort is. En in feite is dat ook wel zo want een ieder beseft dat een drastische wijziging van de plannen de ontwerpers op een forse achterstand zou zetten. In het geval van de grootschalige ingre pen waarvan we er in ons land vele heb ben meegemaakt is zo'n opzet van de in spraak misschien wel onvermijdelijk. Maar die grootschalige ingrepen heb ben hun langste tijd gehad. Om allerlei redenen gaan we steeds meer toe naar een situatie waarin de ruimtelijke ont wikkelingen zich steeds meer voltrekken in de vorm van reeksen kleinschalige in- Het Veerse Meer vanaf Kamperland, rechtsboven ingang Kanaal door Walcheren, 1985.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 5