25 jaar veerse meer; enkele economische aspecten 127 Bij de Veerse Gatdam. werd nog met de gedachte gespeeld een binnendam Kamperland-Veere aan te leggen. Deze gedachte werd overigens weer losgelaten, omdat de commissie inzag dat dit ongunstig zou zijn voor de ontwikkeling van het meer tot een cen trum van watersport. In dat kader werd (in 1 955) ook gewaarschuwd tegen een te laag waterpeil en het laten vervallen van de haven van Kamperland. De com missie opperde verder de gedachte van een vliegveld in het Noord-Sloe dat bij de verwezenlijking van het Drie-eilan- denplan voor een groot deel droog zou vallen. In 1958 publiceerde een Technische Adviescommissie Drie-eilandengebied, ingesteld door de provincie, onder voor zitterschap van de toenmalige directeur van de PPD, een rapport over de ontwik keling van de recreatie in het gebied Veerse Gat-Zandkreek. Tal van voorstel len in dit rapport zijn inmiddels gereali seerd. Dit is niet het geval met het voor gestelde attractiepunt midden op de Veerse Gatdam. De gedachten gingen uit naar een soort „gezelligheidscen trum" met hotel-café-restaurant met uitzicht over het meer en over de Noord zee. Misschien, aldus de commissie, kan de onmiddellijke nabijheid van het oe- ster-proefbassin (eveneens niet gereali seerd) worden uitgebuit. Jaren later werd gedacht aan de bouwvan een hoge hoteltoren als verticaal element bij de horizontale dam. Misschien ideetjes voor de Oosterscheldedam Gouden Delta Het Recreatieschap „Het Veerse Meer" werd opgericht in het begin van de pe riode waarin hetZeeuwse inwonertal, de werkgelegenheid en het toerisme sterk groeiden. Eind'60, begin '70, sprak men over de Gouden Delta. Extreme plannen en prognoses kwamen op 1 50 a 200 km2 zeehavenindustrieterrein in Zee land, 800.000 inwoners in het jaar 2000. Volgens een voorspelling zou het Grevelingenbekken al in 1 985 recreatief verzadigd zijn. Een en ander werd door het beleid niet als bezwaarlijk gezien, maar als noodza kelijk. Het Veerse Meer was zo'n beetje de enige voormalige zeearm waar geen industrieën zouden komen. Gelukkig liep het allemaal niet zo'n vaart. Feit is wel dat Zeeland wat betreft z'n regio naal-economische ontwikkeling niet al leen op recreatief, maar ook op indu strieel gebied geprofiteerd heeft van de verbeterde infrastructuur als gevolg o.a. van de Deltawerken. Voor degenen die dit niet intuïtief aanvoelen, heeft het Centraal Planbureau dit langs econo metrische weg aangetoond. Een studie van de Erasmusuniversiteit concludeer de dat de Deltawerken een zeerforse in vloed hebben gehad op de stroom re creanten vanuit Rijnmond naar delen van Zeeland (een verzevenvoudiging). Het verkeer naar het Veerse Meer zou slechts verviervoudigd zijn; misschien onder invloed van de tolbarrière op de Zeelandbrug? Recreatie en toerisme; sociaal-eco nomische aspecten Wat kan nu worden gerangschikt onder de economische aspecten van recreatie en toerisme? Het economische beleid richt zich o.a. op: - vergroting van de werkgelegenheid; - vergroting van de materiële wel vaart; - verbetering van de betalingsbalans. Hieraan is jaren geleden door verlichte economen toegevoegd: verbetering van de leefbaarheid. Het zal duidelijk zijn dat investeringen in recreatie en toerisme en bestedingen door recreanten en toeristen de welvaart en de werkgelegenheid in die sector en ook in de toeleverende sectoren vergro ten. De toeristische sector is een gunsti ge sector voor de werkgelegenheid, dankzij een hoge arbeidskostenquote. De komst van buitenlandse recreanten en toeristen is goed voor de reisbalans (een onderdeel van de betalingsbalans) die voor ons land zo negatief is. Door verbetering van de toeristische infras tructuur in ons land zullen verder de Ne derlanders die eventueel naar het bui tenland willen en kunnen gaan eerder geneigd zijn in ons land te blijven. Er zijn economen die vinden dat het belang van het toerisme voor de economie wordt onderschat en dat deze sector bij subsi dies en voorwaardenscheppend beleid is onderbedeeld vergeleken met land bouw en industrie. Nadrukkelijk moeten ook leefbaarheid en andere minder harde zaken tot de economische aspecten worden gere kend. Niet voor niets spreekt men van de waarde (een economisch begrip) van rust en stilte, onbedorven landschap, frisse lucht, helder water, gastvrije oe vers en van ecologische waarden, bota nische waarden enz. Een recreatiege-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 9