de overgang van axel, een herwaardering van de gebeurtenissen tussen 1565 en 1590 165 verovering, al waren geruchten daarvan niet van de lucht. Maatregelen ten behoeve van het ge teisterde gebied komen tergend lang zaam op gang. Er werd een eerste begin gemaakt met de instelling van burger wachten, die voornamelijk op de zeedij ken opereerden, maar die vaak een niet meer dan waarschuwende functie kon den vervullen. Hun gevechtswaarde als zodanig en hun strategisch inzicht bij kritieke situaties liet veel te wensen over. De graaf van Roeulx, goeverneur van Vlaanderen en Artois, legt wat sol daten in garnizoen te Hulst, bij Assenede en van tijd tot tijd ook te Axel. Hun aan wezigheid werkte zeker preventief, maar zij vormden wel een zware belas ting voor de plaatselijke bevolking. In de loop van 1 573 nemen de acties van de Watergeuzen nabij Axel wat af. Deels te danken aan de voorzorgsmaatrege len, maar met name door het feit dat de Geuzen zich vooral concentreerden op Antwerpen. Men zou zich ook kunnen afvragen wat er voor de Watergeuzen dan nog wel te halen was in het Axelse, na een spoor van vernieling en verderf te hebben achtergelaten? Wel nu. Axel zelf. Op 26 juli 1 574 komt de verrassingsaanval op het stadje, dat op dat moment alleen maar beschermd werd door de burgerwacht, die zich tot tweemaal toe liet verleiden zijn bolwerk te verlaten om een geuzenbende te ach tervolgen. De derde maal kwamen de Geuzen met een overmacht terug en sta ken Axel in brand. Slechts een dertigtal huizen bleef overeind staan. Om voor goed een eind te maken aan Axel en Terneuzen als zwakke schakels in de verdedigingslinie, werd in 1 575 bij Terneuzen met de bouw van een groot bolwerk begonnen. Plannen daartoe wa ren er al in 1 572 geweest, maar de bouw was toen niet doorgegaan. Na de brand van Axel namen de Geuzeninvallen voorgoed af en de wat kleinschaliger ac ties mislukten. De verantwoordelijkheid die Axel sedert 1 572 had gekregen voor het omliggen de gebied was zwaar en deed de stad na de brand van 1 574 praktisch de das om. Axel zelf, Terneuzen, Triniteyt, vele kost bare pachthoeven en de oogsten ver woest, de zorg voor de zeedijken min of meer verwaarloosd, de locale overheids kassen totaal leeg, een aanmerkelijk deel van de bevolking weggevallen, het zij omgekomen en/of gevlucht, de han del verlopen. De periode 1572-1576 was er voor Axel een geweest, waarin zij ervaren had wat het betekend had fron- tiergebied te zijn in oorlogstijd. Axel had in de hoek gezeten waar de klappen vielen, klappen die wel hard, zelfs zeer hard waren aangekomen, maar niet do delijk waren geweest. De tijd, die nodig was om de wonden te helen kwam in 1 576, maar helaas voor Axel en omstre ken was de recuperatietijd van korte duur, té korte duur. 3.3. Axel na de Pacificatie van Gent tot de reconciliatie in 1583. Toen op 8 november 1 576 de Pacificatie van Gent werd gesloten tussen de twee tegen Spanje in opstand-zijnde gewes ten en de overige aan Spanje trouw ge bleven gewesten, werd deze gebeurte nis na de woelingen der Watergeuzen en de Spaanse Furie te Antwerpen alom be groet met veel enthousiasme en feeste lijkheden. Veel mensen waren hoopvol gestemd, émigré's keerden terug, maar ingewijden wisten hoe broos de Pacifi catie wel was, niet in de laatste plaats Oranje, wiens rol te Gent van fundamen teel belang was geweest. Hoewel Axel aanvankelijk met enig angst en beven de troepen van Oranje begin november 1 576 via het fort Ter neuzen naar Sas van Gent had zien trek ken, zal de stad ongetwijfeld opgelucht adem hebben gehaald bij het vernemen van het resultaat van Oranjes besprekin gen te Gent. De Pacificatie bracht niet alleen een pacificering van de protestan ten en katholieken met zich mee, maar ook het vertrek van vreemde troepen. Dit hield voor Axel en omstreken in: ophou den van de geuzenacties en vertrek van de Spaanse soldaten in garnizoen lig gend bij Terneuzen en o.m. te Hulst. Stad en ambacht konden aan de wederop bouw beginnen en de zorg voor de zee dijken weer met voortvarendheid ter hand worden genomen om ondermeer achterstallig onderhoud weg te werken. De Pacificatie van Gent bracht niet dat gene wat alom gehoopt werd. Zo kwam er te Gent in navolging van Brussel - een calvinistische wisseling van de macht. Om beurten oefende ofwel Riho- ve, een gematigd Orangist, ofwel Hem- byze, een calvinistisch extremist, de macht uit in de Vlaamse hoofdstad. Dit alles greep plaats in 1 577"). De Gentse calvinisten kregen steeds meer invloed op het gebeuren binnen het Gentse kwartier en Vlaanderen als Allegorische voorstelling van de Pacificatie van Gent (1 576): de Vredesboom.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 11