de overgang van axel, een herwaardering van de gebeurtenissen tussen 1565 en 1590 167 menten te Gent, die deze katholieke prins zoveel mogelijk poogden te nege ren. Eind 1 582 trok Anjou met zijn troepen macht door Noord-Vlaanderen richting Antwerpen. Alle localiteiten moesten de soldaten voorzien van levensmiddelen en wagens, ook Axel en naburen. Dit wekte alom nogal wat irritatie, de span ning begon zichtbaar op te lopen en be reikte op 17 januari 1583 een hoogte punt, toen Franse soldaten o.l.v. Anjou een aanslag op Antwerpen pleegden. Paniek alom, alle stadjes sloten hun poorten en wachtten af. In Hulst gingen de geruchten dat er wel 1 500 doden wa ren gevallen en 100 Franse edellieden gevangen genomen9). De onzekerheid steeg ten top, toen Engelse en Schotse troepen in het Land van Waas versche nen. Axel en Hulst lieten noch de ene, noch de andere binnen. Gent beschreef de houding van de twee stadjes als volgt: het is wonder ende quaiic om geloo- ven hoe deze twee piaetsen moeten gedient worden ende principa/ic jn deze tyt,0). Het Franse gevaar wordt langzaam maar zeker bezworen en de Schotse en Engel se troepenmacht neemt de plaats in van Anjou's soldaten. Zowel Axel als Hulst doen alle moeite om van leveranties en logies van de nieuwe troepenmacht ver schoond te blijven, maar dat lukt nauwe lijks. In opdracht van Gent, probeert Ser- vaes van Steelandt een en ander in voor iedere localiteit zo acceptabel mogelijke banen te leiden. Maar Van Steelandt's inspanningen werden hem niet in dank afgenomen, want Axel liet weten: dat den voornomden Bail Hu van Waes ons met zu/cke gheese/en nyet en be hoorde te castyen Tijdens de eerste helft van het jaar 1 583 begon Gent zich te isoleren van de Ge neraliteit, c.q. Unie van Utrecht; oorzaak was uiteraard Oranje's echèc met het Franse „secours" o.l.v. Anjou geweest. De Gentenaren onderhielden op bepaal de momenten zelfs geen corresponden tie meer met de Generaliteit en trokken in de loop van dat jaar enkele bevoegd heden van de centrale regering aan zich. Aandrang van de Generaliteit op mede werking van Gent, stuitte steeds op een bot refuus van deze. Als we de situatie van 1 583 vergelijken met die van 1 578/ 79 dan treffen we in Vlaanderen een even verwarrende situatie aan, maar nu initieerde en controleerde Gent niet meer de verwarring, maar holde syste matisch achter de gebeurtenissen aan. Rebellie in het gebied tussen Gent en Antwerpen met de Fransen, oprukkende Spanjaarden o.l.v. Parma vanuit het zui den, isolement van de Generaliteit, kort om: Gent had de controle over de situa tie duidelijk verloren. In de loop van oktober 1 583 was het zo ver. Parma trok richting noorden. Na de verovering van Zuid-Vlaanderen en de voornaamste kuststeden, begon hij nu met het isoleren van leper, Brugge en Gent, door hen eerst van het noorden af te snijden, dus van eventuele hulp vanuit Zeeland en Holland. In zijn rondschrijven van 1 7 oktober aan de diverse localitei ten waarschuwde de Gentse magistraat voor het dreigende Spaanse gevaar12). De 18e schreef Hembyze aan Axel en Hulst dat bijzondere achtzaamheid bij Sas van Gent geboden was en dat beide stadjes nauw contact met Servaes van Steelandt moesten onderhouden. Sas, dat de vrije vaart op het kanaal naar Gent controleerde, moest behouden worden voor de vrije scheepvaart op Zeeland. Bovendien moest de komst van Parma's soldaten naar het Land van Waas voor komen worden. Volgens Gent was Par ma er namelijk op uit: omme de landen ende steden te be- rooven van huerlieder vrijheden ende privilegiën ende wedere op te richten Alexander Farnese, hertog van Parma, die kans zag het hele zuiden weer onder gezag van Philips II te brengen. die strickeiicke tyrannien ende ver- volghinge over de conscientien jnt stuck der reiigie ende vernielynghe van iijf, goedt, vrauwen ende kinde ren l3). Kort daarna ontstaat er ook een breuk tussen Gent en Servaes van Steelandt. Deze komt goed tot uiting in een brief van de laatste van de 27e oktober, waar in hij kwade aantijgingen tegen zijn per soon poogt te weerleggen; het gerucht dat wy jeghens den Prince van Orangien willen steken wijst hij resoluut van de hand. Tenslotte brengt hij nog eens na drukkelijk onder de aandacht wat het betekenen zal als Parma zijn dreiging tot brandschatten van het gebied uitvoert. Ter afsluiting deelt hij mee dat er vanuit Axel en Hulst reeds afgevaardigden naar Parma zijn geweest voor overleg, zelfs de broer van Rihove was erbij aanwezig Een dag later, op de 28e, zijn evenwel de kaarten geschud, want de bevelhebber te Dendermonde liet aan de Gentse ma gistraat weten, dat de Spanjaarden de Sasse vaart overgestoken waren, pour la Trahison du Bailly de Waes et aultres. en merkte nog op: Messrs. c'est ung grand pit ié qu'une sy honnorable teste que Gandt sera ruyné a l'appetit de cincq a six messchansI5). Op 1 november werd officieel het recon ciliatie-verdrag met Parma gesloten en ondertekend door: Axel met het am bacht, Hulsterambacht, het Land van Saeftinghe, St. Jansteen en het Land van Beveren en Waas. Parma bevestigde alle bestaande privilegiën van de localiteiten in questie, vergde van hen een maande lijks te betalen militaire bijdrage, liet de protestanten de tijd van drie maanden om te vertrekken en bracht zodoende de streek van het noordoostelijke deel van Vlaanderen weer onder de gehoorzaam heid van Philips II. Parma's uitgangspo sitie was werkelijk florissant te noemen. Hij had Gent van het noorden en van Antwerpen geïsoleerd, had vanuit het Land van Beveren en Waas een goede stelling om Antwerpen aan te vatten en beheerste een groot deel van de linker Honte-oever. Intussen was de politiek- religieuze wind in Axel weer uit een an dere richting gaan waaien. Ik kom nog even terug op het „verraad" van Servaes van Steelandt. De oudere li teratuur spreekt regelrecht van verrraad.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 13