de overgang van axel, een herwaardering van de gebeurtenissen tussen 1565 en 1590 168 maar is een dergelijk standpunt nog houdbaar? Ik dacht dat het aan nuance ring toe was. Als één ding als een rode lijn door de geschiedenis van Axel en omstreken loopt vanaf 1570/72 dan is dat wel een spoor van oorlogsgeweld, brand, plundering, financiële uitmerge ling, moord, inundaties, zowel van Spaanse als met name vooral ook van Staatse ofwel Gentse zijde. Wil een streek niet totaal ten ondergaan, dan dient aan een dergelijke situatie snel een eind te komen. In dit licht kunnen we het besluit van Servaes van Steelandt be zien, na Watergeuzen, na Gentse calvi nistische troepen, na rebellerende Fran sen en overlast gevende Schotten en En gelsen, zou inderdaad een brandschat ting door Spaansetroepen het einde be tekenen. Handelde Van Steelandt uit overtuiging aan een ideaal: het calvinisme, ofwel handelde hij uit praktische overweging, met het oog op het welvaren van de streek, waarvoor hij de verantwoording droeg? De oudere geschiedschrijvers hebben hem veroordeeld en gebrand merkt als verrader. Ik acht hun stand punt niet meer houdbaar en wil nu - 403 jaar na dato - pleiten voor verzachtende omstandigheden voor de hoogbaljuw van het Land van Waas, tevens ontvan ger van Oost-Vlaanderen: Servaes van Steelandt, heer van Wissekercke. 3.5. Militaire inundaties en de Staat se verovering van Axel16). De verovering van Axel die uiteindelijk plaatsvond in 1 586 kan niet als een los staand feit worden afgedaan. Een Staats Axel paste in een bepaalde militaire stra tegie, die in wezen onveranderd bleef, maar waarvan de tenuitvoerlegging steeds moeilijker werd. Met de Spanjaarden op de linker Honte- kust zag het er naar uit dat zij de Honte gingen beheersen en deVier Ambachten zelfs zouden gaan gebruiken als spring plank voor een aanval opZuid-Beveland, Goes met name. De geruchtenstroom gaf dit angstcomplex anno 1583-84 voeding. Om hiertegen iets te onderne men, werd het Kwartier van Temeuzen doorZeeland op 6 november 1 583 vero verd en praktisch van Axelambacht af gesneden. Van hieruit werden aanvallen ondernomen tot nabij Axel en zelfs tot in het Land van Waas, voornamelijk als afleidingsmanoeuvres voor Parma's be legering van Antwerpen en verdere in sluiting van Gent. Na de consolidering van het Staatse steunpunt teïerneuzen werden plannen gesmeed om d.m.v. inundaties de Span jaarden uit de Vier Ambachten te verdrij ven en een zeeweg over het polderland schap naar Gent te creëren. Dit laatste doel bleek al tijdens de tenuitvoerleg ging onhaalbaar te zijn. De initiatiefnemers tot de inundaties waren de Staten van Brabant (Antwer pen) en de Staten van Zeeland. Eerder in 1 583 hadden de Staten van Vlaanderen het toepassen van de inundatietaktiek als een geoorloofd middel aanvaard. Na een regeling van de kosten voor herdij- king werd begin 1584 besloten tot het doorsteken bij Hulsterhaven, maar een Spaanse aanval op Terneuzen - geleid vanuit Axel - vertraagde de plannen. Na wat overleg tussen Den Haag, Delft, Ant werpen, Middelburg en enkele gecom mitteerden uit Hulsterambacht werd het doorsteken van de zeedijk nabij Kampen op 10 mei 1584 voltooid. Direct ver schenen Spaanse soldaten om met de plaatselijke bevolking de gaten te dich ten, maar men moest zich beperken tot een verzekering van de broze binnend\\- ken. Kort erna berichtte Marnix van St. Aldegonde dat ook te Saeftinghe de dij ken doorgestoken waren. Nu werd het tijd om ten westen van Axel of nabij Sas de dijken door te steken om zodoende het Spaans beleg voor Gent te breken. Uiteindelijk werd gekozen voor het ver nielen van de zeesluis bij Othene. Mi- chiel Caulier, bevelhebbervan hetfortte Terneuzen, werd belast met het doorste ken. Dit geschiedde op 20 juli. Maar de Spanjaarden snelden vanuit Axel toe om de sluis weer te dichten. In zijn tweede poging slaagde Caulier erin op 25 juli de zeesluis definitief open te zetten. Vol gens het toen nog Spaansgezinde Axel was de Staatse overmacht - 300 a 400 Blijde inkomst van Anjou te Antwerpen (1 9 februari 1 582). Anjou en Oranje begroeten elkaar. De „blijheid" verkeerde in wantrouwen door het dubieuze optreden van Anjou. Op 1 7 januari 1 583 deed hij een mislukte aanval op Antwerpen: de zg. Franse Furie.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 14