PHILIP EN ROBERT SIDNEY, GOUVERNEURS VAN VLISSINGEN M. P. de Bruin Gentleman Over het woord en de figuur van gentle man is veel geschreven. Misschien is de enige, echte gentleman in ons land Phi lip Sidney geweest, de ridderlijke held, die in 1586 bij Zutphen dodelijk werd gewond waardoor deze stad in de Engel se geschiedenis bekend is gebleven. Wanneer er in 1913 te Zutphen voor Sidney een standbeeld wordt opgericht, houdt bij de onthulling niemand minder dan Johan Huizinga een herdenkingsre de, die als volgt begint: „Zou er iets treffender kunnen zijn om te herdenken, dan een dichter, die in een strijd voor vrijheid viel? Wat de Dichter is, hoe hoog wij dien hebben te vereeren, heeft deze zelf ons geleerd: de dichter, die de koperen wereld in zich opneemt, en ze ons weergeeft van goud. En zulk een, de bloesem van zijn eeuw, gaat uit en wordt van een held der gedachte een held van de daad. Hij geeft zijn kostbare jonge leven voor een zaak, welke niet die is van zijn persoonlijk belang. Hij ver richt die alleroorspronkelijkste en aller eenvoudigste daad van moed, die eeu wig groot blijft, om 't even of een pala dijn in volle praal van ridderlijke glorie Standbeeld van Philip Sidney in 1913 te Zutphen (Coehoornsingel) opgericht. Boven het wapen de regel van Shelly: A spirit without spot. Onder het wapen: 1 554-1 586. Op voetstuk: Edelman Dichter Staatsman Strijder voor onze vrijheid. sneeft, of dat een arm Turksch soldaat achter een aardhoop verhongert. Waar lijk, waar een dichter strijdend valt, is wel stof tot bewogen zijn." Het is in Engeland geweest dat in de vo rige eeuw het ridderideaal en daarmee het begrip gentleman herleeft. Patriotis me en romantiek gingen hier hand in hand. Op weg naar een imperium uit zich in Engeland én in literatuur én in archi tectuur (bouw van kastelen) een geest die voorbeelden wil stellen en een heel belangrijk voorbeeld is Philip Sidney. Voldeed Sidney aan de eigenschappen waaraan de ridderlijke gentleman moest voldoen? Met overtuiging kan de vraag worden beantwoord: hij bezat moed, opofferingsgezindheid (gevaarlijk ge wond en dorstend gaf hij zijn fles water aan een stervende soldaat), hoffelijkheid was hem aangeboren, trouw aan vor stenhuis en vaderland stond hoog in zijn vaandel en hij was „well educated". Die goede opvoeding had hij voor een deel opgedaan op zijn Grand Tour door Euro pa in de jaren 1 572-1 575. Jongelieden van aanzienlijke huize, ook op het vaste land, hadden de gewoonte een of meer dere jaren een educatiereis te maken waarbij een bezoek aan Frankrijk of Italië hoog genoteerd stond. Hoewel het ge vaar op zo'n reis niet onderschat mag worden en aan plezier ook zeker werd gedacht, ging het in wezen om het re- naissance-ideaal van de universele mens, die op vele markten thuis was: literatuur, wetenschap, wapenkunde, maar ook kennis had van staatszaken met het oog op toekomstige besluitvaar digheid in de raadszalen. Was het 19e-eeuwse ideaal van de rid derlijke gentleman in de slagvelden van Vlaanderen en Frankrijk tijdens de eer ste wereldoorlog ten onder gegaan, de figuur van Philip Sidney bleef in de be langstelling staan, ook en vooral na de tweede wereldoorlog. Of het nu ging om de uitgaaf van zijn gedichten (1962) of om Sidney als „literary craftsman", om de verhouding van Sir Philip tot de En gelse renaissance of de uitgave van zijn proza, de stroom van boeken, waaron der bibliografieën, bleef en blijft aan houden. Daarbij komt dat zijn broer, Ro bert Sidney, vooral door de uitgave van zijn gedichten, ook steeds meer in de be- Op 17 oktober 1586 overleed Philip Sidney te Arnhem ten gevolge van een verwonding opgelopen tijdens een schermutseling bij Zutphen. Voor hem werd in 1913 te Zutphen een standbeeld opgericht met op de sok kel: Edelman Dichter Staatsman, Strijder voor onze vrijheid. Reeds in 1983 werden stappen gezet om de vierhonderdste sterfdag van Sidney te herdenken met ais initiatiefnemer prof. dr. J. A. van Dorsten a/s geen an der bekend met leven en werken van sir Philip Sidney. Toen de plannen voor symposium en tentoonstelling gestalte hadden gekregen, overleed medio 1985 volkomen onverwacht de initiatiefnemer. Men besloot in zijn geest verder te gaan. Zutphen leek de aangewezen plaats om het interna tionaal congres en de tentoonstelling te houden. De figuur van Sidney, strijder voor de vrijheid, vraagt blijkbaar nog steeds om reacties. Toen de gemeenteraad van Zutphen in feite negatief besliste over de komst van de Sidney-kenner prof. J. Gouws, verbonden aan de Universiteit van Rhodes (Zuid-Afri ka), en deelnemer aan het congres, werd ter elfder ure het congres naar Leiden verlegd. Gouws, tegenstander van apartheid en vorstander van onafhankelijke wetenschapsbeoefe ning, werd te leiden warm onthaald. langstelling is komen te staan. Maar Phi lip blijft de kroon spannen getuige het symposium dat begin september in Lei den werd gehouden. Philip is het ook die werkt aan de opvoe ding van zijn jongere broer. Als Robert op het punt staat op zijn beurt de Grand Tour te gaan ondernemen, maant Philip hem niet luchthartig over het vasteland te fladderen, maar dat zijn doel moet zijn, „being a Gentleman borne, to fur nish your selfe with the knowledge of such thinges, as maie be serviceable to your Countriee". Such thinges zijn die dingen die een gentleman, een welgebo rene, in staat stellen zijn leven te wijden aan het algemeen welzijn en zijn vader land in het bijzonder.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 18