philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 174 len burgemeester van Londen, lid van de groep financiers onder Edward III. Het meest karakteristieke element van het huis uit de tijd van Pulteney is de Hall, van respectabele afmeting, gebouwd toen de oorlog met Frankrijk uitbrak ge volgd door uitbarstingen van de pest, de plaag van de late middeleeuwen. Onder de eigenaren van Penshurst tot de Sid neys tellen we koningen, hertogen en la gere adel. Philip Sidney was de zoon van sir Henry, geridderd in 1 551en lady Mary Dudley, oudste dochter van de hertog van Nor thumberland. Henry was nog geen twee en twintig en zijn vrouw ongeveer zes tien jaar toen zij trouwden. Sir Henry bracht het tot hoge posten in het land: lord deputy van Ierland en lord president van Wales. Een bekwaam en onzelf zuchtig man, die voor zijn diensten zelfs geen dank werd gebracht. In 1572 moest hij zelfs bedanken voor de baron- nentitel omdat die van hem te grote fi nanciële offers zou vragen. Vader Henry heeft op zoon Philip een grote invloed gehad. Als Philip leerling is op de school te Shrewsbury schrijft de vader in 1566 „his sonne of tender years". Het begin van deze brief is al veelzeggend, want vader Henry schrijft dat hij van zijn zoon twee brieven heeft ontvangen, één in het Latijn en de ande re in het Frans. Het tekent de latere re- naissance-dichter en diplomaat, die zich in verschillende talen vlot en exact kon uitdrukken. Eerst en vooral, schrijft zijn vader: Laatje hart zich in waarachtig ge bed verheffen tot God Almachtig. Even later merkt hij op, dat hij de betekenis, het onderwerp en de woordkeuze van hetgeen hij leest goed tot zich moet la ten doordringen, „so shall you both en rich your tongue with wordes an your wit with matter and judgement wil grow as yeares groweth in you." En verder: Wees vrolijk, maar let op je woorden, want het leed dat een woord kan veroorzaken is dikwijls moeilijker te genezen dan een wond die door het zwaard is toege bracht. „Ge zult met hem te Parijs zijn tijdens den Bartholomeusnacht", zegt Huizin- ga. Philip is dan enige tijd aan zijn Grand Tour bezig. In de laatste week van mei 1572 trok een speciaal gezantschap on der de leiding van de Earl of Lincoln naar Parijs met in zijn gezelschap Philip Sid ney. In zijn paspoort, uitgegeven in de naam van koningin Elisabeth, stond dat hem werd toegestaan naar landen over zee te gaan met drie dienaren, vier paar den en alles wat hij verder nodig had en daar twee jaren te verblijven „for his at taining the knowledge of foreign lan guages". Zijn verblijf te Parijs duurde bij na drie maanden. Op 9 augustus kreeg hij van de Franse koning. Karei IX, de titel van baron en een aanstelling als „Gentleman-in-Ordinary of the Royal Bedchamber". In augustus 1572 gistte het in Parijs. Sinds 1 570 hadden de Hu genoten een betrekkelijke vrijheid ge kregen, ook aan het hof was de invloed van de hervormden toegenomen door toedoen van admiraal Caspar de Colig- ny, leider van de hervormde adel. Ter ge legenheid van het huwelijk van 's ko- nings zuster waren te Parijs talrijke adel lijke Hugenoten aanwezig. In de nacht van 23 op 24 augustus - de Bartholo meusnacht - werd door de roomse adelspartij een verschrikkelijk bloedbad onder de Hugenootse edelen aange richt. Duizenden slachtoffers in Parijs, tienduizenden in de provincies. Philip Sidney en zijn vrienden konden het land verlaten, maar nooit werd de indruk weggewist die dit gebeurde op hem had gemaakt. Het versterkte bij hem de zaak van het protestantisme. Protestantisme Eén van de vrienden - een vaderlijke vriend - van Philip Sidney is Hubert Lan- guet geweest, die hem gedurende zijn Europese reis belangrijke adviezen heeft gegeven. Het was tevens zijn leermees ter. Languet was onder invloed van Me- lanchton tot de reformatie gekomen. Huizinga: „Van 1 573 af had zijn vaderlij ke vriend Hubert Languet hem in bijna eiken brief de lotswisselingen van de Nederlanden voor oogen gehouden, hem telkens weer gezegd: de zaak der Nederlandsche vrijheid is ook Enge- land's zaak. Die overtuiging was in den jongen Sidney mee opgegroeid, ge paard aan de vaste hoop, dat de bittere strijd tot zegepraal zou leiden, dat al dit lijden niet vergeefsch zou zijn. „Wat de Nederlanden betreft, waarlijk ik zie niet in, hoe het beter zou kunnen gaan. Want al staat dat overschoone land in vuur gloed, men moet bedenken, dat de Spanjaarden zonder zulk een brand niet verdreven kunnen worden". Dit schrijft Sir Henry Sidney (1 529-1 586), vader van Philip en Robert. Lady Mary Dudley, dochter van John, Duke of Northumberland, moeder van Philipen Robert, over leden 1 586.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 20