philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 175 Philip Sidney, Penhurst Place 30 november 1554- Arnhem 1 7 oktober 1 586. Portret op 22-jarige leef tijd. hij aan Languet uit Venetië op 1 5 April 1 574. Hoe treffend klinkt Sidney's diep teneergeslagen toon in den brief van 7 Mei, wanneer hij die ramp en daarmee den dood van zijn vriend graaf Lodewijk van Nassau heeft vernomen!" Na de verschrikkelijke Bartholomeus- nacht heeft Sidney geen voet meer in Frankrijk gezet. Tot het voorjaar van 1 573 verbleef hij in Frankfort ten huize van de geleerde en drukker de hugenoot Andreas Wechel en daar ontmoette hij Languet, die hij zou gedenken als de zie lenherder in regels als: „For faithfull hart, cleane hands, and mouth as true: With hiss skill my skilless youth he dre- we Deels door eigen wensen deels onder invloed van Languet waren het vooral protestanten met wie Sidney kennis maakte gedurende zijn reis door Europa. Voor zijn toekomstige carrière waren het in de eerste plaats staatslieden, militaire leiders en vorstelijke personen, waaron der Lodewijk van Nassau, broer van Wil lem van Oranje, en graaf Hannau, een edelman van het keizerrijk, die hij op zocht. Verder waren het geleerden van allerlei richting met wie hij contacten had, zoalste Parijs nog de opvoedkundi ge Ramus (Pierre de la Ramée), te Hei delberg de drukker Stephanus (Henri Estienne) en te Straatsburg de humanist Sturmius (Johan Sturm). In Wenen ont stond vriendschap met de botanicus Clusius (Charles de L'Ecluse) en de ge neesheer van de keizer Crato (Johann Crafft von Crafftheim). Goed vertrouwd raakte hij met Latijn, Frans en Italiaans. Grieks en Spaans kon hij lezen. Op ge spannen voet stond hij met het Duits „which he considered harsh and unplea sant". In het al eerder genoemde advies aan zijn broer Robert zal Philip de kennis van landen en volken specificeren: „their religions, pol I icies, lawes, bringing upp of theirchildren, disipline forr Warr, and Peace". Na verblijven te Wenen, Italië, opnieuw Wenen, keerde Sidney in 1 575 met een wijde boog via Praag, Dresden, Heidel- berg, over Straatsburg en Antwerpen naar Engeland terug. Philip was nog geen twintig bij zijn terugkeer in juni. Na eerst Londen bezocht te hebben, maakte hij waarschijnlijk deel uit van de hofreis van koningin Elisabeth naar Kenilworth waar gedurende de maand juli zijn oom Leicester als „entertainer" optrad. Van het gezelschap maakten ook zijn ouders en zijn zuster Mary, een jonge dame van veertien, deel uit. In de lente van 1 576 volgt Philip Sidney zijn vader op alsCup- bearerto the Queen, een positie die hem een ceremoniële plaats aan het hof ver schaft. Het wordt door Ringler aange duid als een „honourable sinecure". Voor de komende jaren tot 1 585 zal hij een briljant hoveling zijn, maar zichzelf als een van de meest onnuttige leden van het hof van Elisabeth beschouwen. „He dreamed dreams and made gran diose plans for great deeds, but the Queen did not allow to act" (Ringler). Met één uitzondering: in februari 1 577 krijgt hij een gezantschap naar de keizer van het Duitse rijk Rudolf II van Habs- burg. Namens koningin Elisabeth moet hij aan de keizer de condoleances over brengen vanwege het overlijden van diens vader en gelukwensen tevens voor de nieuwe keizer. Betuigingen van deel neming moeten ook worden gebracht aan de paltsgraaf Lodewijk VI en zijn jongere broer Johan Casimir. Hun vader was eveneens overleden. Hoewel het gezantschap een ceremonieel karakter had, moest Sidney bij laatstgenoemde prinsen informeren naar de mogelijk heid van een protestantse liga in Europa. De moeilijkheden waren groot want in de Duitse landen accordeerden luther- sen en calvinisten niet. Lodewijk VI, lu thers, hield zich op de vlakte, Johan Ca simir, calvinist, voelde wel voor een liga. Op weg naar huis ontving hij uit Enge land een brief met het verzoek Willem van Oranje te bezoeken om te spreken over een geheim verdrag tussen Enge land en de Staten van Holland en Zee land. De ontmoeting vond plaats op 28 mei 1 577. Sidney bracht enkele dagen door met Willem van Oranje en zijn vrouw Charlotte de Bourbon. Hij was peetvader, namens Leicester, voor hun dochter Elisabeth „in honour of his queen". Er gaan dan geruchten over Wil lem van Oranje's wens van een huwelijk tussen een van zijn dochters en Sidney. Hoewel het gezantschap een persoonlij ke triomf was voor Sidney en loftuigin- gen niet van de lucht waren, was Elisa beth minder gelukkig met het resultaat. De agressieve politiek van Walsingham, Leicester en Sidney lag haar niet. De ko ningin wilde geen openlijke breuk met Spanje. Zij wees het project van een ver drag tussen Engeland en Holland en Zeeland dat Willem van Oranje voorstel de af. Toen haar ook bleek dat er in het Hubert Languet, overleden 30 september 1581 te Antwerpen. Staatsman en geleerde. Vaderlijke vriend en beschermer van Philip en Robert Sidney.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 21