philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 177 de bruidschat van zijn dochter 2500 moeten betalen. Mary was namelijk op 21 april 1577 gehuwd met Henry Her bert, Earl of Pembroke. Philip was bij zonder gesteld op zijn zuster mede om dat zij grote belangstelling voor lite ratuur had. Was de Europese reis voor Engelse jon ge lieden in het begin van de jaren ze ventig nog vrij zeldzaam, tien jaar later begon het al meer gewoonte te worden. „The arts of military command" kon al leen op het vasteland worden bestu deerd, kennis van vestingbouw, tactiek en strategie begonnen zich daar steeds meer te ontwikkelen. Het leven aan de grote vorstelijke hoven waar men per soonlijkheden van allerlei richtingen kon tegen komen, vormde een kweekplaats voor de Engelsen. Waar kon men beter de geleerden en politici ontmoeten die inlichtingen konden geven over refor matie en contra-reformatie? Waar ook, zoals te Parijs, kon men beter leren paardrijden, schermen, dansen en mu ziek maken, een kant van het leven die voor echte gentlemen noodzakelijk was om zich te kunnen handhaven. Binnen enkele weken had Languet Robert laten kennis maken met de Prins van Oranje en de bekende Hugenoot Francois de la Noue. Brieven uit 1 580 maken duidelijk dat Robert zowel bezig was met de stu die als met het uitgeven van zijn toelage. Hij was zo snel aan het einde van zijn fi nanciële Latijn dat vader Henry hem hierover ernstig onderhield. In oktober 1580 schrijft Philip over het lezen van werken op het gebied van geschiedenis, staatkunde, wiskunde, maar ook „to ta ke a delight to keepe and increase your musick, you will not believe what a want I finde of it in my melancholie times". Languet, de vaderlijke vriend en be schermer van de Sidneys, overleed te Antwerpen op 30 september 1 581Een voorvechter van het protestantisme was heengegaan. In Engeland arriveerde in november van dat jaar Alenpon, hertog van Anjou, om te zien hoe het er voor stond met de onderhandelingen over zijn huwelijk met Elisabeth. De koningin was blijkbaar in goede stemming, want bij zijn aankomst kuste zij hem in aanwe zigheid van de Franse gezant, Leicester en Walsingham. De twee laatstgenoem den moesten knarsetandend aanzien dat Elisabeth de Franse katholieke hertog wilde trouwen. Het voortdurend verblijf van Anjou veroorzaakte onrust in Enge land. Dit verdroot ook Elizabeth en zij zorgde er voor dat de hertog zijn biezen pakte en in februari 1 582 naar Vlissin gen vertrok met een escorte van vijftien schepen. Onder de adel die Anjou bege leidde vinden wij Leicester, Lord Huns- don, Lord Howard, Walter Raleigh, Fulke Greville, Edward Dyer en Philip Sidney. Te Vlissingen had een ontmoeting plaats met de prins van Oranje en de magi straat van Vlissingen. In Middelburg werd feest gevierd. Te Antwerpen von den de feesten bij de aankomst van An jou een hoogtepunt. Zonder twijfel heeft Robert te Vlissingen of Antwerpen zijn broer, oom en vrienden ontmoet en waarschijnlijk is hij met Philip in maart 1 582 naar Engeland scheep gegaan. In de volgende jaren merken we dan van Robert weinig. Het jaar 1 583 begon voor Philip Sidney met het geven van het gebruikelijke ge schenk aan de koningin. Ditmaal was het een gouden juweel in de vorm van een kasteel, gegarneerd met kleine diamant jes, met aan één kant een pot om bloe men in te zetten. Op 8 januari ontving Philip „the honour of knighthood" en werd Sir Philip Sidney of Penshurst. Hij kreeg deze onderscheiding niet vanwe ge zijn verdiensten voor het land, maar omdat hij door Johan Casimir als gevol machtigde was benoemd voor diens in stallatie als ridder in de orde van de Kou seband, een onderscheiding die hem reeds vier jaar gelden was verleend. Als gevolmachtigde moest men de staat van ridder hebben. Op 10 januari vond te Windsor de installatie plaats met het ge bruikelijke ceremonieel passend bij deze hoge onderscheiding. Een veel belang rijker gebeurtenis in 1 583 was voor sir Philip het huwelijk met Frances Wal singham op 21 september, zij was de dochter van sir Francis Walsingham, secretaris van staat en een van de voor naamste raadgevers van Elisabeth. Wal singham ondersteunde de protestantse zaak in Engeland en op het vasteland van harte. Het huwelijk was enige maanden opgehouden omdat de koningin niet over het voornemen was ingelicht. Zij wilde van alles op de hoogte zijn en kon Robert Dudley, Earl of Leicester (1 532-1 588). Gou verneur-generaal in de Nederlanden (1585-1588). Oom van de Sidneys. het zeker niet hebben dat zij over een verbintenis van twee mensen wier va ders zulke hoge ambten in het koninkrijk hadden, niet was ingelicht. De zaak van het protestantisme begon haar te be nauwen omdat haar politiek van even wicht, ook ten opzichte van Philips II, bleek te falen. De bekwame veldheer Parma was aan zijn opmars door Vlaan deren bezig en in de volgende jaren viel de een na de andere stad in zijn handen. Het Spaanse gevaar Spanje begon voor Engeland een steeds grotere bedreiging te vormen. Twee ge beurtenissen in het jaar 1584 waren aanleiding tot grote verschuivingen op het politieke toneel. Op 10 juni overleed de ziekelijke Anjou. Willem van Oranje was hem blijven steunen ondanks zijn dubbelhartige rol in de Nederlanden. Oranje hoopte dat bij overlijden van An jou de souvereiniteit over de Nederlan den aan zijn broer Hendrik III zou worden overgedragen. De kogel van de moorde naar trof Oranje op 10 juli. Het zou tot januari 1585 duren eer er een gezant schap naar de Franse koning Hendrik III ging om hem het aanbod van souverei-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 23