philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 178 oat f)ccJrr-r tncrifb (ir.zmia "^iijna. cttpu Francis Walsingham (c. 1530-1590) staatsman. Schoonvader van Philip Sidney. niteit over de Nederlanden over te bren gen. Hendrik hield de deputatie enkele maanden aan het lijntje voordat hij reso luut weigerde zijn hand in een wespen nest te steken. Het aanbod aan Hendrik III deed de ba lans bij Elisabeth overhellen naar steun aan de „rebellen" in de Nederlanden. Bo vendien waren er in de Nederlanden heel wat calvinisten die liever de zijde van de protestantse Elisabeth kozen dan die van de Franse vorsten wier houding in zaken van religie nog al dubbelzinnig was. Na de dood van Anjou had Elisa beth nog een gezantschap aan Philip Sidney opgedragen om het Franse hotte condoleren met diens overlijden, maar in feite om Frankrijk over te halen steun te geven aan de Nederlanden, d.w.z. om de kastanjes door Frankrijk uit het vuur te laten halen. De Fransen lieten zich niet voor het Engelse karretje spannen en op weg naar Frankrijk werd Sidney te Gra- vesend verzocht terug te keren. Hulp aan de Nederlanden in de strijd tegen Spanje werd hoe langer hoe meer noodzakelijk, ook voor de veiligheid van Engeland. In een brief aan Walsingham karakteri seerde Henry Sidney zijn drie zonen als volgt: „one of excellent good proof (Phi lip), the second of great good proof (Ro bert), and the third not be despaired of but very to be liked (Thomas). Robert Sidney huwde op 23 september 1 584 Barbara, dochter en enig erfgename van John Gamage of the Castle of Cointy in Glamorganshire. Haar grote welstand en schoonheid had vele mannen aange trokken. Op 8 september 1 584 overleed John Gamage en zijn dochter, „the age of 22 years and upwards", was vrij om zelf te beslissen. Het veroorzaakte grote opwinding onder de huwelijkscandida- ten. Ook ditmaal verwachtte men dat de koningin geen toestemming voor het huwelijk zou geven. Robert en Barbara huwden zodra dit mogelijk was in tegen woordigheid van de Earl of Pembroke en vele anderen. De boodschapper van de koningin kwam te laat met het bericht waarin zij het huwelijk verbood. Robert begon aan een huwelijk, dat ofschoon haastig voltrokken, een langdurige en gelukkige verbintenis zou blijken te zijn. Te snel is thans niet de conclusie dat ko ningin Elisabeth op gespannen voet met de Sidneys verkeerde. Ringler wijst er op dat Philip Sidney een van de weinige Engelsen in die tijd is ge weest die notie had van de belangrijk heid en de beloften voor de toekomst van de Nieuwe Wereld. Hij nam ook fi nancieel deel in enige ontdekkingsrei zen. Wanneer de beslissing van zijn be noeming tot gouverneur van Vlissingen uitblijft neemt hij het besluit met sir Francis Drake „to the Indies" te gaan. De koningin houdt hem dwingend tegen. Maar we lopen op de geschiedenis voor uit. Nu de onderhandelingen met koning Hendrik III op niets waren uitgelopen besloten de Staten-Generaal koningin Elizabeth te vragen of zij de souvereini- teit van de Nederlanden op zich wilde nemen. De Staten zaten in een dwang positie want Parma zette zijn opmars on bedwingbaar door. In juli 1 585 vertrekt een aanzienlijk gezelschap, waaronder

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 24