philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 180 remonie legden zij die af aan koningin Elizabeth en aan hem als gouverneur van Vlissingen. Was de ontscheping van het Engelse garnizoen al vertraagd door te genwerking van de Zeeuwen en doordat ziekte had toegeslagen onder de man schappen, de fortificatiewerken van Vlissingen werden eveneens in desolate toestand aangetroffen. De eerste weken is Sidney bezig om orde op zaken te stel len voor zover het mogelijk is. De taak van Philip beperkte zich niet tot de stad alleen. Aan de overzijde van de Schelde en verder dreigde het gevaar van vijan delijke aanvallen op Sluis en Oostende. Hij moest directe maatregelen nemen om een dreigende belegering van Oos tende te voorkomen. In al deze barre omstandigheden hoopte men dat de komst van Leicester wonderen zou uit richten. Op vrijdag 10 december 1585 kwam Leicester te Vlissingen aan na een voor spoedige overtocht van een dag vanuit Harwich. Hij was vergezeld door een groot aantal jonge edellieden zoals Lord North, de Earl of Essex, Lord Audeley, Lord Willoughby, Sir William Russell en ook de jongste van de Sidneys, Thomas, was er bij. De overtocht was in twee groepen gegaan vanuit Harwich en Gra- vesend met zo'n 50 schepen en een 3000 soldaten. Leicester werd met veel pracht en praal naar zijn logeergelegenheid gebracht. De volgende dag ging de stoet naar Mid delburg en daar begon de serie intoch ten, banketten en feestelijkheden in de Nederlanden om hun heilbrenger te be groeten. De festiviteiten in Middelburg stonden in zekere zin model voor hetgeen in de andere steden gebeurde op de doorreis naar Holland. Leicester werd in de Zeeuwse hoofdstad door de magistraat van de stad en de leden van de Staten van Zeeland verwelkomd. Er was in de stad een schilderij aangebrachttegen de gevel van het „English House" met het wapen van Leicester en de Staten, ver bonden door ketenen met dat van konin gin Elizabeth. De hieraan toegevoegde wapenspreuk was even plechtig als op timistisch: Quod Deus coniunxit homo non separet (Wat God heeft samenge voegd, scheide de mens niet). De dins dag daaropvolgend was het hoogtepunt der festiviteiten: een groot banket met alle autoriteiten en Louise de Coligny met een stoet van dames. Helaas was de zaal te klein voor dit uitgebreide gezel schap en kregen de gastheren en dames de schrik van hun leven, toen de Engelse heren over de tafels naar hun plaatsen holden met het breken van veel glas werk. Het heeft de stad een lieve duit ge kost. De stadsrekening vermeldt: „Voor vleijs ende diversche soorte van vene- soen, hoenderen, capoenen, patrijzen, pauwen, vesanten, zwaenen, wijn, bier, broot als oijck over de leverijnghe van diversche soorten van gemaeckt banc- ket, zuijker ende andere waeren dienen de op het bancket", aangeboden aan „Zijn Excell. de Graeve van Lycester etc. op zijn intree als gouverneur van de geünieerde provinciën", werd 444.11.1 betaald, 1585. Enkele dagen later ver trok de „trein" naar Holland met in het gevolg de drie gebroeders Sidney. Op 28 december 1585 arriveerde Lei- cester en de zijnen in Den Haag waar de Staten-Generaal vergaderden. Door dit college en de Staten van Holland werd Leicester officieel welkom geheten: de onderhandelingen over de aard en om vang van zijn gezag kon beginnen. Als residentie koos hij Leiden waar zijn neef Toegang tot de kapel van de Sidneys (kerk van Pen- hu rst). Philip hem gezelschap hield. Ogen schijnlijk had de vierenvijftigjarige En gelse edelman het toppunt van zijn macht bereikt. Rijzig van gestalte, zorg vuldig gekleed, beladen met eerbewij zen, gunsteling van Elizabeth, maakte hij op de omgeving grote indruk. Bij de on derhandelingen in januari 1586 waren de Staten bereid tot verregaande stap pen ten aanzien van het gezag van Lei- cester. Sidney was bij de onderhandelin gen aanwezig en hield op 1 0 januari een rede, als woordvoerder van Leicester, waarin hij te verstaan gaf zich ook bezig gehouden te hebben met de geschiede nis en daarvan te hebben geleerd, dat wanneer de Romeinse republiek in een uiterst gevaarlijke situatie was terecht gekomen, zoals naar zijn mening thans de Nederlanden, het in het leven roepen van een dictatuur noodzakelijk was die de macht had alles te doen wat tot het welzijn van het land behoort zonder eni ge instructie of beperking. In wezen pleit Sidney hier voor de absolute macht voor zijn oom. Een ideologie die weinig paste in het staatsbestel der Nederlanden. In de loop van 1 586 was men het eens geworden over het gouverneur-gene raalschap van Leicester, een positie ge lijkstaand met landvoogd. Met een be langrijke restrictie: de Staten-Generaal zouden niet alleen op zijn bevel vergade ren maar ook op eigen gezag mogen bij eenkomen. Er was een nieuwe Raad van State aan wie twee Engelsen en enige andere leden, door de gewesten aange wezen, zouden toegevoegd worden. Op 4 februari werd de nieuwe regering in de Grote Zaal op het Binnenhof in Den Haag geïnstalleerd. „Zijne Excellentie", de aanspreektitel van Leicester, werd beë digd in tegenwoordigheid van graaf Maurits en de Staten-Generaal. Leices- ter heeft in deze zaak zijn hand duidelijk overspeeld. Hij wist dat hij buiten zijn boekje ging door een dergelijke machts positie te aanvaarden, maar hij rekende er op dat de koningin dit haar „Sweet Robin" wel zou vergeven. Hij vergiste zich. Nog voor de januarimaand ten ein de was, eiste zij al dat hij zijn commissie als landvoogd zou teruggeven „and to be content with his being her Lieute nant-General". Toen de koningin einde lijk in de zaak berustte, was het kwaad geschied. Opgescheept zaten de Staten

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 26