philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen Barbara Gamage, echtgenote van Robert, met zes kinderen. deren op hem wachtten. Van 1 587 tot 1 602 werden uit zijn huwelijk met Bar bara elf kinderen geboren, drie zonen (William, Henry, Robert) en acht doch ters (Mary, Katherine, Elizabeth, Philip- pa, Bridget, Alice, Barbara, Vere). Zoals het in die tijd „natuurlijk" ging overleef den vijf kinderen de ouders. Op Pens- hurst Place is er een charmant portret van Barbara Gamage met zes kinderen. Rowland Whyte, een huisvriend van de Sidneys, was niet de enige die een op merking maakte over de "sweet chil dren" van de Sidneys. Bewonderend sprak hij "such a sight can a man see nowhere else" dan op Penshurst Place. De oudste zoon, William, werd in Vlis singen geboren en als Engels burger ge naturaliseerd door een decreet van het parlement. Hoe graag Barbara zich ook naar Vlissingen wilde begeven, voerde zij dat voornemen niet altijd uit: zij was bang voor het Vlissingse klimaat. Verder speelde het probleem van het onder brengen van de kinderen in Engeland een rol. Robert is van zijn benoeming af tot de opheffing van de regeling van de pand steden in 1 61 6 gouverneur van Vlissin gen geweest. Oldenbarnevelt was het die gezorgd heeft dat de Republiek van deze kwellende banden werd verlost. In de perioden dat Robert niet in Vlissingen verbleef werd hij vervangen door een lieutenant-governor; over de hele ambtsperiode zijn het er vier geweest. De plaatsvervanger van wie Sidney het meeste plezier had was sir William Browne die in deze functie diende van 1 598 af tot zijn dood in 1 611Hij bracht sir Robert op de hoogte van de stroom van geruchten die Vlissingen passeerde en was zelfs geïnformeerd over de ge heime onderhandelingen die Jacobus I voerde met Spanje. Het is dan ook geen wonder dat Vlissingen in deze tijd "the whispering gallery of the Netherlands" wordt genoemd. Browne - getrouwd met een Nederlandse - had de zaak der Nederlanden gediend sedert de directe betrokkenheid van de Engelsen in 1 585. Hij was een man die typisch in het tijd perk van Elizabeth paste, voor wie de Spaanse koning de aartsvijand was. De vredespolitiek van Jacobus was hem een gruwel, maar hij moest met lede ogen aanzien dat het vredesverdrag tus sen Spanje en Engeland in 1604 werd gesloten. Vrede sluiten betekende voor hem met open ogen in de val lopen. Na zijn dood nam sir John Throckmorton zijn plaats in. Shaw, de uitgever van de correspondentie, zegt dat het net is of er dan een koude wind over de correspon dentie gaat waaien, een vervelende pe dante puritein neemt de plaats in van een goed geïnformeerd, dapper en le vendig soldaat. Ook de Vlissinger Nico- laas de Blocq, geheim agent van de staf van het Engels garnizoen, kan in de ogen van Shaw geen genade vinden; zijn brie ven worden pretentieuse humbug ge noemd. Koning Jacobus I (1566-1625). Robert Sidney als peer.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 30