philip en robert Sidney, gouverneurs van vlissingen 185 De Long Gallery, een uitbreiding van Penthurst onder Robert Sidney. Het klimaat aan het hof veranderde on der de regering van Jacobus I sterk ten gunste van Robert Sidney. Nog geen twee maanden na de dood van Elizabeth wordt hij 13 mei 1 603 verheven tot Ba ron Sidney van Penshurst, gevolgd door een verheffing tot Viscount L'lsle in 1605. De goede verstandhouding met Jacobus I was ontstaan toen Robert Sid ney in 1588 door koningin Elisabeth naar Schotland was gezonden naar Ja cobus VI, als klein kind tot koning van Schotland uitgeroepen. Hij was het die Elisabeth in 1603 in Engeland was op gevolgd. De missie van 1 588 had de be doeling Jacobus aan Engeland te binden in de strijd tegen Spanje. Jacobus en Ro bert waren jonge mannen toen de inge wikkelde verhoudingen tussen Enge land en Schotland werden besproken, maar de zegeningen van de goede ver standhouding konden sedert 1 603 wor den geteld. De verheffing tot baron in dat jaar betekende dat hij zitting mocht nemen in het House of Lords en van dat recht heeft hij steeds gebruik gemaakt tot zijn dood in 1 626. Koning en land te dienen was onder Jacobus I een kostba re onderneming. Robert, die een zwak had voor mooie kleding, moest nogal eens diep in de buidel tasten, want elke verheffing in hoger heerlijkheid kostte geld. In het jaar van beëindiging van het pandschap van Vlissingen - 1616 - kreeg hij de hoge onderscheiding van ridder in de orde van de Kouseband en op 2 augustus 1618 werd hij verheven tot Earl of Leicester. Meer was voor hem niet weggelegd. Aan zijn geliefde Barba ra schreef hij "your Ladyship is Countess of Leycester" en besluit: "And sweethart many yeares I pray God may you enjoy this name, to his comfort, whoe will ever bee your most loving husband Leyces ter". Penshurst Place was het echte "home" van de Sidneys. Vader Henry liet de cen trale ingang, de King's Tower, herbou wen en onder zoon Robert werd de re naissancistische Long Gallery toege voegd. In 1 61 6 verschijnt van Ben John son het gedicht "To Penshurst" (in The Workeseen lofprijzing op de heer en vrouwe van het huis. Bij de opvoeding, constateert Jonson, neemt de gods dienst een belangrijke plaats in: Each morne, and even, they are taught to pray With the whole household, may, eve ry day Reade in their vertuous parents noble parts The mysteries of manners, armes, and arts. Op Penshurst Place overlijdt plotseling in mei 1 621 Lady Leicester. Een maand na de dood van Jacobus I in 1625 her trouwt Robert op 25 april met Sarah, de weduwe van sir Thomas Smyth of Bid- borough. Het huwelijk duurde kort, want de Earl of Leicester stierf, na een beroer te, op 13 juli 1626 in zijn huis in het vriendelijke Kent. Verantwoording Over de herleving van het ridderlijk ideaal in de 1 9e eeuw (en Philip Sidney) heeft Mark Girouard opmer kelijke dingen gezegd in zijn: The return to Came/ot. Chivalry and the English Gentleman. Yale University Press/ New Haven and London, 1981. Dezelfde schrijver over Penshurst Place in: Life in the English Country House. Penquin Books, 1980. De Rede bij de onthulling van een gedenkteken voor Sir Philip Sidney door J. Huizinga is gepubliceerd in Verzamelde Werken, deel 6, pag. 327-334. Sir Philip Sidney as a literary craftsman is een werk van Kenneth Myrick, 2e druk. University of Nebraska press/Lincoln, 1965. Veel heb ik gehad aan de uitstekende inleiding van William A. Ringler Jr bij de uitgave van The Poemsof Sir Philip Sidney. Oxford at the Clarendon Press, 1962. Onmisbaar als biografie blijft The life of Sir Philip Sidney van Malcolm William Wallace. Cam bridge at the University Press, 1915. Nieuwere biografieën zijn: The ShepperdKnightvan Roger Howell. Hutchinson of London, 1 968, en Sir Philip Sidney. A study of his life and works van A. C. Hamilton. Cambridge University Press, 1977. Over Robert Sidney is recent een biografie gepubli ceerd: The Life of Robert Sidney. Earl of Leicester 1563-1626) door Millicent V. Hay. Folger Books, Washington etc., 1984. Dit werk steunt in grote mate op de brieven uitgege ven (Historical Manuscripts Commission) in de vijf delen: Report on the manuscripts of Lord de L'lsle Er Dudley preserved at Penshurst Place. London, His Majesty's Stationery Office. I (1925), II (1934), III (1 936), IV (1 942), V (1 962). Als editor trad voor namelijk William A. Shaw op. Het is Peter J. Croft die in 1 973 en 1 974 aantoont dat een aantekeningenboek de gedichten van Robert Sidney in zijn handschrift bevat. In 1 984 verschijnt van Croft The Poems of Robert Sidney. Edited from the poet's autograph notebook. Oxford Clarendon Press. Op het congres te Leiden begin september werd ge presenteerd: Sir Philip Sidney 1586 and the creation of a legend edited by Jan van Dorsten, Dominic Baker- Smith, Arthur F. Kinney. E. J. Brill/University Press/ Leiden, 1986. Van dit werk mocht ik via drukproeven gebruik ma ken van de daarin opgenomen studies van Jan van Dorsten (The final year), Marjon Poort (The desired and destined successor) en W.A. Ringler Jr, al eerder genoemd, (Sir Philip Sidney: the myth and the man). Op de valreep tevens verscheen: Sir Philip Sidney 1554-1586 door Dorothee Cannegieter en Diede- rike van Dorsten-Timmerman. De Walburg Pers/ Zutphen, 1986. Van de daarin genoemde werken van J. A. van Dorsten heb ik een bescheiden gebruik gemaakt. Ten slotte dank ik drs. Marjon Poort, die mij de proe ven van Sir Philips Sidney 1586 toevertrouwde en mevr. J. C. Reitsma-d'Ancona,voorhaarin hetverle- den getoonde hulp bij het verzamelen van de foto's waarvan ik ook thans een dankbaar gebruik heb ge maakt. Studies van mijn hand over de Sidneys verschenen in: Archief Zeeuwsch Genootschap (1 968), Spiegel Historiael (1969) en Zeeuws Tijdschrift (1972) (Vlissingen 1585-1616). Viscount De L'lsle, V.C., K.G., Penshurst Place, Na tional Portrait Gallery, Londen en Stedelijk Museum Zutphen verleenden toestemming tot publicatie van de foto's.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 31