VAN „PASTORALE" TOT „BIJ MARATHON HANS WARREN VIJFENZESTIG Ronald Rijkse Toen mij gevraagd werd een artikel te schrijven voor het ZeeuwsTijdschriftter gelegenheid van de 65ste verjaardag van Hans Warren heb ik daar in een on bewaakt ogenblik ja op gezegd. Achter af bekruipen je dan gevoelens van twij fel, spijt en verwarring over wat je zal schrijven. Zeker gezien het feit dat er de laatste tijd, vanaf het moment dat War ren zijn dagboeken aan de openbaarheid blootgaf, veel aandacht aan hem is be steed in de vorm van artikelen in dag- en weekbladen, literaire tijdschriften (ik denk bijvoorbeeld aan het recente num mer van het tijdschrift Het Oog in 't Zeil, april 1 986: een compleet Warren-num mer), radio en televisie. Beter dan een literair-exegetisch exposé van Warrens werk te geven, een thema tische studie over zijn poëzie te schrij ven, de begrippen Eros en Thanatos in zijn werk uit te diepen of zijn invloeds sferen te bespreken (trouwens, dit alles is al op voortreffelijke wijze gedaan in de licentiaatsverhandeling van Tom La- noye, getiteld: De poëzie van Hans War ren: een thematische studie, een boek waar je niet omheen kunt wil je enig in zicht krijgen in het werk van Warren), beter dus dan dit alles leek het mij een persoonlijke neerslag te geven van de relatie tussen Warren en de Zeeuwse Bi bliotheek, zijn werk te schetsen dat in onze collectie aanwezig isen enkele per soonlijke indrukken, een leeservaring, te geven van dat werk. Warrens relatie met de toenmalige Pro vinciale Bibliotheek dateert al van lang geleden. In zijn Geheim Dagboek 1951 lezen we: „23 jan. Vanmiddag ben ik met een stapel boeken naar Middelburg gefietst, ze moesten terug naar de Pro vinciale Bibliotheek En op 10 de cember treffen we de volgende zinsnede aan: „Ik ondervind altijd zoveel hulp, hoevelen steunden me niet bij het werk voor Nachtvogels. Pietersvan de Provin ciale Bibliotheek is ook een en al bereid willigheid De genoemde Pieters was de toenmalige bibliothecaris. Op 1 5 juli 1953 schrijft Warren: „Gisteren naar de opening van de Provinciale Biblio theek in Middelburg die nu onderge bracht is in het abdijcomplex. Alles is nog te keurig gerestaureerd, de tijd moet er werken Daarna vertrekt Warren naar Parijs waar hij tot 1 957 blijft wo nen. Bij terugkomst vestigt hij zich weer op Zuid-Beveland, nu in het dorpje Kloe- tinge. Ongetwijfeld zal hij vanaf die tijd ook weer contact gehad hebben met de Provinciale Bibliotheek, maar of dat zijn neerslag gevonden heeft in zijn dagboe ken zullen de toekomstige delen uitwij zen. Vanaf 1976 zelf werkzaam in de biblio theek weet ik dat de contacten zich in tensiveerden toen Hans Warren de op dracht kreeg om een bloemlezing uit de Nederlandse poëzie samen te stellen vanaf 1900. Deze verscheen in 1979: Spiegel van de Nederlandse poëzie. Dichters van de twintigste eeuw. Een gi gantisch karwei omdat honderden dichtbundels doorgelezen, soms door geworsteld, moeten worden om tot een verantwoorde keuze te komen. Wat ligt er in zo'n situatie meervoor de hand dan een beroep te doen op de collectie van de bibliotheek in Middelburg. Aldus ge schiedde en de zinsnede in de Verant woording bij de nieuwe uitgave is dan ook duidelijk: de Provinciale Biblio theek van Zeeland in Middelburg die mij op voorbeeldige manier heeft gehol pen Spoedig daarop bleek dat door allerlei technische mankementen ter drukkerij er nogal wat aan deze uitgave schortte en een herziene editie/eerste verbeterde druk noodzakelijk was. Daar ik inmiddels een aantal taken van mijn collega Van Kraaij had overgenomen, waaronder de afdeling Nederlandse taal- en letterkunde, kwam ik al snel in contact met Hans Warren. Dit resulteer de in een aantal sessies in de Provinciale Bibliotheek, waarbij allerlei dichtbun dels links en rechts aangesleept moes ten worden om de desgewenste verbe teringen te kunnen aanbrengen. Het ta fereel van Hans zittend achter een piep klein tafeltje op de roostervloer in het magazijn en Mario en ik boeken aandra gend en weerterug zettend staat me nog helder voor de geest. Een treffende ken nismaking, zij het een heel summiere. Een volgende gelegenheid deed zich voor bij de uitreiking van de culturele prijs van de stad Goes op 1 3 november 1981. Ter gelegenheid daarvan was er door het Zeeuws Kunstenaarscentrum in samenwerking met de culturele raad Goes een literaire avond belegd. Aan mij was gevraagd om in samenwerking met het privé-archief van Hans Warren een tentoonstelling te maken rondom zijn werk. Bij nader inzien leek het mij echter ook gewenst deze avond op de band vast te leggen voor het geluidsarchief van het Zeeuws Documentatiecentrum. Vandaar dat collega Albert Meijer en ik die avond naar Goes togen gewapend met geluidsapparatuur, zonder te weten of we wel toestemming zouden krijgen Hans Warren 2e rij geheel rechts (matrozenpak). Vierde klas lagere school Borssele.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 35