van „pastorale" tot „bij marathon" 190 het gebeuren op te nemen. We gokten en wonnen. Hans gaf grif toestemming en zo is deze avond op de band bewaard gebleven met als hoogtepunt een ver rukkelijke en geestig-ironische lezing van Gerrit Komrij. Van een nadere ken nismaking was die avond geen sprake, te zeer in beslag genomen als Hans was door alles wat er om hem en met hem gebeurde. Een derde en nu definitief tot contact lei dende gelegenheid kwam er bij de sa menstelling van de vijfde herziene en uitgebreide editie van de Spiegel van de Nederlandse poëzie in 1983. Ook hier voor werd weer een beroep gedaan op de Provinciale Bibliotheek, resulterende in regelmatige boekenexpedities tussen Middelburg en Kloetinge. Honderden dichtbundels uit onze rijke collectie poë zie (eigen woorden van Hans, waaraan ik de verzuchting toevoeg dat poëzie he laas nog steeds een ondergeschoven kindje is) pendelden heen en weer en de schaarse bundels die we niet bezaten werden in het land opgevraagd. Een cor respondentie kwam op gang en de bij eenkomsten ten huize Warren werden een regelmatig feit. Bijeenkomsten waarop over allerlei zaken de literatuur betreffende van gedachten werd gewis seld, „inside information" over de literai re „incrowd" werd gedaan en soms ook lekker werd geroddeld onder het genot van sherry en zoutjes. Aldus naderde de voltooiing van deze herziene editie. In de Verantwoording: Bij het voorberei dende werk voor deze uitgave heb ik hulp gekregen van een aantal instel lingen, waarvan ik met dankbaarheid noem: de behulpzame Provincia le Bibliotheek van Zeeland in Middel burg Deze contacten tussen de te genwoordige Zeeuwse Bibliotheek en Hans Warren hebben zich daarna voort gezet. Nieuwe projecten werden opge zet en bij het redigeren van de dagboe ken kwamen er allerlei data en gebeurte nissen aan het licht die nader gepreci seerd moesten worden of op exactheid nagekeken. Het materiaal in onze collec tie bracht bijna in alle gevallen uitkomst. Toen ik in 1 985 het plan opvatte om in de Zeeuwse Bibliotheek een manifesta tie annex tentoonstelling op te zetten rondom de Stichting Drukwerk in de marge en er inmiddels een bibliofiele pers, de Carrara Pers genaamd, in Mid delburg was opgericht door een drietal „bezetenen" (Adri Verburg, Albert Meij er en schrijver dezes) lag het voor de hand Hans Warren een aantal tot nu toe ongepubliceerde gedichten te vragen voor een bibliofiele editie daarvan. Ge zien Warrens liefde voor het mooie boek, het feit dat hij al meer op deze wij ze publicaties het licht had doen zien en de relatie met de bibliotheek, was over eenstemming al gauw bereikt. De bun del, in een oplage van 75 exemplaren waarvan 60 voor de handel, werd dan ook tijdens deze manifestatie aan hem overhandigd. Al met al hebben bovenstaande gebeur tenissen geleid tot het feit dat er een nauwe relatie bestaat tussen de Zeeuw se Bibliotheek en de auteur Hans War ren. En niet alleen een nauwe, maar ook een plezierige relatie die in de praktijk tot beider nutte leidde. Of dat in de, ho pelijk verre, toekomst zal leiden tot een voor de Zeeuwse Bibliotheek positief uitvallende beslissing over de bestem ming van de manuscripten van zijn dag boeken, gezien zijn uitspraak in Het Oog in 't Zeil, april 1986: De originele documenten zullen wellicht naar het Letterkundig Museum of naar de Zeeuw se Bibliotheek gaan. daarover lig ik nu niet wakker, maar in mijn hart hoop ik dat de balans ten gunste van Middelburg uitslaat. Ik heb Hans Warren leren kennen als een, in eerste instantie, wat verlegen, te ruggetrokken, kat uit de boom kijkerig persoon. Een instelling die ik persoonlijk goed kan invoelen. Bij nadere kennisma king ontpopt zich dan een innemend, hartelijk persoon, een aangenaam cau seur, een voortreffelijk van de literatuur op de hoogte zijnd criticus, soms mild en ironisch, soms sarcastisch. Tevens ie mand die op voortreffelijke wijze in het dialect van Zuid-Beveland zijn woordje kan doen. (Hans, wordt het niet eenstijd dat dialect van jou vast te leggen voor het Zeeuws Documentatiecentrum?) Vervolgens wil ik iets zeggen over het werk van Hans Warren, aanwezig in de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek, en daarbij enkele persoonlijke kanttekenin gen maken. Ik volg hierbij de uitstekend verzorgde bibliografie opgesteld door Mario Molegraaf in het al eerder ge noemde tijdschrift Het Oog in 't Zeil. - Pastorale. Den Haag 1 946. Traditione- Te Londen 1 953. Ie natuurlyriek met veel elementen uit het Zeeuwse landschap en handelend over een verloren jeugdliefde. Op ro mantisch traditionele wijze wordt hier het verloop van een jeugdliefde in haar verrukkingen en verdriet verwoordt: „Niets kunnen wij elkander mede geven/ dan wat verdriet dat duurt zo lang wij le ven". (Verzamelde Gedichten 1941- 1 981Amsterdam 1 981blz. 30; in de rest van dit artikel af te korten als V.G. met daarachter het nummer van de bladzijde). Warren wordt een traditiona list par excellence genoemd. Pas door het verschijnen van zijn Geheim Dag boek weten we de inspirerendefeiten als minder romantisch te kennen. Ze wijzen op de moeizame ontplooiing van een in wezen homofiele geaardheid. - In Memoriam Dr. Jac. P. Thijsse. Een Gedicht. Den Haag 1 947. Een doorvoeld eerbetoon aan zijn vereerde leermeester in de natuurlijke historie. - Eiland in de stroom. Amsterdam 1951. Deze bundel sluit aan bij zijn de buut met dezelfde traditionele versvor men. Sterk aanwezig is het element van het Zeeuwse landschap. Ook hier weer als opvallend motief het verlangen naar

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 36