van „pastorale" tot „bij marathon" 193 het streven door de lust naar onbereik bare eeuwigheid maar ook het meer wil len zijn van het gedicht dan mogelijk is, het ideaal van een „gesloten" gedicht, het verlangen naar duurzaamheid. Het gedicht Op een Bataks doodkistje, han delend over een geheimzinnig magisch voorwerp, waarvan de betekenis onbe kend is, is hiervan een mooi voorbeeld. Het slot luidt: „Zó een gedicht schrijven. Een fascinerend huis/met daarin een ge heim dat niet te duiden is/maar dat blijft trekken, ook als is de tovenaar/voorgoed verdwenen met zijn riten en zijn doel." (V.G. 565). - Nazomer op Walcheren. Rijmprent aangeboden aan de abonnées, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het Zeeuws Tijdschrift. Middelburg 1976. Het gedicht werd overgenomen uit Eiland in de stroom. - Sperma en tranen. Zandvoort 1976. Een onder het pseudoniem Engel Pic- cardt verschenen bibliofiele uitgave van de Eliance-Pers in een oplage van 100 exemplaren. Korte gedichten waarin erotische momenten worden verbeeld op zakelijke, onversierde toon. - Zeggen wat nooit iemand zei. Amster dam 1 976. Ook hier weer de thematiek van de twee-eenheid van liefde (lust) en dood en de vergankelijkheid. Maar nu ook het besef dat de dood in het intiem ste steeds aanwezig is: „Je huid is gewil lig, onder de olie/wasemt knoflook, ba silicum, /een vermoeden van bederf./ Ook jouw woorden getuigen/van wan hoop en doodsstrijd,/maar een lied blijft een lied,/diep in je lichaam proef ik/voel ik ruik ik de ware dood". (V.G. 620). - Behalve linde, tamarinde en banaan. Amsterdam 1978. Deze bundel bevat 23 van de 25 gedichten uit Sperma en tranen. Op een paar uitzonderingen na bevat deze bundel uitsluitend gedichten met als titel een jongensdroom. Het ge dicht gaat dan ook over die jongen. De toon van de bundel is er een van gemis en vergankelijkheid, maar ook van de drang om desondanks de liefde te erva ren, hoe vergankelijk ook. Weer dus de liefde-dood tegenstelling, het langza merhand centraal geworden thema in Warrens werk: „High en dronken 's nachts op straat/zo in de stemming van: ik móet eenvoudig,/al is het met een zak turfmolm,-/werd ik onder de lantaarn waar ik/waarschijnlijk tegen aan liep. van achterop aangereden/door een brommerengel, kennelijk in dezelfde staat./Hij lag voorover, zodat je onder zijn korte jack/een heel eind naakte rug zag, maar alles/deed zo'n pijn dat er geen aardigheid aan was./ Ergens stond een demonische figuur/met een album: wie wil je dan,/vroeg hij en hij sloeg blad na blad om,/geliefden, voor kort of lan ger,/allemaal lelijk en oud, onherken baar geworden./ Woedend legde ik, voor ik volkomen wegraakte/mijn hand op die warme jonge rug." (V.G. 627). - Een otter in Americain. Baarn 1978. Deze bundel bevat onder meer de cyclus uit De vondst in het wrak. Een bundel waarin het dichterlijke weer gerelati veerd wordt, zoals in het titelgedicht: „De zee, de zee spoelt aan/wat ik niet weet:/ik gaf Rudo voor zijn verzameling/ het handschrift van „wat de zee aan- spoelt"/en mijn handschrift is onlees baar./ Dus zei hij, een paar weken later/ tijdens de lunch:/„Een mooi gedicht is dat zeg,/ dat je me gaf, over die otter."/ „Over een ótter??"/„Ja, over die otter op het strand."/„Lieve jongen, er staat Tommy."/ De rest was kennelijk ook on leesbaar. (Een otter in Americain 32). - Verzamelde gedichten 1941-1981. Amsterdam 1981. Deze uitgave bevat Pastorale, In memoriam Dr. Jac. P. Thijs- se. Eiland in de stroom, Vijf in je oog. Leeuw lente, Said, Een roos van Jericho, Tussen hybris en vergaan. Schetsen uit het hongaarse volksleven, De Olympos, Herakles op de tweesprong. Betreffende vogels, 't Zelve anders, Winter in Pom pei, Zeggen wat nooit iemand zei en Be halve linde, tamarinde en banaan. Ver der werd deinde Verzamelde gedichten 1941-1971 opgenomen bundel Oor zaak en gevolg herdrukt. Een otter in Americain werd omgewerkt tot een bun del De vondst in het wrak. - Dit is werkelijk voor jou geschreven. Een bloemlezing uit eigen werk, ingeleid door Gerrit Komrij. Amsterdam 1982. Deze bloemlezing bevat een keuze uit de Verzamelde gedichten 1941-1981 en vier ongebundelde gedichten. - Te licht bevonden. Antwerpen 1 983. Deze bibliofiele editie in een oplage van 27 exemplaren bevat 7 verspreide ge dichten uit de periode 1946-1978, on der meer het gedicht Voor Mario. - Een avondje. Amsterdam 1983. Dit bibliofiele uitgaafje bevat een fragment van een gedicht uit Herakles op detwee- sprong, verschenen in een oplage van 4 exemplaren. - De serene rust dertoppen. Borgerhout 1 984. Nieuwjaarsgeschenk in een opla ge van 70 exemplaren. - Herinnering, verwachting. Bedum 1 985. Bevat 2 gedichten uit Te licht be vonden en 2 gedichten uit De serene rust der toppen. Deze bibliofiele editie ver scheen in een oplage van 1 00 exempla ren. - Vergezicht in lente. Middelburg 1985. Een bibliofiele uitgave in drie exemplaren van een gedicht uit Eiland in de stroom. - Het goede moment. Middelburg 1 985. Deze bundel bevat twaalf gedich ten waarvan er elf voor het eerst gepu bliceerd worden, één vers verscheen eerder in Voor Mario en Te licht bevon den. Deze bibliofiele editie verscheen in een oplage van 75 exemplaren. - Bij Marathon. Bedum 1985. Deze biblliofiele editie verscheen in een opla ge van 11 5 exemplaren. Zie hier het poëzie-oeuvre van Hans Warren. Alle in het bovenstaande ge noemde werken zijn in de Zeeuwse Bi bliotheek aanwezig. Wat we missen zijn een zevental bibliofiele uitgaven, te we ten: Schetsen uit het Hongaarse volksle ven (25 exemplaren), Zeven gedichten van liefde (4 exemplaren). De vondst in het wrak (60 exemplaren), Voor Mario (25 exemplaren). De bezoeker (ong. 10 exemplaren), Verzoek om ezelsoren (poster, oplage onbekend) en Tijd (opla ge onbekend). Terwille van de plaatsruimte laat ik het andere werk van Hans Warren hier ver der buiten beschouwing, zijn proza, bloemlezingen en literaire vertalingen. Ook hiervan is een ruime collectie aan wezig in de Zeeuwse Bibliotheek. Tot slot wil ik mij persoonlijk tot Hans zelf, het slachtoffer van dit artikel, wen den: Hans, namens de Zeeuwse Biblio theek van harte gefeliciteerd met je 65ste verjaardag en ik hoop dat je nog veel zaken zult moeten en komen verifië ren, want dat betekent dat allerlei pro jecten (dagboeken, bloemlezingen en zo meer) een gestage voortgang houden en jij je er mee bezig kunt houden. Tot ziens in Kloetinge.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 39