mededelingen 199 STUDIEDAG ADMIRALITEIT VAN ZEELAND Op zaterdag 29 november aanstaande organi seert de Werkgroep Historie en Archeologie haar tweede historische studiedag. Gezien het grote succes van de in 1985 gehouden stu diedag hebben bestuur en ledenvergadering besloten tot voortzetting van dit initiatief. Als onderwerp van deze tweede studiedag is gekozen „De Admiraliteit van Zeeland 1586- 1986". In 1586 vaardigde de landvoogd Leice ster namelijk een nieuwe regeling voor de or ganisatie van de admiraliteiten uit, die gedu rende het gehele tijdvak van de Republiek van kracht is gebleven. De Admiraliteit van Zeeland was een belang rijk onderdeel van het vlootwezen in de Re publiek. Zeeland had ondermeer vanwege haar uiterst strategische ligging een essentiële taak in de verdediging ter zee. Dit komt ook tot uiting in het feit dat de Zeeuwse admirali teit de vice-admiraal leverde voor de oor logsvloot van de Republiek. Aan het Zeeuw se eskader zijn dan ook belangrijke namen als Joos van Trappen gezegd Banckert, Joos de Moor, Marinus Hollaere en de gebroeders Evertsen verbonden. De geschiedenis van de admiraliteit heeft tot dusverre weinig aandacht gekregen. Tenein de meer belangstelling voor dit onderwerp te wekken heeft de Werkgroep Historie en Ar cheologie besloten naar aanleiding van de re geling van 1586 na 400 jaar de Admiraliteit van Zeeland centraal te stellen bij haar twee de historische studiedag. Als sprekers voor deze dag hebben zich be reid verklaard: Prof. dr. J. R. Bruyn, hoogleraar zeegeschie denis aan de R.U. Leiden, Algemene introductie tot het onderwerp. Drs. A. A. Lemmers, medewerker van het Rijksmuseum te Amsterdam, „Descheepsbouw van de Admiraliteit van Zeeland" De heer P. van der Padt, die binnenkort aan de R.U. Leiden hoopt af te studeren in het hoofdvak zeegeschiedenis, „De expeditie naar Cadiz in 1694". Dr. J. Th. H. Verhees-van Meer, die recent promoveerde aan de R.U. Leiden, „De Zeeuw se kaapvaart 1702-1713". Dr. ir. J. M. Dirkzwager, werkzaam bij het Ministerie van Defensie te Den Haag, „Het einde van de Rijkswerf te Vlissingen en een nieuw begin". Het Bestuur hoopt de beschikking te kun nen krijgen over de film betreffende de ber ging en de restauratie van het in 1617 bij Stockholm gezonken schip „De GustaafWa- sa". De studiedag wordt gehouden op zaterdag 29 november van 10.00-ca. 16.00 uur in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteense- dijk 7, te Middelburg. De kosten van deelna me bedragen f 20,- inclusief koffie, thee en lunch. Inschrijving kan uitsluitend plaatsvin den door overmaking van dit bedrag op giro 3719924 van de Werkgroep Historie en Ar cheologie, Vroonlandseweg 3b te Kapelle, waarna het programma van de studiedag wordt toegezonden. Wij hopen ook vele leden van het Genoot schap te mogen begroeten. Leden van de Werkgroep Historie en Archeologie ontvan gen een afzonderlijke uitnodiging. Drs. L. Zoodsma, secretaris WK VXCJB ABAUJLvaX KKV/yKT,<>P BE ïlKKME VA.»* VLr.SXTKCE KWi SCHEEPBN VAK OORLOC,OXBHKT COMifAXBO,

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 45