een plan voor de bejaardenoorden 160 personeelssterkte zal een belangrijke voorwaarde blijken om aan de toename van meerzorg te kunnen voldoen. In principe zouden verzorgingstehuizen evenwel nog méér kunnen dan zij mo menteel doen: de doorstroming van be woners van verzorgingstehuizen naar verpleeghuizen zou kunnen worden ge reduceerd. Bovendien zouden zij, onder bepaalde voorwaarden ook mensen kunnen opnemen die tot dusver recht streeks vanuit de thuissituatie naar een verpleeghuis gaan. Uit onderzoek is ge bleken dat met name bejaarde somati sche patiënten die thans in verpleeghui zen verblijven, naar aard alswel in zwaarte van hun hulpvraag, nauwelijks of niet verschillen van bepaalde catego rieën verzorgingstehuisbewoners. De overeenkomsten tussen bewoners van beide instellingen, de aard en omvang van de zorg die zij behoeven, zullen de komende jaren vermoedelijk nog groter worden. Wat hen onderscheidt is echter, dat verpleeghuisbewoners tot dusver méér van hun zelfstandigheid hebben moeten inleveren: mate van privacy op de grotendeels twee- of meerbeds-ka- mers, kortom, op het gebied van hun woonklimaat. Daar komt nog bij dat de gemiddelde kosten per dag in een ver pleegtehuis meer dan het dubbele be dragen dan die in een verzorgingstehuis. Al worden deze kosten dan ook op een heel andere manier betaald, vertaald in termen van maatschappelijke kosten en baten betekent het voorgaande dat de negatieve baten met betrekking tot het verpleeghuis hoger zijn en de kosten vooralsnog duidelijk in het voordeel van het verzorgingstehuis zullen doorslaan. Vanuit deze visie lijkt voorzichtigheid met uitbreiding van de totale verpleeg- capaciteit dan ook geboden. In het Plan bejaardenoorden wordt voorgesteld de planning van verzorgingstehuizen en van verpleeghuizen synchroon te laten lopen. Dat lijkt mij op zijn minst een voorwaarde om adequaat te kunnen in haken op de verdere ontwikkeling in de intramurale sector. Zo'n inhaken op de ontwikkeling is gewenst, vooral daar waar naar mijn oordeel onnodig „ge schoven" wordt met oude mensen. Vooral ter vermijding van gedwongen scheiding van echtparen bij verhuizing van een verzorgingstehuis naar een ver pleeghuis zouden meer mogelijkheden voor intensieve verzorging in enige re gio's een positieve ontwikkeling kunnen betekenen. Planning een gezamenlijke zaak Het woord planning wordt door veel mensen als iets technisch gezien. Ten dele hebben zij gelijk, als men denkt in termen van bedden, verzorgingsplaat sen, cliënten, doorstroming e.d. Maar planning is helemaal niet zo technisch als men het als hulpmiddel ziet, teneinde ieder ouder wordend mens de mogelijk heden te bieden die het beste bij hem of bij haar past. Planning is daarom nodig in verband met afstemmingsproblemen tussen in tra- en extramurale zorg en in verband met de onderlinge afstemming binnen zowel de intramurale als de extramurale sector. Juist in de door het beleid wen selijk geachte verschuiving van intra- naar extramurale zorgverlening kan in een aantal situaties „afschuiving van cliënten" plaatsvinden. Niet de optimale zorgverlening aan de mensen die dit af schuiven worden gedwongen te onder gaan staat dan primair, maar de zorg om het bestaan van de instelling (een zorg die overigens in bepaalde situaties wél te begrijpen is). Het is juist ter voorko ming van dit soort „slippartijen" dat planning in de komende tijd volgens mij tot wasdom zal moeten komen. Bij deze planning gaat het dus om een voortdu rend proces en het zou van beperkte vi sie getuigen als iemand het Plan bejaar denoorden zou opvatten als een eenma lig, hoogstens nog wat bij te stellen be- leidsverhaal, waarmee de kous tot 1 992 weer af zou zijn. In het planningsproces zal vooral duide lijk moeten worden gemaakt aan alle daarbij betrokken sectoren waérvoor de provinciale overheid eigenlijk staat met de haar beschikbare mogelijkheden en wat daarbij de verwachtingen zijn van anderen (overheden en instellingen): bij de verschuiving van intra- naarextramu- rale zorg, bij de functietoekenning aan verpleeghuizen in relatie tot verzor gingstehuizen, bij het stimuleren en ver sterken van extramurale voorzieningen, bij de professionalisering van de hulp verlening. Het in werking treden van het Plan bejaardenoorden kan daartoe een stimulans zijn.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 6