een nieuwe toekomst voor het oude klooster 214 op rond zeven ton. Een belangrijk deel hiervan (drie ton) kon de stichting zelf fi nancieren. De rest zou uit subsidies moeten komen. De rijksdienst voor de monumentenzorg was inmiddels aange schreven. Zou ook de provincie Zeeland een duif in het zakje kunnen doen? De stichting stuurde een brief naar de „hoogedelgestrenge heren" in Middel burg. Er volgde een gesprek met leden van gedeputeerde staten, waarbij de zaak van het oude klooster in Sas van Gent moest worden bepleit door uitslui tend enkele gemeentelijke vertegen woordigers en de architect omdat het stichtingsbestuur in Breskens bleef ste ken door een stremming bij de veerboot. Typisch Zeeuws ongemak! De provincie toonde zich bereid finan ciële steun in het vooruitzicht te stellen: een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen ten bedrage van ca. f 1 00.000,- en een bijdrage uit het pro vinciale monumentenfonds van 5%van de subsidiabele kosten. Maar dan moest eerst het ministerie van WVC, waaron der de monumentenzorg valt, het hele plan met zijn goedkeuring begunstigen. In februari 1 985 werd duidelijk wat van de rijksoverheid te verwachten viel. Van de in totaal f 697.140,- begrote kosten werd een bedrag van f 356.689,- subsi diabel geacht. En zolang de gemeente het pand in eigendom heeft, wordt 70% van de subsidiabele kosten uitgekeerd, zijnde f 249.682,-. De bijdrage uit de provinciale monumentenpot werd op f 1 7.834,- gesteld (naast dus de uitke ring uit het fonds bijzondere voorzienin gen). De expeditie naar het benodigde geld had succes. Ongeveer een jaar na het raadsbesluit van 28 juni 1984 stond vast dat restauratie van het oude kloos ter financieel te doen was. De aanwijzing tot „leerlingenbouwplaats" werd door het ministerie van VROM met f 8250,- gehonoreerd. Zo kreeg de stichting in totaal ruim f 375.000,- aan subsidies. De stichting? Zo eenvoudig lag dat toch niet. De gemeenteraad van Sas van Gent had wel besloten het oude klooster te verko pen, maar de eigendomsoverdracht had nog niet plaatsgehad. Sterker: uitvoe ring van het raadsbesluit moest wachten tot na de restauratie. Want alleen als de gemeente eigenaresse en opdracht geefster is, wordt 70% subsidie toege kend. Opnieuw kwam de zaak van het oude klooster in de gemeenteraad. Opnieuw zei de meerderheid ja. Op 18 oktober 1985 werd tussen de gemeente en de juist die dag officieel opgerichte Stich ting Het Oude Klooster een overeen komst getekend. De gemeente zou zor gen voor de restauratie en alle betalin gen, de stichting zou zorgen voor het tij dig beschikbaar zijn van het geld. Een gezamenlijk project, dat na voltooiing van het werk en de afwikkeling van de fi nanciële rompslomp kan worden afge sloten met de eigendomsoverdracht van het pand. Direct na 18 oktober 1985 begon de restauratie. In mei 1 986 werd alvast het concept van de overdrachtsacte klaar gemaakt. Pas als deze is getekend, eindigt de ver antwoordelijkheid van de gemeente Sas van Gent. Dan wordt ook die ene laatste gulden betaald waarmee het oude klooster aan een nieuwe fase in zijn be staan begint. De industrie gaat hand aan hand met den werkman De Stichting Het Oude Klooster is de vrucht van een verbintenis tussen twee „rechtspersonen": de Vereniging Kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en de Woning bouwvereniging „Sas van Gent Vooruit". Elk vaardigt twee bestuursleden af naar het bestuur van de stichting - gelijk waardiger kan het niet. Een vijfde be stuurslid kan door de gemeente worden aangewezen, maar Sas van Gent maakt van deze mogelijkheid (nog) geen ge bruik. Merkwaardigerwijs woont het kwartet dat de stichting bestuurt niet in de kern Sas van Gent. Twee wonen in Philippine (voorzitter R. Ruules en plaatsvervan gend secretaris-penningmeester R. R. J. de Houck), een in Westdorpe (secretaris drs. A. A. D. Saman) en een in Axel (vice- voorzitter/penningmeester mr. G. E. Vioen). Geen van hen heeft vanouds bij zondere banden met het oude klooster in Sas. Wat niet is, zal komen. Want het nieuwe domicilie van hun verenigingen heeft sfeer en stijl. Al noemt de een het wellicht functioneel en de ander repre sentatief. Werkgeverskring en woningbouwvere niging - wat zijn het voor organisaties? Geworteld in Sas van Gent, dat zeker. De werkgeverskring werd opgericht op 6 mei 1946. Een aantal industriëlen in De Westkade met hoog oprijzend het monumentale gebouw, begin 1900.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 12