een nieuwe toekomst voor het oude klooster 215 Restauratiefasen: het trappenhuis. de kanaalzone creëerde hiermee een vorm van overleg, samenwerking en be langenbehartiging. Sasse industriëlen hebben van meet af aan hun stempel ge drukt op het werk van de kring. Tot eind 1 983 werd het voorzitterschap bekleed door directeuren van fabrieken in Sas van Gent. Verwonderlijk is dat niet, want Sas van Gent is het oudste industriële centrum van formaat niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen maar in heel Zee land. In 1830 vestigde zich het eerste in dustriële bedrijf langs het Nederlandse deel van het nieuwe kanaal Gent-Ter- neuzen: de meelfabriek Walsenmolen Sas van Gent, later gevolgd door twee suikerfabrieken, een glasfabriek, een chemische industrie en een stijfselfa- briek. De industrie ontwikkelde zich in Sas van Gent zo voorspoedig dat zelfs een plaat selijke Kamer van Koophandel nodig werd geacht. Midden in de Eerste We reldoorlog, toen het aangrenzende Bel gië door Duitse troepen werd bezet, kwam de Sasse Kamer van Koophandel en Fabrieken tot stand (1917). Burge meester L. W. G. Hoefnagels oreerde: „Als wij nagaan, hoe in betrekkelijk kor ten tijd de industrie zich hier heeft ont wikkeld, zich naar voren heeft gewerkt, ja, in deze abnormale tijden zich heeft kunnen handhaven als groot-industrie. dan mag gezegd worden: Sas van Gent is rijp voor oprichting eener Kamer van Koophandel en Fabrieken." Intussen heeft Sas geen eigen Kamer meer en is het zwaartepunt van de in dustrialisering naar het noorden van de kanaalzone verschoven. Op de ledenlijst van de kring van werkgevers staan nu 21 bedrijven, waarvan zes in Sas van Gent gevestigd zijn, twee in Sluiskil en dertien in Terneuzen. In 1983 werd kringvoor zitter drs. H. J. P. Verschaffel, directeur van de oudste industrie in de kanaal zone, opgevolgd door de heer R. Ruules, een van de directeuren van de grootste industrie in de kanaalzone (Dow Chemi cal Nederland BV in Terneuzen). Maar het bureau van de kring heeft Sas van Gent zich niet laten ontglippen. Sinds 1 juni 1 971 kent de kring een full time-secretaris, die tevens werkt voor de Zeeuwse kringen van de Brabants- Zeeuwse Werkgevers Vereniging en in dienst is van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Het kringsecreta riaat wordt gecombineerd met dat van de BWZ sectie Zeeland en van het NCW regio Zeeland. Tevens is er gevestigd het secretariaat van de Maritieme Vereni ging Terneuzen en van de adviescom missie uit het bedrijfsleven van het Ha- venschapTerneuzen. Zo fungeert dit bu reau in Sas van Gent als een veelzijdig informatiecentrum. Het secretariaat had dringend nieuwe en passende huisvesting nodig. Secretaris drs. A. A. D. Saman, in dienst sinds maart 1 981hoorde op zijn zoektocht naar een nieuw onderkomen van het oude kloos ter in Sas van Gent... Hij is nu tevens secretaris van de stichting die het geres taureerde pand gaat beheren. In de annalen van de woningbouwver eniging komen we weer burgemeester Hoefnagels tegen. En er is ook een Ver schaffel onder de notabelen die in sep tember 1916 aan de wieg staan van de bouwvereniging. Het gaat immers goed met de industrie, maar minder goed met de huisvesting van de werklieden. Erzijn te weinig en te weinig goede woningen. „Woningnood", zo concludeert burge meester Hoefnagels, voorzitter van de nieuwe vereniging. Al meteen worden plannen gemaakt voor de bouw van „25 degelijke werkmanswoningen aan de westkant van Sas van Gent". De huur zal een rijksdaalder perweek bedragen; dat moet een arbeider kunnen opbrengen. De heren verwachten trouwens een loonstijging, zeker als de oorlog is afge lopen. En dan is er nog de sociaal voelen de burgemeester Hoefnagels: „Sas heeft toch zoo'n schoone toekomst op het ge bied van de industrie, en de industrie gaat immers hand aan hand met den werkman. Wanneer men den arbeider zou willen weren, dan weert men de wel vaart van de industrie. Ik doe alles wat ik kan om het den arbeider zoo gunstig mogelijk te maken. Ik beschouw de ar beiders als mijne kinderen." (ledenver gadering februari 1918). Toch zat de samenleving zo verzuild in elkaar dat er een tweede en zelfs derde woningbouwvereniging moest komen. Naast de Bouwvereniging Sas van Gent van 1916 werd in maart 1920 de Wo ningbouwvereniging „Vooruit" opge richt, een maand later gevolgd door een rooms-katholieke tegenhanger. Zo had den in Sas liberalen, socialisten en rooms-katholieken hun eigen woning bouwvereniging. Alleen „Sas van Gent" en „Vooruit" slaagden erin daadwerke lijk huizen neerte zetten. Het r.k. „Volks belang" heeft nooit één steen doen ver leggen. „Sas van Gent" en „Vooruit" bouwden tot 1 940 een complex van te zamen 57 woningen. Aan het naast elkaar bestaan van de

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 13