een nieuwe toekomst voor het oude klooster 216 twee woningbouwverenigingen kwam op 18 juni 1974 een eind. „Sas van Gent" en „Vooruit" fuseerden tot één nieuwe vereniging die - kon het anders? - de naam „Sas van Gent Vooruit" kreeg. Het eerste gezamenlijke project was de renovatie van de 57 vooroorlogse wo ningen. „Eén nieuwe vereniging zal beter opge wassen zijn tegen de problemen van de ze tijd", zei de toenmalige voorzitter L. F. S. de Meijer bij de fusie in juni 1 974. Aan het eind van dat jaar had „Sas van Gent Vooruit" het beheer over 627 woningen en 41 garages. Het aantal leden bedroeg 21. „Sas van Gent Vooruit" bleek een wat optimistische naam voor de jaren na 1 974. Het bestuur moest eerst orde op zaken stellen en het probleem van de leegstand stak zijn kop op. De behoefte aan nieuwe woningen daalde, terwijl on derhoud en renovatie meer aandacht en geld eisten. In de periode 1974-1986 werden 59 nieuwe woningen gebouwd, en het laatste jaar nog eens 22, zodat de vereniging er nu 708 in beheer heeft. Jaarlijks haalt de vereniging rond dedrie miljoen gulden aan huur op. Eind 1 984 telde „Sas van Gent Vooruit" 1 1 8 leden. Kleinschaligheid kenmerkt dus deze wo ningbouwvereniging en dat wil het be stuur (allen vrijwilligers) graag zo hou den, want het geeft de mogelijkheid tot flexibel opereren: „Wij zijn een uniek clubje, vergeleken bij andere woning bouwverenigingen." Een clubje dat in het oude klooster unieke huisvesting heeft gevonden. Tot dusver was het kan toor met drie vaste medewerkers onder gebracht in een van de eigen woningen die nu weer normaal kan worden ver huurd. Maar twee bestuurders van „Sas van Gent Vooruit" (voorzitter mr. G. E. Vioen en secretaris R. R. J. de Houck, beiden in functie sinds 1 979) krijgen er in de Stichting Het Oude Klooster de zorg voor een nieuwe behuizing bij... Niet voor het mooi Het bescheiden aantal historische mo numenten waarop Sas van Gent kan bo gen is met de restauratie van het oude klooster zichtbaar verrijkt. Wie de plaats nadert vanuit het noorden of zuiden over de weg langs het kanaal Gent-Terneu- zen, kan het wel eens bang te moede worden. Sas lijkt een stuk zelfkant. Inge klemd tussen industrieën, de landsgrens en een brede internationale waterweg. Toch is ook zichtbaar dat er de laatste ja ren veel wordt gedaan aan de verbete ring en verfraaiing van de oude kern. Tussen de Oost- en Westkade ligt weer een stijlvol ophaalbruggetje, er kijken oude kanonnen over het water uit en bij het gemeentehuis staat sinds enkele ja ren het beeld van de schepentrekker. Het zijn attributen die doen beseffen dat Sas van Gent meer historisch décor heeft dan het laatste carnaval en de vori ge bietencampagne. En nu komt dan het oude klooster aan de Westkade weer tot leven. De Sasse aannemer Vernaeve, die in Het gerestaureerde pand in volle luister.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 14