„dit gaat de arp aile boerenstemmen kosten 223 was in 1946 dan nog vooral het beeld dat de AR-leiding had van het beeld dat de bevolking van Meliefste zou hebben! Of is dat te ingewikkeld en gaat het al leen maar om het beeld dat de Zeeuwse AR-leiding van Meliefste had? Was de kreet „die stemmen gaan naar Kodde" alleen maar bedoeld om de „progressie ve" Meliefste af te schrikken? De Staten- kieskring wees na afloop van de verkie zingen zelfs niet richting SGP, maar op de CHU: „Vele oude Hervormde kiezers stemden reeds AR, vele jongere stem den nu CH om de aanslag van vele Her vormde predikanten op kerk en partij af te weren." Direct daarop volgt dan de zinsnede: „niet alle candidaten die op nummer 1 stonden, voldeden als lijst aanvoerder." 32). Meliefste niet bekend genoeg? Dat was zeker niet zo. Het lijkt er op dat hij ook voor de Walcherse AR-top niet behou dend genoeg was. En de SGP? Dat liep allemaal zo'n vaart niet, ook al was Meliefste meer naar het centrum van de Zeeuwse politiek ver schoven. In de Staten, waar Kodde en Meliefste beide zitting namen, kwamen vooreerst alleen heel praktische zaken aan bod. Kodde, de veteraan, voerde in de eerste vergaderingen regelmatig het woord, Meliefste als beginner geen en kele keer. Later werkten ze zelfs samen, zoals toen de Christelijke LTS, de Klaren- beek, opgericht werd. „Kodde heeft ons toen loyaal gesteund", herinnerde Piet Meliefste zich. Toch bestond er in de kringen van Kod- des achterban wel een zeer bepaalde beeldvorming aangaande Meliefste. Toen de anti-revolutionair in 1 948 de in stallatie van koningin Juliana moest bij wonen en mee mocht rijden met de Mid delburgse predikant ds. De Wit, werd deze naderhand door de leden van de gereformeerde gemeente de jas uitge veegd omdat hij „die rooie uit de vakbe weging" meegenomen had naar de ko ningin33). In Goes ging het anders: daar kwam de grote man van de landarbeidersbond. Vingerling, die ondanks de voorkeurs actie niet in de Staten gekomen was, op één lijst met SGP-vertegenwoordigers voor de gemeenteraadsverkiezingen34). Een wonderlijke zaak - kon dat omdat Goes weinig boeren telde? Dat een der gelijke combinatie er in het westen van Walcheren beslist niét gekomen zou zijn, durf ik met 1 00%zekerheid te zeg gen. Meliefste had alleen bondsafdelin- gen opgericht - erg genoeg - maar Vin gerling had de boeren in openlijke de batten met de christelijk-sociale begin selen geconfronteerd35) en deelgeno men aan de onderhandelingen over de lonen van de arbeiders - een grove in breuk op de vertrouwde wereldorde. Met de term „wereldorde" zijn we aan het slot gekomen van deze uiteenzetting over de verkiezingen van 1946 in Wal cheren. De lezer die geïnteresseerd is in de geschiedenis van de Walcherse be volking, zou ik willen wijzen op de rol van figuren als Meliefste en Kodde, Vin gerling en Zandt, Colijn en Kersten. Zij fi gureerden voor de plattelandsbevolking in een vrij plotselinge verschuiving van een mentale wereldorde die gedurende lange tijd geen verschuivingen gekend had. Wie met name belang stelt in partij politieke geschiedenis kan dit verhaal over een storm in een glas water mis schien plaatsen in een wijder verband, zoals dat van de Nederlandse politiek in de naoorlogse jaren, dat van behou dendheid en generatieverschillen bin nen de Anti-Revolutionaire Partij, of dat van de specifieke plaats van de Staat kundig Gereformeerde Partij in het rechtse kamp. Noten: 1algemeen wordt gezegd dat de SGP op Walche ren niet pro-Duits was. 2. interview 3 januari 1 985. 3. notulen Centrale AR-kiesvereniging Middel burg, 16-2-1946, Rijksarchief. 4. notulenboek AR-kiesvereniging Nederland en Oranje te Koudekerke, 20 februari 1 946, Rijks archief. 5. notulen Centrale AR-kiesvereniging Middel burg, 16-3-1946; in 1931 was Meliefste bij een dergelijke groslijststemming 1 7e met 1/10 van het aantal punten van de eerste man, in 1935 1 Oe en in 1 939 7e met 1/3 van de punten van nummer één. 6. interview 3 januari 1 985. 7. datzelfde jaar zou voor heel Zeeland voor het eerst één contract gesloten worden. 8. van sociale maatregelen verwachtte men slechts „staatssocialisme". Notulen Centrale AR-kiesvereniging Middelburg, 6 oktober 1945. 9. mededeling mevr. I. Drexhage, Documentatie centrum Ned. Protestantisme aan de Vrije Uni versiteit, Amsterdam. 10. Zeeuwsch Dagblad, 27 mei 1946 en 18 mei 1 946. Toen in de jaren '50 een privé-actie van een gereformeerde postbode er op Serooskerke voor zorgde dat er een SGP-er in de raad kwam, keurde De Wolf dat toch af. Mededeling mej. C. Schout. 11Zeeuwsch Dagblad, 27 mei 1 946. 12. voor het eerst mochten de 23- en 24-jarigen meestemmen en het aantal kiezers in Zeeland was sinds de laatste Kamerverkiezingen in 1937 met 7,1 sinds de Statenverkiezingen van 1939 met 4,9 gestegen. 13. Zeeuwsch Dagblad, 20 mei 1946. 14. artikel 31 behelst het recht van de overheid om met haar macht de „ware kerk" te ondersteu nen. 15. De Banier, 5 april 1946 1 6. notulen Kiesvereniging CHU Zoutelandre, 9 ja nuari 1 946. 1 7. Zeeuwsch Dagblad, 5 en 1 5 april 1 946. Ook het bestuur van de AR-Statenkieskring Middelburg kon zich daar waarschijnlijk niet in vinden. Nog op 1 2 januari 1 946 verweet het bestuur de re gering de grote fout te maken dat „ze eigenlijk het recht van Nederland op Indië niet erkent". Notulen Centrale kiesvereniging. AR-Middel- burg, 1 2 januari 1 946. 1 8. Zeeuwsch Dagblad, 1 6 mei 1 946. 1 9. ibidem, 3 en 6 mei 1 946; De Banier, 1 5 februari en 22 maart 1 946. 20. De Banier, 15 februari 1946. 21Van Bochove, eertijds onderwijzerte Aagteker- ke, maakte zich in de Kamer sterk voor vrijstel ling van onderwijzers voor militaire dienst. 22. Jaarverslag 1946 Centrale AR-kiesvereniging. Middelburg. 23. bij de verkiezingen vam 1 948 bleken er in deze kieskring ook drie keer zoveel, namelijk 9,2% tegen 3,0%, kiezers niet op de SGP-lijstaan- voerder gestemd te hebben dan in heel Zeeland. 24. Middelburgsche Courant, 9 en 1 3 mei 1946. 25. de verdubbeling van het ledental der Gerefor meerde Gemeente tussen 1930 en 1947 zou hier op kunnen wijzen. Het merkwaardige feit dat te Ritthem onder de teruggekeerde bevol king bijna niemand meer op de SGP stemde doet vermoeden dat er uit dat dorp nog SGP-ers geëvacueerd waren. Al met al waren dat toch kleine aantallen. 26. de HGS haalde hier in 1 936 haar hoogste per centage: 3,1 27. dit zouden wel degelijk conservatieve boeren stemmen geweest kunnen zijn. Ook in de con frontaties tussen boeren en arbeiders van de ja ren dertig gaven Veere en St.-Laurens een con servatiever beeld dan bijvoorbeeld Serooskerke en Grijpskerke. 28. de Partij van de Vrijheid haalde in Zoutelande in 1 946 nog niet meer dan 2,4%! 29. behalve evacuatie en groei/afname van kerkge nootschappen kunnen ook nog een rol spelen: a. het feit dat onder de teruggekeerden relatief meer boeren dan arbeiders waren en b. het feit dat in ieder geval de Hervormde gezinnen klei ner waren dan die van de Gereformeerde Ge meente, zodat het aantal Hervormden onder de stemmers groter was dan het percentage Her vormden in de bevolking (mutatis mutandis voor de Gereformeerde Gemeente). Dit zou echter tot een schijnbaar verlies van de SGP hebben moeten leiden! 30. behalve in de Gereformeerde Bondsgemeente te Arnemuiden. 31. er waren ook directe verbindingen tussen de SGP en de BP: ds. Hooykaas, kort na de oorlog Hervormd predikant te Arnemuiden, vervulde later een functie in de Boerenpartij. Mededeling de heer P. J. Bos. 32. notulen Centrale AR-kiesvereniging Middel burg, 13 juli 1946. 33. interview P. Meliefste. 34. Zeeuwsch Dagblad, 6 juni 1946. 35. zie bijvoorbeeld De Christelijke Landarbeider, 12 juli 1939.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 21