zeeuws landschap 50 jaar 206 zelfs nooit gekocht. Vele verwikkelingen rond de verkoopprijs waren hiervan de oorzaak. Uiteindelijk heeft de uitgebrei de aandacht voordit gebied ertoe geleid dat „Hoogduin" behouden is gebleven en nog steeds een parel is in de Walcher- se manteling. Natuurbescherming 1936-1986 De positie van de natuurbescherming was 50 jaar geleden geheel anders dan nu. Sinds 1970 behoren de natuurge bieden in gemeentelijke bestemmings plannen veiliggesteld te zijn. Daarvóór werd - sinds 1942 - gebruik gemaakt van een lijst van natuurgebieden: de zo genaamde meldingsgebieden. Voor de ze gebieden gold een meldingsplicht. Dit hield ondermeer in dat elk werk, dat in deze natuurgebieden uitgevoerd zou worden, te voren gemeld moest worden. Deze werken werden getoetst op hun eventueel schadelijk effect voor het na tuurgebied. De bedoeling hiervan was dat er steeds tijdig beschermend kon worden opgetreden. Eén van de eerste brieven die de stich- tikng in 1936 te behandelen kreeg be helsde een verzoek van de directeur van Staatsbosbeheer. De stichting werd uit- Clingepolder, laatste aankoop Stichting Het Zeeuwse Landschap. Foto: F. M. M. van Pelt. genodigd steun te verlenen bij een in ventarisatie in Zeeland van gebieden waarvan het behoud gewenst was. Het ging om gebieden die beschouwd wer den als „terrein met natuurschoon, zoals landgoederen en bossen, en terreinen met wetenschappelijke waarde zoals moerassen en duinen, of met waarden op het gebied van de geologie, botanie, ornithologie en zoölogie en om terreinen met historische waarden zoals histori sche begraafplaatsen." De voorzitter van Het Zeeuwse Land schap was tevens voorzitter van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Hij stelde een commis sie bij het genootschap in die de bedoel de gebieden moest gaan inventariseren. Deze werkzaamheden leidden uiteinde lijk tot een eerste lijst van natuurgebie den in Zeeland, die uitgegeven werd door de Rijksdienst van het Nationaal Plan in 1942. De bescherming van na tuur en landschapswaarden door middel van deze lijst is helaas niet adequaat ge bleken. Een aantal belangrijke reserva ten zijn verdwenen zoals de eendenkooi bij Ellemeet, de ondergelopen Calands- polder en Sebastiaan de Langepolder en de Kaloot. Inde loop van de tijd is de lijst herhaalde malen aangepast en aanzienlijk uitge breid, ondermeer in overleg met de Pro vinciale Planologische Dienst die werd ingesteld in 1 943. Naast de functie van bescherming van natuurgebieden ging de lijst in de loop van de tijd meer en meer functioneren als basis voor het aankoopbeleid van de natuurbescher mingsorganisaties. De lijst werd het laatst herzien in 1979 en besproken in het Provinciaal Overleg Aankoop Na tuurgebieden dat inmiddels onder voor zitterschap stond van een gedeputeerde van de provincie Zeeland. In dit overleg werd afgesproken dat de provincie werd verdeeld in invloedssferen (aandachts gebieden). Dit houdt in dat de aanko pende partijen: Staatsbosbeheer, Na tuurmonumenten en HetZeeuwse Land schap zich in de eerste plaats gaan rich ten op de verwerving van waardevolle terreinen in de afgesproken regio. Hier door kan het terreinbezit meer gecon centreerd worden, hetgeen de doelma tigheid van het beheer ten goede komt. Groei van het bezit In de afgelopen jaren is de stichting inal- le delen van Zeeland betrokken geweest bij de bescherming van bedreigde na-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 4