zeeuws landschap 50 jaar 207 tuurgebieden. Dit leidde niet altijd tot aankoop door de eigen stichting maar vaak wel tot bescherming ondermeer middels aankoop door andere instan ties. Zo heeft op Schouwen-Duiveland in het huidige natuurmonument „De Kop van Schouwen" in 1940 de voorberei ding gespeeld van - nu onvoorstelbaar - een ruilverkaveling. De stichting heeft veel initiatieven genomen tot de be scherming van dit gebied. De ruilverka velingsplannen zijn niet doorgegaan en thans heeft het gebied een gedegen be scherming. Andere voorbeelden van de inzet van de stichting zijn de herinrich ting van Walcheren na de oorlog en de instandhouding van „Westhove". Maar Het Zeeuwse Landschap heeft ook veel belangrijke natuurterreinen kunnen verwerven of in beheer gekregen. De be langrijkste en grootste worden gevormd door het land van Saeftinghe, het Hooge Platen-complex, de Yerseke Moer, de Rumortschorren en de schorren in de Krabbenkreek, het Zwin en andere klei nere buitendijkse gebieden. Daarnaast beheert Het Zeeuwse Landschap nog vele kleine elementen zoals kreekrestan ten, dijken, inlagen, vliedbergen, een eendenkooi enz. Het gebied, dat aan de zorg van Het Zeeuwse Landschap is toevertrouwd, is in de afgelopen 50 jaar sterk in omvang toegenomen en bedraagt thans 4000 ha. Van alle bezittingen staan beschrij vingen en prachtige kleurenfoto's in het jubileumboek „Mens en Zee en Land". Ook wordt hierbij verteld op welke wijze de stichting eigenaar of beheerder van het gebied is geworden. Het beheer In het jubileumboek wordt diep inge gaan op de beheersaspecten van de ver schillende natuurgebieden. Hierin on derscheidt dit boek zich sterk van de vele andere boeken die reeds over Zeeuwse natuur- en landschapswaar den zijn verschenen. Zonder al te veel technische informatie wordt de lezer in gevoerd in het wel en wee van de be- heersproblematiek. Het Zeeuwse Land schap komt naar voren als een uitermate zorgzame beheerder van de vele schat ten van de natuur in Zeeland. Uit de toe gewijde beschrijvingen van de verschil lende toegepaste beheerstechnieken van een groot aantal natuurgebieden blijkt de intense betrokkenheid van de stichting. Een reeks van voorbeelden geeft aan dat met een juist gekozen beheer in korte tijd somsveel te bereiken is. Door het in voeren van een hooiland-beheer kunnen eentonige graslanden in enkele jaren tijds in een bloemenzee veranderen en komt het zelfs voor dat in een dergelijk gebied de orchideën als paddestoelen uit de grond rijzen. Als gevolg van een ander juist gekozen beheer kunnen broedplaatsen van be paalde vogels zich in korte tijd van een marginale vestigingsplaats ontwikkelen tot broedkolonies die ook internationaal meetellen. In het boek worden deze en Eén van de aquarellen uit het jubileumboek.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 5