zeeuws landschap 50 jaar 208 baar zijn of betreding zonder begelei ding is gevaarlijk. Toch wil de stichting zoveel mogelijk mensen laten genieten van de natuurwaarden die ze beheert. Daartoe worden honderden excursies per jaar georganiseerd. Voorts geeft de stichting nog een tijdschrift uit waar door de donateurs op de hoogte blijven van het werk van de stichting. Het afge lopen jaar is bruisend van activiteiten geweest. Hopelijk is de stichting in staat hier de komende jaren een vervolg aan te geven zodat de belangstelling blijft groeien voor ons eigen Landschap. Want inderdaad, per 50 gezinnen in Zeeland slechts één donateur is te wei nig! Mens en Zee en Land: het beheer van het Zeeuwse landschap. Uitgegeven door Pitman bv. Goes en Fanoy Boeken, Mid delburg. Prijs f 44,50: voor donateurs f 29,50. Bootexcursie in Saeftinghe. andere voorbeelden uitgebreid beschre ven. Dit geldt ook voor de teleurstellen de ervaringen, waar de gekozen be heersvorm na jarenlange inzet nog steeds geen resultaten afwerpt. Een en kele keer komt het voor dat er missers worden gemaakt. Illustratief is het voor beeld van de zogenaamde ratelaarblun der. In een hooiland in de Yerseke Moer waar volop de Grote ratelaar bloeide, liet een boer, die het land van de stichting pachtte, zijn koeien grazen. Tot ieders grote schrik bleek het volgende jaar dat vrijwel alle Ratelaars waren verdwenen. Thans wordt weer een stringent hooi land-beheer toegepast en jaarlijks neemt - gelukkig - het aantal Ratelaars toe. Ondanks de plaatselijk goede resultaten is de stichting nog lang niet tevreden en vraagt zich af hoe lang het nog zal duren voor dat de eertijds gewone dieren als das, visotter, zeehond, geelgors, paapje en vele andere dieren weer hun plaats in het landschap hebben ingenomen. In het laatste hoofdstuk van het jubi leumboek worden een aantal kenmer kende natuurterreinen en hun beheer diepgaand beschreven. Gekozen is voor een echt natuurgebied waar de invloed van de mens vrijwel nihil is: de Hooge Platen, voor een natuurgebied waar enigszins invloed van de mens is en was: het Land van Saeftinghe, voor een cul tuurgebied met vele natuurlijke invloe den: de Yerseke Moer en voor een volle dig door de mens gemaakt en beïnvloed gebied: het landgoed Ter Hooge. In het gedeelte dat handelt over de Hoo ge Platen wordt de lezer naar dit natuur gebied meegenomen op een stormach tige dag in mei, windkracht 7, en kan de spanning van de beheerders worden ge proefd: welke schade zal de storm nu weer aangebracht hebben aan de vele nesten op de Bol Bij de beschrijvingen van de andere ge bieden vindt de lezerveel informatie, die hij nog even vóór hij met de stichting op excursie gaat, zou moeten lezen. Des te meer zal van de excursie genoten kun nen worden. Tot slot Uitgelegd wordt dat helaas niet alle na tuurgebieden zich lenen voor openstel ling. De natuurwaarden kunnen kwets-

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 6