een nieuwe toekomst voor het oude klooster Sas van Gent in 1739; het grote pand rechts gaat nagenoeg schuil achter bomen. huis naast het zijne aan de Westkade na aan het kerkbestuur. De weduwe De Meijer-de Letter overleefde haar man acht maanden. In het voorjaar van 1 862 kwam het kerkbestuur bij testament in het bezit van Huize De Meijer (plus een aanzienlijke som geld). Het kerkbestuur gaf het de nieuwe bestemming van klooster annex school. Vandaar. Het „ruim schoon en op nieuw geverwd huis Meijer" werd het onderkomen van vijf zusters Franciscanessen uit Roosen daal. Het voormalige herenhuis kwam daardoor meer dan ooit in de publieke belangstelling te staan. De zustersopen- den een meisjesbewaarschool, gaven handwerklessen aan oudere meisjes en (vanaf oktober 1865) ook lager onder wijs aan meisjes. Een jaar later werd de kleine zusterge- meenschap in rouw gedompeld door het overlijden van sr. Conrada (Laurina Haast) die cholera-patiënten had ver pleegd op een schip dat naar Zelzate voer. „De eerste Sasse heilige" wordt ze door sommigen genoemd. Maar dat lijkt een overschatting van de werkelijkheid. Toch herinnert sinds 1 982 een plaquet te aan de r.k.-pastorie aan deze ongeluk kige Conrada. De soeurs hadden overigens problemen genoeg met hun huisvesting, die verre van ideaal bleek. Het kerkbestuur ging uitzien naar een ander gebouw. In mei 1 897 werd het „nieuwe klooster" in ge bruik genomen. Dan begint de periode waarin het „oude klooster" aan de Westkade tot huisves ting dient voor een groot aantal Sasse- naren. Burgemeester Petrus Wauters kocht het pand in 1 898 en liet het split sen in twee woongedeelten. De huur ders volgden elkaar op (er waren ook korte perioden van leegstand), het oude klooster was een echt doorgangshuis en zelfs even breigoederenfabriek. De erven Wauters deden het in 1968 van de hand aan de Raiffeisenbank. Het zag er naar uit dat het oude klooster een nieuwe toekomst tegemoet zou gaan. Maar de plannen van de bank om er een filiaal te vestigen waren niet levensvat baar. Toen kwam de gemeente Sas van Gent eraan te pas. Het gemeentebestuur wilde het karakteristieke gebouw, „iets eigens" van Sas, niet laten verkomme ren. In juli 1 972 kocht de gemeente het voor de som van f 51.000,-. Maar wat moest de gemeente ermee? Wist ze wel wat ze had gekocht? Wat zou een opknapbeurt niet gaan kosten? De jaren van het oude klooster leken ge teld. Er werd zelfs hardop gedacht aan sloop. Een problematisch monument Westkade 103-104 was voor het ge meentebestuur een problematisch bezit. Er bestond geen duidelijkheid over een nieuwe bestemming en de bouwkundi ge toestand liet te wensen over. Het noordelijke deel werd afgestaan aan een jeugdgroep. Dat werkte de ontluistering nog verder in de hand. En toch was Westkade 103-104 een

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 9