ZEEUWSE KRANTEKNIPSELS „moedeloos en wanhopend" den bewerkstelligd, men tot ergerlij ke ongeregeldheden zouden zijn overgegaan." Het is opvallend hoe vaak bij alle pro testacties aan de wensen van de deelne mers werd tegemoet gekomen. Zowel het machtsvertoon van de over heid als het tegemoet komen aan de ei sen werkte effectief. De komst van hoge autoriteiten maakte een diepe indruk op de bevolking. Soms kwamen de actie voerders zelfs openlijk hun spijt aan de autoriteiten betuigen over hetgeen ge beurd was. Daarnaast speelde werkverschaffing een rol bij het voorkomen van onrust. Met de verkregen verdiensten door de werkverschaffing was de bevolking be ter in staat om in het eigen onderhoud te voorzien, hetgeen de kans op onrust ver minderde. Van Vredenburch ondernam regelmatig pogingen om een eind te ma ken aan de werkloosheid. Uit zijn jaar verslag over 1847 blijkt dat hij werk verschaffing zag als een effectief middel ter voorkoming van ongeregeldheden. Gouverneur van Vredenburch meldde dat de moeilijke toestand van de volks klasse in 1 847 met „gelatenheid en on derwerping" gedragen was. door het aanwenden van het geen in mijne magt is, de volksklasse in eene rustige stemming te houden; zoo heb ik dezer dagen gemeend eene poging te moeten in het werk stellen, op dat aan die klasse van ingezete nen voortdurend werk worde ver schaft, als het meest afdoende mid del om dezelve in rust te houden Besluit We mogen concluderen dat door de combinatie van drie maatregelen (machtsvertoon; toegeven aan de eisen van de actievoerders en preventie door het nemen van sociale maatregelen zoals werkverschaffing) sociale onrust in Zeeland in 1 845 en 1 846 tot een mi nimum beperkt werd en dat escalatie werd voorkomen. Dit beleid van gouver neur van Vredenburch werkte zo doel treffend dat in 1 847 en volgende jaren - toen de sociaal-economische situatie op een absoluut dieptepunt was gekomen - er tegenstrijdig genoeg nauwelijks meer ongeregeldheden voorkwamen. Dit artikel is een samenvatting van de doctoraal scriptie Sociale onrust in Zeeland, 1 845-1 846. Deze scriptie verschijnt binnenkort in haar geheel in een nieuwe reeks van publicaties door de commissie re gionale geschiedschrijving opgezet. Zij zal te verkrij gen zijn bij de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Er zijn in Zeeland heel wat mensen die naast een drukke baan bezig zijn met wat men een hobby pleegt te noemen. Men vindt hen bijvoorbeeld onder de le den van de talrijke heemkundige kringen in Zeeland. Deze leden, met name uit on derwijskringen, doen van hun bevindin gen vaak verslag in allerlei periodieken. Een van hen willen wij hier speciaal noe men: de in 1981 overleden heer L. van Wallenburg. Jarenlang heeft hij les ge geven aan de Gereformeerde U.L.O. aan de Nieuwe Haven te Middelburg. Met niet aflatende ijver heeft hij over de meest verschillende Zeeuwse onder werpen in periodieken, vooral kranten, artikelen gepubliceerd. Na zijn overlij den schonk zijn weduwe zijn verzame ling kranteknipsels (van eigen en andere hand) aan de Heemkundige Kring Wal cheren. Deze vereniging gaf de verzameling in bewaring aan het gemeente-archief Middelburg. Thans ligt voor ons: Zeeuwse historie in kranteknipsels. Geschreven en verzameld door L. van Wallenburg. Catalogus samengesteld door de werkgroep van de Heemkundige Kring Walcheren. Deel I Walcheren, 1986. Deze catalogus, of zo men wil in ventaris, begint met een index van de gebruikte trefwoorden, die strikt alfabe tisch zijn gerangschikt. Onder de folklo re als voorbeeld vindt men dan ook weer alfabetisch de trefwoorden: Annetje Liesjesdag, April, Bedelaars en landlo pers, Begraven en rouw. Belastingen etc. gevolgd door een codering en pagi nering. Vermeld is ook in welk periodiek het betreffende artikel heeft gestaan. De catalogus vindt men in archieven, bi bliotheken (heemkundige kringen) en Zeeuws Documentatiecentrum. Wij hebben respect voor de noeste vlijt van de werkgroep van de Heemkundige Kring Walcheren voor de met zoveel zorg samengestelde catalogus. Naast Walcheren worden catalogi voor andere delen van Zeeland in het vooruitzicht ge steld. M.P.d.B. „Ik leg er mij ook steeds op toe om,

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 21