de abdij van middelburg 67 Boven: alleen de muren staan er nog, 1 940. Links: de gymnastiekzaal, boven midden de commissariswoning, rechts de S.P.Q.M.-poort. (Foto: Piet Vreke) Onder: de acht ramen aan de zuidzijde van de gymnastiekzaal. we vooral de westzijde van de Abdij be lichten. Reeds voor de tweede wereldoorlog had de provincie grote behoefte aan uitbrei ding van de kantoorruimte. Het rijk had te zorgen voor de huisvesting van de provinciale griffie. Het kocht daartoe eind 1 936 hetVenduhuisderNotarissen om daarin het districtsbureau van de rijksgebouwendienst te herbergen waardoor ruimte werd vrij gemaakt voor de provincie. Het Venduhuis of Thoolse huis werd in 1 937/38 grondig gerestau reerd. het Thoolse huis kreeg zijn naam omdat in het verleden daar de afgevaar digden van Tholen in de Staten van Zee land hun verblijf hadden. De eigenaar van het Abdijhotel, waarop het rijk zijn oog had laten vallen voor kantoorruimte ten behoeve van de griffie, was niet van zins zijn eigendom te verkopen. Het rijk spande een onteigeningsprocedure aan om het hotel in handen te krijgen. Om die reden schreef Huizinga onder het hoofd „Kortzichtige monumentenzorg" zijn stuk in het Avondblad van de Nieu we Rotterdamsche Courant van 3 maart 1938. Links onder: een gedeelte van de gerestaureerde Statenzaal. In 1 939 was ir. H. de Lussanet de la Sa- blonière naar Middelburg gekomen voor uitwerking van de plannen van het rijk. Mei 1 940 betekende niet alleen het ein de van deze plannen maar grotendeels ook de vernietiging van de restauratie werken van de abdijgebouwen die onder leiding van J. A. Frederiks gedurende de periode 1 885-1 91 7 tot stand gekomen waren. „Hoewel niemand wist welk ver der onheil de oorlog nog zou brengen werd toch terstond een plan opgezet voor een geheel nieuwe indeling van de abdijgebouwen ten behoeve van de ver schillende rijks- en provinciale dien sten", aldus De Lussanet in zijn Verslag van de restauratie en herbouw van het Abdijcomplex (Den Haag, 1981).

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 29