het beste is voor onze kinderen niet goed genoeg 95 Onthulling monument P. Louwerse, 23 augustus 1912, Oranjeplein Oost-Souburg. Van links naar rechts: J. Louwerse (zoon van de schrijver), P. Puype (beeldhouwer), zusters van de schrijver en P. S. Buteux (burge meester Souburg). dit soort zaken in Louwerse's werk niet overmatig tegen. Wat het grootste ge deelte van zijn werk betreft, zijn histori sche verhalen, gaan wat de hoogtepun ten betreft over veld- en zeeslagen. Ver der wordt er veel gereisd en vinden er al lerlei gesprekjes plaats (vooral ook ter typering van hoofdpersonen) op de meest uiteen lopende lokaties zoals het bos, de scheepshut, de keuken, op straat enzovoort. Weliswaar komt bijvoor beeld schipbreuk in zijn verhalen nogal eens voor, maar dan valt de nadruk niet op de schipbreuk en wat daarmee sa men kan gaan, maar op de personen die, ondanks allerlei rampspoed, door hun moed, vastberadenheid, doorzettings vermogen en geloof in eigen kunnen, tóch overleven en uiteindelijk goed te rechtkomen. Tot slot een indirekte relatie die er wél bestaat tussen het werk van Louwerse en Zeeland c.q. Souburg of Vlissingen: zijn grote voorliefde voor het konings huis van Oranje. Vlissingen, één van de eerste steden die zich aansloot bij de op stand van de Geuzen en Willem van Oranje tegen het toentertijd wettelijk gezag van de koning, kent een rijke ge schiedenis als Oranje-stad. Pieter Lou werse heeft in zijn opvoeding meegekre gen trots op het Huis van Oranje te zijn en dit is in veel van zijn boeken overdui delijk te merken. De Oranje's, de Geuzen en een ieder die (door Louwerse) tot de zelfde partij gerekend konden worden, zijn voor hem over het algemeen „de goeden" eerlijk, recht-door-zee, idea listisch, niet omkoopbaar). De „tegen partij" zoals door de eeuwen heen bij voorbeeld de Spanjaarden, de Fransen, de Engelsen, de Moren of de Turken wa ren voor Louwerse over het algemeen „de slechten oneerlijk, laf, materialis tisch, korrupt). Maar patriottisme is uiteraard niet iets wat gelijkgesteld kan worden met ka rakteristiek Zeeuws. Al met al kan gezegd worden dat het werk van Louwerse slechts voor een (be perkt) deel als „Zeeuws" aan te merken valt. De associatie tussen de boeken van Lou werse en Zeeland komt vooral voort uit het feit dat Louwerse zich er zijn hele le ven op voor liet staan dat hij uit Zeeland kwam en zich Zeeuw bleef voelen ook al woonde hij in Den Haag. Was Louwerse trots op Zeeland, omge keerd kan Zeeland trots zijn op Louwer se. Is het al niet op wat hij eind vorige eeuw, begin deze eeuw, voor de jeugd geschreven (en betekend) heeft, dan toch zeker op het motto dat uit zijn ge hele omvangrijke werk spreekt en wat hij onvermoeid uit bleef dragen: het bes te is voor onze kinderen niet goed ge noeg. Bibliografie Er zijn meer dan honderd boeken en werkjes van Pieter Louwerse uitgegeven waarvan de meeste (meerdere malen), al of niet in belangrijke mate herzien, herdrukt is. Hieronder een selectie uit zijn omvangrijke werk. Keuze uit zijn werk bedoeld voor kinderen en volwassenen. Vlissingen in 1572, of, „Oog om oog en tand om tand". Een geschiedkundig verhaal. Alphen, W. Cam- bier van Nooten, 1 871Een herdruk met belangrijke wijzigingen verscheen ca. 1 874 onder dezelfde titel bij C. L. Brinkman te Amsterdam. De 5e (herziene) druk verscheen onder de titel „Onder de Geuzen, Vlissingen in 1572. Een geschiedkundig verhaal." Met illustraties van J. J. R. de Wetstein Pfister. Leiden, A. W. Sijthoff, 1925. „De Schippersjongen, of. Leiden in Strijd en Nood. Een geschiedkundig verhaal voor oud en jong Neder land". Alphen, W. Cambier van Nooten, 1 872. Ge heel omgewerkte druk onder dezelfde titel in 1 890 (Leiden, A. W. Sijthoff, 3e druk). In 1 928 bij A. W. Sijthoff herdrukt onder de titel: „Leiden's beleg en ontzet". „Geïllustreerde vader/andsche geschiedenis voor jong en oud Nederland". Met illustraties van Johan Braa- kensiek. Twee delen. Amsterdam, Tj. van Holkema, 1886 en 1888. Herdrukt met belangrijke wijzigin gen: „Geïllustreerde vader/andsche geschiedenis voor jong en oud Nederland. Geheel opnieuw bewerkt en voortgezet". P. Louwerse, J. J. Moerman (bewerker). Met illustraties van J. Braakensiek en J. H. Isings. Amsterdam, Van Holkema Warendorf, 1947 (2e druk). „Robinson Crusoë's leven en zonderlinge lotgevallen door Daniël Defoe. Uit het oorspronkelijk Engelsch vertaald door P. Louwerse". Met 70 fraaie houtgra vures en plattegronds-kaartje. 's-Gravenhage, Joh. Ykema, 1891. „Loon naar werken, of, Graaf Floris V en zijne Edelen. Een geschiedkundig verhaal voor oud en jong door P. Louwerse". Met 33 platen. 's-Gravenhage, Joh. Ykema, 1 889 (2e druk). Dit verhaal verscheen eer der als vervolgverhaal in „Voor 't Jonge Volkje". „Dankbaarheid en moed en andere verhalen in proza en berijmd". Met gekleurde platen en houtgravuren. P. Louwerse (samensteller). Zutphen, Schillemans Van Belkum, ca. 1900. „Verhalen uit de Vader/andsche Geschiedenis". Met illustraties van H. C. Louwerse en J. Louwerse. Zut phen, P. van Belkum Az, 1908. Keuze uit zijn kinderboeken „Uit rein gemoed, feestliederen voor de Neder/and- sche jeugd". Alphen, W. Cambier van Nooten, 1 874. „Goede Vaêr Tromp, of, Hoe de Vereenigde Provin ciën een zeemogendheid werden". Met vier steen drukken van P. W. M. Trap. Amsterdam, L. F. J. Has- sels, 1 875. Geheel opnieuw bewerkten herdrukton- der de titel: „Bestevaêr Tromp. Hoe de Vereenigde Provinciën een zeemogendheid werden". Met vier steendrukken van P. W. M.Trap. Schiedam, H. A. M. Roelants, 1 878. Later herdruktmet illustraties van J. J. R. de Wetstein Pfister (Leiden, A. W. Sijthoff, 1925, 6e herziene druk). „Vlissinger Mich iel, of, Neer/ands Glorie ter Zee". Schiedam, H. A. M. Roelants, 1 878. In 1 880 omge werkt en herdrukt onder dezelfde titel (Leiden, A. W. Sijthoff).

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 17