AFSCHEID het beste is voor onze kinderen niet goed genoeg „Een Delfthavensche kwajongen, of het leven van lui tenant-admiraal Piet Heyn. Een geschiedkundig ver haal". Schiedam, H. A. M. Roelants, 1 878. Metwijzi- gingen herdrukt in 1919 (Leiden, A. W. Sijthoff). „Alfer en Wa/a. Een verhaal uit de tijd van Julius Cea- sar en de Batavieren". Zutphen, P. van Belkum, 1919. Dit verhaal verscheen eerder als vervolgver haal in „Voor 't Jonge Volkje". „A.B. C. de poes gaat meê, de hond blijft thuis, piep zei de muis in 't vóórhuis!: alphabet voor kinderen met nieuwe, verrassende prentjes". Versjes P. Louwerse. Schoonhoven, Van Nooten, ca. 1880. „Mannen van sta-vast, of, de Oost-Indische compa gnie onder gouverneur-generaal Jan Pietersz. Coen. Een verhaal voor het jonge Nederland". Schiedam, H. A. M. Roelants, 1 881Vanaf de 3e druk (Leiden, A. W. Sijthoff) uitgebreid herdrukt. „Ver van huis, vertellingen voor 't jonge volkje". Met illustraties van Jan Sluyters. Amsterdam, H. J. W. Becht, 1911. „400 raadsels voor de jeugd". P. Louwerse W. C. Luyn (bewerker). Twee delen. De Bilt, P. van Belkum Az, 1947. Herdrukt onder de titel „Beste kinderen zeg eens vlug...: 400 raadsels met antwoorden". Twee delen. Amsterdam, P van Belkum Az, 1957, 7e druk). Diversen Pieter Louwerse heeft velerlei rijmpjes, liedjes en lie deren geschreven. Verscheidene van zijn liederen zijn decennia lang populair gebleven, zoals „Op de grote stille heide" en „Waar de blanke top der dui nen Een goede indruk van hetgeen Louwerse voor diver se kinderbladen geschreven heeft krijgt men via „Voor 't Jonge Volkje. Geselecteerd door llonka Et Leonard de Vries uit de jaargangen 1880-1900 van het gelijknamige kindertijdschrift". Utrecht/Antwer pen, A. W. Bruna Zoon, 1 980. Over Pieter Louwerse en zijn werk J. W. Gerhard: „Onze kinderliteratuur in de aestheti- sche opvoeding". Studies in volkskracht, 2e serie, VIII-IX. Haarlem, Bohn, 1905, m.n. blz. 71. D. L. Daalder: „Wormcruyt met suycker. Historisch- critisch overzicht van de Nederlandse kinderliteratuur met illustraties en portretten". Amsterdam, N.V. De Arbeiderspers, 1950, m.n. blz. 94-96. L. Dasberg: „Het kinderboek als opvoeder. Twee eeu wen pedagogische normen en waarden in het histo risch kinderboek in Nederland". Assen, Van Gorkum, 1981. „Documentatiemap Pieter Louwerse", Zeeuws Docu mentatiecentrum te Middelburg. Een zware dag vandaag de ochtenddauw hing vol beloftes in het gras de akkers waren rijp en mooier dan de zee het strand dat van de badgast was maar de zee de zee zit in je bloed je hart slaat het getij alles gebeurt en komt en gaat gaat en komt voorbij voorbij want zon balt samen spat uiteen kleurt de golven donkerrood voor jou niet meer als dat rood de kusten raakt bloedt 't je dood en dag wordt nacht ochtenddauw nevel beloftes zekerheid een vuur geblust Een zware dag vandaag maar zie de avond valt altijd weer in bezonken rust Francisca van Vloten

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 18